Ако в САЩ тепърва осмислят спорните си исторически паметници и тяхното значение в днешната среда, за Източна Европа бутането или трансформирането на монументи не е нещо ново, особено когато говорим за такива, възхваляващи СССР.
Борбата на различни прозападни, демократични и антикомунистически настроени политици срещу статуите от миналото на личности като Ленин, Сталин или монументи, възхваляващи Съветската армия, отдавна е част от политическия дебат - както у нас, така и в различни други държави от бившия социалистически блок, предизвиквайки разгорещени спорове и много шум.
Но има и хора, които показват, че по темата може да се подходи оригинално и дори забавно. Така например хората в украинското село Зализнично в региона на Одеса, населено предимно с етнически българи, успяват да дадат създадат нова визия на стария си паметник на Владимир Илич Ленин.
Местните решават да превърнат Ленин в един своеобразен паметник на традиционния български празник Трифон Зарезан.
Известният комунистически лидер сега е облечен в българска народна носия, в ръцете му са поставени лозарски ножици и лозова пръчка, а до фигурата има дървен съд с вино - символ на добра реколта.
Според жителите на Зализнично паметникът не е посветен специално на Трифон Зарезан, а на първите българи изселници, които основават селото през 1861 г. По това време заради руско-турските конфликти много българи се преселват в региони от днешна Украйна.
Решението за трансформацията на статуята е взето от селския съвет на Зализнично, а извършването ѝ - дело на местния творец Валери Николаевич Адам - е платено със средства, събрани от местните хора. Един от основните мотиви за промяната е фактът, че тя излиза далеч по-евтино от събарянето на паметника.
Статуите на Ленин почти изцяло изчезнаха от Украйна, след страната прие през 2015 г. закон, забраняващ публичното показване на комунистически символи. Над хиляда статуи на комунистическия лидер бяха съборени, но някои претърпяха по-любопитни трансформации, подобни на тази от Зализнично.
Така например още през 2015 г. друг паметник на Ленин - в град Одеса - се превърна в статуя на един от най-значимите злодеи в света на киното - Дарт Вейдър от "Междузвездни войни". Монументът е бил нарочен за демонтиране, когато местният артисти Александър Милов решава да предложи алтернатива. И местните я приемат с отворени ръце.
Evil Empire indeed.
— Patrick Chovanec (@prchovanec) December 23, 2016
A city in Ukraine transformed their statue of Lenin into one of Darth Vader. https://t.co/35gfzsLC8a pic.twitter.com/4oaepPAcjS
Отношението спрямо "побългарения" Ленин остава смесено в украинското общество. Ако за някои този творчески подход е правилният начин за справяне със спорното минало, други подхождат с нескрит скептицизъм.
Макар повечето коментари да са по-скоро весели, да призовават САЩ да подходи със същия весел пример или да възхваляват идеята като "положителна декомунизация", критици не липсват. За част от тях промяната не е достатъчна, тъй като самото лице на Ленин остава. Други пък, дори напротив, се дразнят на стореното и го определят като "подмяна на миналото".
Решението на село Зализнично вбеси и лидера на парламентарната група на Комунистическата партия в Руската държавна дума Генадий Зюганов, който заяви, че е погрешно да се третират паметници по този начин.
След вълната на демонтиране на паметници от съветското минало в цяла Източна Европа Русия започва да заема все по-твърда и категорична позиция срещу подобни действия.
Още през миналата година Кремъл и в частност Министерството на отбраната на Русия поискаха да бъде разработен закон за защита на руските военни паметници и символи, които се намират в чужбина.
Обхватът на проектозакона е такъв, че ще има предвид както паметниците, построени в чест на Царска Русия, така и тези, възхваляващи армията на СССР. Той трябва да бъде допълнение към закон, който преследва унищожаването или увреждането на културни обекти и природни комплекси, защитени от държавата. Сега предложението е към този закон да бъде прибавено и посегателството върху "символи на воинската слава на Русия".
Самият закон още не е готов окончателно, като през април тази година бяха представени някои от неговите аспекти, включително искането на военния министър на Русия Сергей Шойгу за наказание от 5 години затвор за всеки, който поругава руски военни паметници в чужбина.
Засега не е ясно доколко паметниците на бившите съветски лидери в чужбина се включват в концепцията за този закон, нито как ще реагират държавите от Източна Европа, когато той стане реалност.