Конкуренцията кой първи ще даде на света ваксината срещу новия щам на коронавируса става все по-ожесточена, особено когато стана ясно, че няколко компании вече са във финалните етапи на тестване.
Мотивите в тази надпревара далеч не са само алтруистични - акциите на всяка фармацевтична фирма скачат до небесата в момента, в който съобщи, че се е придвижила още крачка напред в създаването на ваксина срещу COVID-19.
Затова не е учудващо, че вече има и опити някои държави да се сдобият със знанията как да направят ваксина, но по незаконен начин.
Още през май месец ФБР имаше подозрения, че Китай предприема хакерски атаки към САЩ и фирмите, с които Вашингтон работи, за да може Пекин да се добере до разработките на ваксината и да ги открадне.
Тогава Белият дом предупреди, че тепърва могат да се очакват подобни виртуални набези от държави като Северна Корея, Иран и Русия.
Много е възможно ФБР да се окажат прави в подозренията си, поне що се отнася до Русия. Американското разузнаване, съвместно с британските и канадските си колеги, стига до извода, че група руски хакери от известно време се опитват да направят именно това - да хакнат информацията как се прави ваксината.
И трите държави изказват почти стопроцентова сигурност, че хакерската организация АРТ29, която поддържа връзки с Кремъл, се е прицелила в западните лаборатории с цел да измъкне от тях информация за препаратите, които тестват срещу COVID-19.
Предполага се, че най-силно засегнат от хакерската атака е Оксфордският университет.
Техните специалисти работят съвместно с AstraZeneca по създаването на ваксина и са на прага на третата фаза на изпитание. В края на тази седмица вицепрезидентът на фармацевтичната компания заяви, че препаратът дава добри резултати при формирането на антитела и защитни Т-клетки в организма на доброволците, на които е поставен.
Оксфорд започва работа с фирмата още от март месец, но постепенно забелязва притеснително големи сходства между своята ваксина и тази, която Русия се опитва да направи. Да, Русия работи по свой собствен препарат за имунизация, но липсва достатъчно информация дали отчита напредък в тази област.
Сред последните новини около руската ваксина, които цитира The Moscow Times, тя ще бъде експериментално поставена на руски военни, тъй като попадат в благоприятния за доброволци профил - млади, активни и доказано клинично здрави.
Затова американските и британските служби смятат, че целта на Кремъл, под чието ръководство действат АРТ29, най-вероятно не е да открадне информация как да създаде ваксина от нулата, а по-скоро да се сдобие с напътствия как да ускори процеса по създаване на ваксината.
А мишената далеч не е била само Оксфорд, но и редица западни лаборатории, мозъчни тръстове и институции, заети в справянето с пандемията.
Хакерските атаки към тях са имали за цел да измъкнат всякаква възможна информация - правителствени мерки за ограничаване на заразата, мобилни приложения за проследяване, експериментални лечения и терапии на коронавируса, данни за щетите, които болестта оставя у пациентите след преболедуване.
По мнение на ФБР и на британското разузнаване целта на Кремъл не е да създава хаос или да наруши пътя на производството на ваксина. Според тях по-скоро Москва се опитва да осигури на Руската федерация собствен подход за справяне с пандемията и собствена ваксина и оттам - независимост от Запада.
Въпреки че от AstraZeneca и гарантират достъпна цена на евентуалните имунизации срещу коронавируса, все пак ваксината първо ще пристигне в определени държави, които са сключили първи договорите с компанията и с Великобритания.
Именно това вероятно е мотивът зад действията на Русия и на АРТ29 - да се домогнат до ценна информация, която ще спомогне Москва да се пребори с пандемията, без да иска помощ от Европа.
Само че АРТ29, позната още като "Херцозите", действа по определени начини, които вече са много добре познати на западното разузнаване.
Руските хакери често използват обществено достъпни интернет портали на институциите, които са се превърнали в тяхна мишена, като успяват да намерят пролуки в тези сайтове и да си осигурят достъп и до класифицираните бази данни.
Веднъж проникнали в системата, те инсталират злонамерен софтуер, който започва да препраща към киберпрестъпниците всякаква информация, която би им се оказала необходима. След това задачата им е да филтрират данните и да предадат към Кремъл само най-важното и най-значимото.
Доказателство за тази тактика са и подозренията на Оксфорд и AstraZeneca, че руската ваксина минава през различни етапи, на всеки от които прилича все повече и повече на британския си еквивалент. Все пак експертите уточняват, че не могат да са абсолютно сигурни, че става въпрос за кражба на интелектуална собственост.
А от Русия, както винаги, отричат да са извършили нещо нередно...