Да заявиш убедено, че в държавата ти няма просещи хора, е смело изказване за министър на труда в която и да е развита страна по света. В комунистическа Куба, измъчвана от икономическа криза и високи нива на бедност, е направо абсурдно.
Това не спря кубинския министър на труда Марта Елена Фейто-Кабрера да каже точно това по време на заседание на парламентарни комисии в началото на седмицата.
"Когато погледнеш ръцете им, когато погледнеш дрехите, които тези хора носят - те са маскирани като просяци. Те не са просяци. Няма просяци в Куба!", коментира убедено тя.
Министърът казва за хората, молещи минувачите за пари, че са "намерили начин да изкарват лесни пари, без да работят".
В изказването си Фейто-Кабрера дава пример с онези, които по булеварди мият стъклата на коли срещу заплащане. И за тях заявява, че не са "улични търговци", а хора, които са намерили начин да изкарват лесни пари и "вероятно после да пият алкохол на ъгъла".

Стига дотам, че да коментира ровенето в контейнерите с боклук. Според нея правещите го не търсят храна, а материали, които да предадат за вторични суровини, а това според нея е "незаконна работа на свободна практика".
За капак, призовава за борба с "тези негативни поведения", което според нея включва и кубинците да не свалят стъклата на колите си и да дават пари на просещите.
Резултатът от скандалното изказване на Фейто-Кабрера е, че тя вече не е министър. След широк обществен натиск е подала оставката си.
Кубински активисти и интелектуалци преди това излязоха с отворено писмо, в което твърдят, че тя "обижда кубинския народ".
Икономистът Педро Монреал в социалната мрежа X нарече Фейто-Карера "министър на мизерните надници и пенсии" и хващайки се за собствените ѝ думи, допълни, че в Куба има "хора, маскирани като министри".
Президентът на страната Мигел Диаз-Канел също коментира думите на Фейто-Кабрера, макар да не я назовава с име.
"Революцията не се защитава, като крием проблемите си", заяви държавният глава в изказване пред парламента и определи като "контрапродуктивно" отричането на подобни проблеми.
По думите му просещите хора по улиците на Куба са "изражение на това, до което са ни довели някои социални неравенства и проблеми в нашето общество".
А икономически проблеми в Куба определено има. Още в началото на 2024 г. кубинското правителство в безпрецедентен ход поиска от ООН да помогне с недостига на храни в страната. Молбата беше за мляко на прах за децата под седем години.
Това съвпадна с информации за недостига на хранителни продукти и гориво.
••• Миналата година се стигна и до протести - подробностите:
Положението едва ли ще стане по-добро, след като в началото на юли президентът на САЩ Доналд Тръмп засили ограниченията върху държавата.
Белият дом заяви, че това включва пълна забрана американски туристи да посещават острова. Досега имаше изключения - по семейни или образователни причини, за хуманитарни проекти или спортни състезания.
С пълната забрана спря и притокът на американски долари в кеш.
Властите във Вашингтон отхвърлиха и призивите на международни организации да бъде вдигнато американското икономическо ембарго над Куба.
Кубинският външен министър Бруно Родригез в отговор определи американския меморандум като "засилване на агресията и икономическата блокада", която по думите му наказва целия кубински народ и е "основна пречка" за развитието на страната.
Малко след като встъпи в длъжност във втория си мандат, Тръмп отново определи Куба като държава, подкрепяща тероризма. А с последния си меморандум казва, че "насърчава една свободна и демократична Куба и обръща внимание на дългото страдание на кубинския народ при комунистическия режим".