Малкият и до скоро не толкова популярен остров Ла Палма на иначе ултра туристическия архипелаг на Канарите едва пое тълпите, стичащи се към мястото на събитието - изригващия Кумбре Виеха.
Самолетните билети струваха десет пъти над обичайното и хората плащаха по 500 евро за полет от съседни острови, тълпяха се по фериботите, задръстваха пътищата и 17-те хиляди легла в местата за отсядане бяха изчерпани. След това заради неспиращите изригвания беше затворено летището, стотици пътници останаха блокирани и хаосът се удвои.
Островът беше окупиран от любопитни търсачи на силни усещания в момент, в който над 6000 местни жители бяха евакуирани, а стотици домове - разрушени. Самите жители на Ла Палма все още имат нужда от подслона, който беше зает от туристите.
Масло в огъня наля и испанският министър на туризма Рейес Марото, който видя в природното бедствие атрактивна примамка за увеличаване на посетителите на острова и покани на "чудесния природен спектакъл" и още туристи в близко бъдеще.
Освен етичните въпроси, близостта до изригващ вулкан си е и опасна. Върви с токсични газове като серен диоксид, отломки, течаща лава, пожари, свличания и евентуално цунами.
Кумбре Виеха е само последният пример за растящата по цял свят мания - наблюдение на изригващи вулкани. За 10 години "преследвачите на лава" се умножиха неимоверно. Те търсят не само идеалния кадър за социалните медии, а и най-фотогеничното място, гледката на нажежените разтопени скали, бавно стичащи се надолу и превръщащи всичко по пътя си в черна мъртва маса.
Искат да видят парата, пушека, да чуят пукането на топящите се камъни. Да присъстват на най-първия момент от раждането на земята, в която след столетия ще се превърне лавата.
"Вулканите са една от най-примитивните сили на природата, които можем да наблюдаваме. Можеш да усетиш мощта на Майката Земя, да се доближиш до жизнената ѝ сила", обяснява пред National Geographic Бенджамин Хейс, шеф на образователния отдел към Националния вулканичен парк на Хаваите.
В резултат - според мястото и изригването, търсачите на силни усещания вече имат все по-богат избор - турове в лавата, наблюдение с хеликоптер над калдерата, сърфиране по склоновете на вулкан и дори разходка по ръба на езеро от лава.
Етичните граници все по-често се минават - скоро след изригването на Мерапи в Индонезия през 2010 година, което убива над 300 души и оставя над 400 000 без дом, започват да се предлагат екскурзии до изпепелените села.
В месеца, когато през 2018 година Килауеа в Хавай изригва и разрушава 600 домове, похарчените от туристите пари скачат с 3,3 процента. Часове след като Килауеа изригна отново през декември 2020 година, колите на желаещите да наблюдават спектакъла на фонтаните лава се наредиха пред Националния вулканичен парк. Хората чакаха с часове за достъп до първия ред на шоуто.
През март изригна Гелдингадалур в Исландия и предостави идеалната възможност за незабравим купон на хиляди.
Изригването продължи месеци, високите стотици метри гейзери лава можеха да се видят от столицата Рейкявик и озаряваха нощното небе в оранжево. Вулканът беше достъпен за наблюдение и отблизо - течащата лава можеше да бъде приближена на 150 метра. Това привлече хиляди туристи към острова, както и местните, които дори си печаха наденички на лавата.
"Трудно е да се опише, защото от филми или снимки не можеш да усетиш топлината, изумително е колко е горещо, също и звуците", описа преживяването пред Euronews Бенджамин Бергле от Берлин, дошъл в Исландия да види на живо шоуто.
Вулканът се превърна в общонародно забавление, а посетители разказваха за хилядите, които се стичат, пекат си хот-дог, пият бира и пеят исландски народни песни. Изникнаха дори каравани, които продаваха агнешка супа и риба с картофки.
Този вулкан обаче беше идеален за близко наблюдение и парти без угризения, тъй като по пътя на лавата нямаше нищо, което да бъде застрашено, нито пък изригването беше съпроводено с тонове пепел, които да затворят въздушното пространство над Европа, както стана през 2010 г. с Ейяфятлайокутъл.
В "страната на огъня и леда" обаче има още десетки активни вулкани. Един от най-опасните е Катла, в чието подножие, на брега на Атлантическия океан, има населени места. Хората там живеят с постоянно готов куфар в килера, тъй като при изригване на вулкана трябва да се изнесат за 40 минути, а лавата ще е последният им проблем.
Катла има ледена шапка, която при голям взрив ще се разтопи и ще наводни скоростно всичко по пътя си. Следващото бедствие ще е вероятно цунами от океана и чак след това ще дойде горещия поток.
И тогава едва ли ще има парти, наденички на лава и нездрав интерес.