Борис Джонсън имаше проблеми с общественото мнение за начина, по който правителството му управлява пандемията още преди "Партигейт".
Но когато стана ясно, че той и редица служители на офисите на "Даунинг стрийт" 10 са купонясвали, докато милиони британци са били затворени по домовете си заради тежките локдауни през 2020 г., проблемите на премиера станаха наистина големи.
И най-възмутителното не е пикантният клип, на който Джонсън танцува непохватно с питие в ръка, докато служителка на премиерския офис му тактува със светлинен меч, а другото парти на "Даунинг стрийт" 10 - в навечерието на погребението на принц Филип.
За него Джонсън се извини, но за останалите купони продължава да се оплита, твърдейки, че не е знаел, че отива на парти, или че не е знаел, че сбирката нарушава противоепидемичните мерки.
Също и в двойния стандарт - докато хиляди британци не можеха да се видят с близките си, властта, наложила мерките, е третирала себе си по друг аршин.
Заради огромния скандал и неадекватната реакция на Джонсън, в собствената му Консервативна партия недоволството расте и вече се оглеждат за наследниците му. И броят гласовете на депутатите, нужни за вот на недоверие.
Скандалът започна през декември миналата година, когато в британските медии започнаха да излизат информации и снимки за редица партита на "Даунинг стрийт" - от май 2020 г. до април 2021 г. - все в периоди, когато Англия е била под тежки карантини.
Особено се прочу кадърът от май 2020 г., на който Джонсън, съпругата му и съветници на премиера пийват вино в градината на "Даунинг стрийт" по време, когато британците нямат право да излизат от къщи без уважителна причина и могат да се срещат само с един човек от друго домакинство.
Dominic Raab
— Fletch (@Paul_Kearns01) December 20, 2021
"This wasn't a social occasion this was staff having a drink after work.."
Well done Dom for just confirming that Boris Johnson broke very serious Lockdown laws by holding an 'after work drinking session' or you could call it a GARDEN PARTY#JohnsonMustResign pic.twitter.com/nxzq2g3TaN
Изскочи и знаменитият мейл от помощник на Джонсън, който кани над 100 души от персонала на премиерския офис на питие в градината - отново през май 2020 г., но "си носете пиячката".
Премиерът също присъства на мероприятието, макар и за 25 минути (по собствените му думи).
В скандала се намеси решително и бившият съветник на Джонсън Доминик Къмингс, който огласи още партита, включително в апартамента на премиера през ноември 2020-та, когато в страната са забранени събирания на закрито. Декември същата година е белязан от още няколко купона.
Финалното - през април 2021 г. обаче е във вечерта преди погребението на херцога на Единбург. На "Даунинг стрийт" купонът е до малките часове на нощта, докато междувременно на следващия ден кралица Елизабет заради противоепидемичните мерки седи сама и с маска в църквата, докато изпраща съпруга си в последния му път.
И макар тук Джонсън да се извини публично, той продължава да заявява, че партита не е имало, или че не са престъпвани мерки. Или че е отишъл на работно събитие, за да се окаже, че всъщност е на парти.
Къмингс обаче твърди друго - той лично и още един съветник са казали на премиера, че партитата са против правилата и не бива да се състоят.
А това, според думите на бившия премиерски съветник, означава, че Джонсън е излъгал пред парламента, което вече променя значително ситуацията.
"Защитата на премиера, че не е знаел, че това са купони, е толкова нелепа, че е чак обидна за обществеността", коментира Къмингс и призова бившия си шеф да подаде оставка.
Официалната позиция на министрите от кабинета е, че тече разследване и преди резултатите от него да излязат, не бива да се съди прибързано.
Тези призиви обаче не действат особено дори в собствената партия на Джонсън, където вече се появиха гласове за оставката му. Те са особено силни от страна на Шотландската консервативна партия, част от Торите.
