90 000 отворени работни позиции само в Англия и още около 800 000 във Франция и Испания. Толкова хора са необходими на агрикултурния сектор, за да бъде събрана реколтата от плодове и зеленчуци в западноевропейските държави този сезон.
Междувременно работна ръка се търси усилено и в сферата на домашните грижи - Австрия се нуждае от стотици медицински сестри (предимно от България и Румъния), които да работят като болногледачи на възрастни хора.
Трудовата миграция е процес, който години наред се е развивал в условия на глобален пазар и свободно придвижване, но какво се случва във времена на криза?
Английското правителство скоро бе предупредено от индустрията, че плодовете и зеленчуците в държавата ще изгният на полето, ако компаниите не получат помощ и не бъдат организирани чартърни полети за работниците.
Миналата година българите и румънците, пристигнали там за сезонното бране, са представлявали 98% от всички на полето.
"Набирането на персонал извън ЕС е в застой, затова оставаме с Литва, която затвори границите си, Румъния, където няма полети, и България, която е единствената ни надежда", коментира пред "Гардиън" собственикът на "Конкордия" - една от водещите компании за набиране на сезонен персонал.
Макар България да е затворила границите си селскостопанските работници имат статут, с който могат да се придвижват свободно. Остава обаче проблемът с авиолиниите, които обслужват страната.
Въпреки ограниченията Wizz Air качи на борда си 450 души, които вече са пристигнали на новите си работни места в Англия.
"Обсъждаме вариант с чартърни полети, които да превозят работниците. Ще ни струва около 10 000 евро на час за полет с 229 души. Това прави около 45 000 евро за полет от София до Лондон, тоест по 250 евро на човек", заключва Морел.
Този план в момента активно се обсъжда с Националния фермерски съюз и Асоциацията на трудовите работници в Англия, които изискват от правителството спешно да разясни условията, при които това е възможно, и най-вече това дали ще им бъде гарантирана сигурност, ако наемат самолет.
Природата обаче няма време да чака - скоро почва брането на аспержи и фасул, в началото на април - на краставици, а през май - на ягоди, малини и марули.
Междувременно днес 250 жени от летищата в София и Тимишоара се качват на борда на австрийски чартърен полет, за да се грижат за възрастни хора в Австрия.
Държавата се надява той да е само един от многото, а чартърната линия за работна ръка от Източна Европа да стане редовна, пишат от "Дер Щандарт".
Както обаче и Англия, държавата трябва да се съобрази с мерките, които налага ситуацията с разпространението на коронавируса. Ето защо с пристигането си във Виена жените веднага трябва да бъдат поставени под 14-дневна карантина в хотелските си стаи.
Пътните им разходи и нощувките за този период са поети от Търговската камара на Долна Австрия, но той няма да им се заплаща като работен. След него предстои жените да прекарат 6 седмици в денонощна грижа за възрастни хора.
Въпросът за сезонните работници се присъединява към общия дебат за необходимостта от икономическа стабилност и безопасността за здравето на хората, като скоро той беше обсъден и от европейските социални министри. Основен акцент в разговорите беше осигуряването на максимална сигурност за работниците и спазването на санитарните изисквания.
В срещата се включиха и неправителствени организации, които призоваха да сме искрени с това, че социалната дистанция при селскостопанските дейности невинаги е възможна.
В същото време изглежда, че Германия е взела решение по въпроса - в сряда държавата, която по принцип разчита на 300 000 сезонни работници всяка година, е наложила пълна блокада и се готви в следващата година да разчита главно на внос, за да сложи на масата си плодове и зеленчуци.