Всичко звучи като наистина "добра възможност", поне според Виктор - унгарското правителство възнамерява да създаде доброволен военен отряд от резервисти от 3000 души - ход, с който ще се поеме поне малка част от 120 хил. работни места, загубени в страната заради пандемията от COVID-19.
В рамките на 6 месеца, докато се обучават, войниците ще получават заплата от 460 евро (заедно с храна, квартира, облекло и транспорт) с идеята, че стават част от военния резерв на Унгария.
Според Виктор, който е бивш войник, идеята на неговия съименник и премиер на Унгария, е повече от добра, тъй като ще се даде работа на няколко хиляди души, които същевременно ще засилят и армията на страната.
Досега около 800 унгарци са се регистрирали за доброволческите сили, които от 1 юли са влезли в периода си на военна подготовка
"Можете да останете шест месеца, но ако си намерите истинска работа, винаги можете да напуснете", коментира запознатият с програмата Виктор пред Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN).
"Mожете обаче също така да удължите периода до година или да се присъедините към армията като професионален войник в края. Вярно е, че парите не са много... но с храненето, облеклото и транспорта, които също се покриват, това предлага шанс за оцеляване на много хора", обяснява още той.
Не всички обаче са толкова въодушевени от идеята на правителството да бори безработицата с програми за засилване на армията, които трябва да създадат "толкова работни места, колкото коронавирусът е унищожил". Критиците на унгарския премиер наричат мярката "псевдорешение", което според тях отразява латентната милитаризация на Унгария през годините на управление на Орбан и неговата партия Фидес.
И наистина, за унгарския премиер армията изглежда като универсалното решение за проблема с пандемията.
Правителството постави силите за сигурност на предните редици в борбатата срещу коронавируса. Служители на полицията ръководеха ежедневните пресконференции, военни командири бяха назначени за ръкводители на големите болници, лекуващи пациенти с COVID-19, военни съветници бяха разположени в ключови за икономиката компании, за да гарантират безпроблемното им функциониране...
Ако почти всички министерства в страната трябваше да орежат плановите си бюджети за 2021 г., министерството на отбраната получи обещанието за 30% увеличение на финансирането си за догодина. Така военните в Унгария ще разполагат със сума до 778 милиарда форинта (2,2 милиарда евро), включително за закупуването на хардуер за хеликоптери, бойни танкове и противоракетна отбрана.
Правителството обяви стремежите си за модернизация на армията през следващите десетилетия на стойност 8,5 милиарда евро.
Макар експертите да са единодушни, че унгарската армия има наистина сериозна нужда от тази модернизация, някои поставят под въпрос прозрачността около подобни мащабни разходи, както и крайните мотив на самия Орбан зад тези действия.
"Напълно съм съгласна, че трябва да инвестираме във военния сектор, за да създадем отбранителни сили, които да са в състояние да посрещнат предизвикателствата на 21-ви век. За съжаление обаче всички обществени поръчки тук се извършват по абсолютно непрозрачен начин. Правителството дори не търси национален консенсус тук", казва Агнес Вадай, бивш държавен секретар и настоящ член на комисията по отбрана към унгарския парламент от опозиционната Демократична коалиция.
Министърът на отбраната Зжилард Немет приветства "централната роля" на армията в борбата срещу COVID-19, но критиците на властта са на мнение, че причините правителството да лансира този ход са съвсем други и много по-финансово ориентирани.
Според тях големите разходи за отбрана са начин Унгария да си спечели индулгенции пред част от партньорите си в НАТО на Запад, за да си затварят очите те за случващото се в страната откъм ерозия на демократичните права и свободи, свободата на словото, разделението на властите и т.н.
От друга страна, експерти и опозиционни политици твърдят, че липсата на прозрачност при подобни разходи може да прикрива финансирането на обръч от фирми около Фидес, верни на правителството - подобна схема като тази, която беше разкрита в журналистически публикации за строежа на футболни стадиони в страната.
Тук обаче се оставя много по-голямо поле за действие отколкото при стадионите. Ако много държави по принцип ограничават количеството информация, предоставена на обществеността по отношение на военните разходи, в Унгария приетите положения в закона, които постановяват пълна тайна над обществените поръчки за армията, са идеална възможност за извършване на злоупотреби или подбор на фирми, които са близки до властта, обяснява Тамас Варга Цики, старши изследовател в Института за стратегически и отбранителни изследвания към Университета за обществени служби - бившия колеж по отбрана и полицейска академия на Унгария.
