Ако се чудите кой е начело на Великобритания сега, докато премиерът Борис Джонсън се бори с COVID-19, това е спорната фигурна на външния министър на страната Доминик Рааб.
Самият той беше натоварен с нелеката задача да съобщи пред медиите за влошаващото се здравословно състояние на премиера, след като беше настанен за лечение в интензивно отделение.
Сега Рааб ще поеме голяма част от дневните задължения на премиера, като заяви, че правителството ще продължава да насочва силите си в определената от Джонсън посока - "Това е начинът да изведем цялата страна от предизвикателството, пред което тя е изправена в момента".
Въпросът всъщност е обаче колко правомощия за вземане на решения има Доминик Рааб.
Отговорът е повече от неясен, тъй като британската система официално не предвижда заместник на премиера. В момента външният министър провежда заседания на кабинета и пресконференции. Но може ли да реши дали да премахне или да продължи карантината в страната?
Секретарят на кабинета на Тони Блеър Гус О"Донъл казва, че Рааб просто ще изпълнява нещата, докато... Е, в Лондон никой все още не смее да довърши това изречение.
Външният министър предизвика остри критики за своите твърди убеждения и коментари през 2011 г., че феминистките са "сред най-отвратителните фанатици" във Великобритания. Смята се, че той има по-твърди виждания от Борис Джонсън срещу разходите на правителството, което го прави странен избор да поеме отговорност за огромните спасителни финансови пакети в този момент.
През годините той е бил и съюзник, и противник на Борис Джонсън, като през 2019 г. Рааб се изправи срещу него в надпреварата за лидер на Консервативната партия и премиер на Великобритания.
Тогава той отправи силни критики към премиера по повод излизането на Великобритания от Европейския съюз. Въпреки това той подкрепи Джонсън, след като беше отстранен по средата на надпреварата. А след това си получи и отплатата за това - назначението му за външен министър се случи веднага щом премиерът встъпи в длъжност през 2019 г.
В кабинет със силни конкуренти, с някои от които Рааб се състезаваше за мястото на Джонсън, междинният му резултат и добросъвестните му про-Брекзит намерения, го направиха очевиден избор за сегашния му пост.
С отлагането на Брекзит, сегашният премиер категорично посочи на консерваторите, че ако нещо се случи с него друг човек, в лицето на Раб, ще бъде готов да поеме поста му.
Когато Дейвид Дейвис, секретар за Брекзит преди две години, подаде оставка, дойде шансът за Рааб да затвърди позициите си в правителството. Тогавашният премиер Тереза Мей се нуждае от човек, който да преговаря с Брюксел. Постът му обаче продължи само пет месеца, след което, в знак на протест срещу стратегията на Мей, той подаде оставка.
За почитателите на Рааб оставката му бе доказателство, че той е принципен човек, привърженик на Брекзит, който изпълни ангажимента си към сделката, като преди всичко останало прекъсна връзката между Великобритания и Европейския съюз.
Доминик Рааб е роден в Чехия. Баща му е еврейски бежанец, който през 1938 г. избягва от нацистите.
Израства в южния английски регион Бъкингамшир и следва право в "Оксфорд". Работи като адвокат по проектно финансиране, международноправни спорове и антимонополно право, а също така и в британската дипломатическа служба, заемайки пост в Хага. Там работи за изправянето на военнопрестъпници пред правосъдието. Бил е и съветник на британското правителство по израелско-арабския конфликт и борбата с тероризма.
Принципите на Рааб често дразнят хората, както и способността му да посочва грешките на останалите. Въпреки това, той често поема ролята на помирител. Каква ще е истинската му роля в британския парламент все още предстои да видим.