Британските медии дори вече твърдят, че депутати от управляващата партия вече открито обсъждат как той да бъде свален от поста и кой да го наследи.
Положението на Джонсън се влошава в последните дни именно заради обясненията пред парламента, че не е бил предупреден, че купоните нарушават противоепидемичните мерки, макар той да е човекът, който налага тези правила.
За да се иска вот на недоверие на премиера в парламента, е нужно поне 54 от 360-те депутати от Консервативната партия да пратят писма до комисията, която разследва случая.
20 депутати твърдят, че ще го направят, около половината от тях вече са, а според "Таймс" открито срещу "Партигейт" са се обявили 58, макар да не е сигурно, че всички те ще се присъединят към опитите за сваляне на Джонсън.
Всички - и "Даунинг стрийт", и Торите, чакат резултатите от доклада за разследването на случая, поверено на държавния служител Сю Грей. Държавен служител във Великобритания е позиция, подобна на омбудсман - държавният служител работи за правителството, но не е част от него.
Сю Грей е на тази позиция от няколко десетилетия, в които са управлявали и консерваторите, и лейбъристите. Тя е началник на дирекцията по етика към офиса на премиера и е разследвала и предишни обвинения спрямо министри. Смята се за безпристрастна.
Докладът й се очаква в края на януари. До тогава тя има достъп до всички данни по случаите, има и право да разпитва всички замесени, включително и Джонсън. Ако Грей открие нарушения на закона, може да последва и полицейско разследване.
Обикновено работата на държавните служители обаче е да отправят препоръки към министър-председателя и така в случая Грей ще направи Борис Джонсън арбитър на собствената си санкция.
Затова и очакванията са докладът да е "нещо по средата" - нито оневиняващ премиера, нито напълно очернящ.
В опит за спасение пък правителството обяви няколко проекта, които бяха наречени от пресата "Операция Червено месо". Целта е отвличане на вниманието от "Партигейт" и печелене на точки пред собствената партия и избиратели.
В понеделник вътрешният министър Прити Пател потвърди, че правителството планира да повери на армията и Кралските военноморски сили ситуацията с мигрантите в Ламанша.
Там броят на нелегалните, които преминават от Франция, се е утроил от 2020 г., а армията ще трябва да се справя с контрабандистите - мярка тип "твърда ръка", която би се харесала на консервативните избиратели, но е спорно дали това е работа на армията.
Министърът на културата Надин Дорийс пък обяви, че от 2028 г. ще бъдат премахнати задължителните лицензионни такси за обществената Би Би Си, които се плащат от всички данъкоплатци, и на държавната телевизия ще бъде сложен край - също популярна сред десните идея.
Все още не е ясно каква ще е съдбата на Борис Джонсън.
От една страна, много хора от собствената му партия чакат доклада на Сю Грей в края на този месец и е възможно едва тогава да е ясно каква е подкрепата за Джонсън сред Торите.
От друга - не е ясно докъде ще стигне процедурата по вота за недоверие.
Медиите на Острова постоянно броят и неофициално потвърдилите депутати на Торите, които са подали писма за искане на вота. За момента те са 10-тина и не просто са далеч и от под половината нужни - те са изключително малко на фона на 360-те депутати от Консервативната партия.
А наблюдателите във Великобритания казват, че ситуацията е трудно предсказуема - необходимите гласове може да се съберат в следващите дни, а може и това никога да не стане.
Междувременно последните социологически анкети в Лондон сочат огромна преднина за Лейбъристката партия - за нея биха гласували 55 на сто от жителите на столицата, а за Торите - 23 на сто.
67 на сто от хората в Лондон, чийто кмет беше Борис Джонсън, смятат, че той трябва да подаде оставка, включително и 42 на сто от тези, които са гласували за Консервативната партия на последните избори през 2019 г.
Следващите редовни избори обаче са през 2024 г. Дали Торите ще се явят на тях с Борис Джонсън начело - предстои да разберем.