Според различни разчети в момента се смята, че Унгария разполага с малко по-малко от 10 000 войници, които могат да бъдат разположени на терен.
Проблемите пред това да бъдат попълнени редиците на армията са заплатите, които тя предлага на кандидатите си. От 2004 г. насам пък в страната е премахната военната повинност, като към момента няма видими планове за връщането ѝ.
Същевременно обаче плановете на правителството са личният състав на армията да достигне до 50 хил. души до 2026 г. - 30 хил. професионални военни и 20 хил. резервисти. Свежите попълнения за това се очаква да дойдат от 10 нови военни гимназии, които правителството възнамерява да открие през следващите 10 години.
Експертите обаче предупреждават, че по-голямата част от разходите за отбрана са за хардуер - нови машини и части за машини, а не за финансови стимули за набиране на войници, които да могат да боравят с оръжията на XXI век. С други думи - армията има нужда както от модернизация на оръжейния си състав, така и на личния си състав.
А тези младежи и млади мъже, които в момент се регистрират сега като резервисти, няма да летят вертолети Airbus, няма да управляват бойни танкове Leopard, нито да ги обслужват. Те се записват да бъдат редови, сухопътни войници.
"Когато планирате военна модернизация, трябва да мислите 20-30 години напред. Традиционните сухопътни конфликти са рядкост в нашия регион, но не можем да изключим, че в следващите десетилетия няма да има ситуации, когато правителството спешно ще се нуждае от добре екипирана армия, каза Цики.
По думите му обаче това е дълъг процес, който може да се изгради напълно от нулата. Закупуването на модерно оръжие и обучението на персонала отнема най-малко 5-10 години, твърди експертът.
Според някои критици на властта милитаризацията на Унгария при Орбан отразява представянето на страната като калена в "битка" срещу врагове, варираща от мюсюлмански мигранти до либерални неправителствени организации.
В реч през юни, отбелязваща стогодишнината от Трианонския договор, подписан от Унгария след карая на Първата световна война, в който страната губи огромна част от територията и населението си, Орбан заяви, че военното развитие на страната върви бързо напред.
"Нашето поколение, четвъртото поколение след Трианон, все още изпълнява своята мисия и ще отведе Унгария чак до портите на победата. Но решителната битка трябва да се води от петото поколение след Трианон - това, което идва след нас", заяви тогава премиерът.
Много унгарци останаха озадачени от това какво има предвид Орбан под "решителна битка".
И все пак неговата привързаност към военните отдавна е очевидна.
През 2011 г., година след като встъпи в длъжност, правителството на Орбан възроди церемониалната гвардия на короната - гвардейците, отговорни за защитата на държавния монарх до 1945 г. Година по-късно, през 2012-а, Орбан разпореди създаването на друг гвардейски корпус - за защита на президентския дворец, който започна да провежда редовно церемонии "смяна на охраната".
Гвардията на парламента пък беше създадена пък през 2013 г., оборудвана с бронежилетки, електрошокови палки, снайпери и мандат за защита на парламента и правилното му функциониране.
Парламентът също наскоро прие законопроект за разполагане на "училищната гвардия" за справяне с насилието в унгарските училища от септември.
"Това очевидно е политика, основана на закона и реда, която, вместо да разчита на сътрудничеството на обществото, се опитва да реши всичко с мерки за прилагане на закона", коментира Вадай.
Но Ищван Симицко, бивш министър на отбраната и настоящ лидер на Християндемократическата партия, младши партньор на Фидес в правителството, заяви, че войниците са "незаменими" не само в битките, но и по време на природни бедствия. До май тази година той е отговарял и за "патриотично и отбранително образование" в училищата.
"Унгарците знаят, че винаги могат да разчитат на военните", коментира той пред BIRN.
"Бихме искали да предоставим възможност на младите хора да изпитат и практикуват чувство за принадлежност в един все по-безличен свят. Покажете им модели за подражание от унгарската история и култура и ги научете на самочувствие", обяснява мотивацията си той.
Колкото до притесненията относно това дали Орбан всъщност не планира да наложи диктатурата си с подкрепата на военните, повечето експерти са скептични.
Дори бившият войник Виктор смята тази идея за "глупост", а отдава развитието на армията по-скоро като собствената принадлежност на страната към НАТО.
Вадай обаче не е толкова категорично убеден.
"Не мисля, че Орбан планира да разположи военните, за да циментира властта си, но, от друга страна, през последните няколко години се случиха толкова много неща, които всички по-рано изключихме като невъзможни."