Вълненията в Иран не стихват и след като стотици жени изгориха хиджабите си и подстригваха косите си в знак на протест, недоволството стигна и до тийнейджърките в страната.
Преди по-малко от месец смъртта на Масха Амини доведе до безпрецедентна вълна от демонстрации, след като 22-годишната иранка загина в ареста, задържана за носенето на непристойно облекло.
От страх протестите да не се разгорят отново, а и като форма на наказание са задържани още редица жени, осмелили се да протестират.
И докато по-възрастните са в арестите, по-младите от тях биват откарвани в "психологически центрове".
"Иранските тийнейджърки са ядосани и гневни на статуквото и не се страхуват да го кажат онлайн и да излязат извън червените линии", пише в Twitter Холи Дагрес, специалистка по въпросите на Иран към тинк-танка "Атлантически съвет".
В разговор за Yahoo тя уточнява, че става въпрос за момичета, родени в периода 2000-2010 г. или така нареченото Поколение Z.
Дагрес смята, че тези млади жени са разочаровани от липсата на прогрес и вече са достигнали възраст, в която смело да изразят недоволството си, а системата ги наказва заради тяхната дързост.
Наказанията към тийнейджърките варират, но напоследък властите най-често ги задържат центрове с надеждата момичетата да бъдат сломени и превъзпитани. Дагрес посочва и друг обезпокоителен факт - нерядко ученичките биват събирани в едно помещение с възрастни престъпници, извършили сериозни деяния.
Международното право изисква всеки, който е под 18, да не бъде затварян с престъпници над 18 години. В момента в Иран това често се погазва.
"Това е законово изискване, а не препоръка", подчертава Дагрес. За Yahoo тя заявява, че в момента в различни ирански институции има задържани между 200 и 300 момичета на възраст между 12 и 19 години.
Пред един от иранските ежедневници министърът на образованието Юсеф Нури също признава, че част от младите протестиращи жени са разпределени в "психологически центрове". Той обаче е категоричен, че това са специални места, където тийнейджърките ще бъдат превъзпитани, за да не проявяват "антисоциално поведение".
Schoolgirls in #Iran❤️ pic.twitter.com/g3PtWGBLXi
— Sofia Ukraini (@SlavaUk30722777) October 4, 2022
"След като преминат през тази промяна, ученичките спокойно ще се върнат в клас", добавя Нури. Той обаче е убеден, че няма млади момичета, задържани в затвори за пълнолетни.
На въпроса колко горе-долу тийнейджърки има арестувани в момента, министърът на образованието отговори уклончиво, че те не са повече от 200-300.
Заедно с арестите в Иран идват и по-меки мерки като нарушения в интернет връзката и забрана на редица мобилни приложения.
В момента в страната няма достъп до Facebook, Instagram и TikTok, но тийнейджърите все пак намират начини да изкажат своя протест. Съветите са всяка жена, която иска да излезе на демонстрация да носи маска на лицето си и да не носи със себе си смартфона си, за да не бъде уличена в притежание на забранено съдържание.
Жените също така са съветвани да носят раница с резервни дрехи, защото иранската полиция понякога използва топчета за пейнтбол, за да маркира тези, които впоследствие ще задържи.
Видеа в Twitter пък показват, че за младите жени дори не е необходимо да са на улицата, за да бъдат арестувани. Кадри заснемат как полицията нахлува в гимназии и университети и задържа определени момичета заради споделеното от тях в социалните мрежи.
На 5 октомври зам.-командирът на революционната гвардия - Али Фадави - сам признава пред иранските медии, че огромна част от задържаните са момичета на около 15-годишна възраст.
По време на същото изказване Фадави сочи като първоизточник на проблема видеоигрите, които младите играят.
Същата теза беше изказана и от моралната полиция на Иран, според която именно компютърните игри подстрекават младите хора да се държат безотговорно към държавата си във времена на криза.
"Някои западни видеоигри са измислени така, че да изкарват младите на улицата във времена като тези", се посочва още в позицията на властите.
Като доказателство моралната полиция използва и хакерска атака към иранската държавна телевизия, по време на която реч на аятолаха беше прекъсната и на главата му се появи мишена. Под него бяха наредени снимките на жени без хиджаби, които са загинали в протестите от последните седмици.
Новинарска агенция "Тасним" побърза да каже, че хакерската атака е извършена от антисистемно настроени жени.
След тези думи много родители се притесниха за децата си и започнаха да ги спират от училище, за да не бъдат задържани.
Пред "Гардиън" 20-годишна жена разказва, че родителите ѝ са забранили на 16-годишната ѝ сестра да посещава часовете до второ нареждане. Същото се случва с много нейни съученички, които стоят по домовете си.
Според младата жена всяка заловена тийнейджърка бива задържана без съд и присъда и съдбата ѝ оттук нататък е напълно неясна.