Президентът на Танзания Джон Помбе Магуфули почина е починал в сряда на 61 годишна възраст. Новината за смъртта му беше съобщена в телевизионно обръщение от вицепрезидента Самия Сулуху Хасан.
Официалната причина за смъртта на Магуфули е сърдечно заболяване, но според представители на опозицията в страната президентът се е лекувал от коронавируса в съседна Кения, съобщава Би Би Си.
"С дълбоко съжаление ви съобщавам, че в 18:00 тази вечер загубихме нашия смел лидер, президентът на Република Танзания, Джон Помбе Магуфули", заявява вицепрезидентът Хасан в обръщението си към нацията.
Тя обяви, че в почит на Мгауфули ще бъде обявен 14-дневен национален траур. По думите ѝ президентът е страдал от сърдечно заболяване през последните 10 години. Той е издъхнал в болница в Дар ес Салам, най-големият град на Танзания.
Магуфули не се беше появявал публично от 27 февруари, но премиерът Касим Маджалива настояваше през миналата седмица, че президентът е "здрав и работи усилено".
Тогава Маджалива обвини за разпространяваните слуховете за влошено здраве на президента "омразните" танзанийци, живеещи в чужбина. Той отхвърли и информациите, че държавният глава е болен от COVID-19.
Президентът Магуфули беше един от държавните лидери, които най-категорично се противопоставяха на мерките срещу коронавируса, като многократно той е отричал в страната му да се разпространява заразата.
В публично свое изказване от миналата пролет той заяви, че е изпратил за тестване в лаборатория кръв от коза, кръв от птици и сок от папая, като пробите са се върнали с положителен резултат за коронавируса. Затова вместо мерки и локдауни той предлагаше местно приготвяни пелинови настойки, които имали тонизиращ и предпазващ от вируси ефект.
Скоро след тези му изказвания Танзания спря да споделя актуализации за статистиката на новозаразените и починалите от вируса хора.
Последните данни за коронавируса в страната бяха дадени през май миналата година. По това време е потвърдено, че 509 души са се заразили с COVID-19, а 29 са починали.
Докато съседните държави Кения и Уганда прилагаха затваряния и налагане на вечерен час, за да ограничат разпространението на заразата, президентът Магуфули шокира мнозина, като заяви, че Танзания ще остане отворена за бизнес.
Неговите мерки се ограничаваха до голяма степен до големи публични молитви с надеждата Бог да пази страната от вируса.
"Ние, танзанийците, не сме се затворили и аз не очаквам дори за един ден да обявим, че прилагаме локдауни, защото нашият Бог е все още жив и той ще продължи да защитава нас, танзанийците", заяви в една от своите речи пред тълпата покойният президент.
След като първият вицепрезидент на Занзибар Сейф Шариф Хамад почина от вируса през февруари, Магуфули и в по-голяма степен Танзанийци започнаха да признават сериозния риск от заразяване със смъртоносния патоген. Роля за това изигра и сериозният натиск от страна на Световната здравна организация.
Министерството на здравеопазването на страната издаде и пакет от инструкции за спазване на протоколите за превенция срещу COVID-19, но реални по-сериозни мерки така и не бяха въведени.
Така страната остана отворена за бизнес и посрещаше туристи цяла зима. На практика остров Занзибар, който е част от република Танзания се превърна в една от горещите туристически точки на сезона.
Паралелно с това в страната зачестиха сериозно смъртните случаи от прекарана "тежка пневмония". "Дойче веле" цитира лекари, твърдящи че са заплашвани да си мълчат за коронавируса и да не говорят открито за него, ако искат да запазят работата си. Междувременно президентът Магуфули отказа и да започне ваксинационна кампания в страната.
Въпреки реакцията и спрямо коронавируса той се радваше на сериозна популярност в страната.
Роденият през 1959 г. Магуфули влиза в политиката през 1995 г. - година след като защитава магистратурата по индустриална химия си в Университета на Дар ес Салаам. Той е избран за депутат от управляващата партия Чама Ча Мапиндузи (CCM), а по-късно същата година е назначен за заместник-министър на труда.
През 2000 г. той вече е министър на труда, а през 2010 г. придобива голяма популярност, след като към министерството му е добавен и ресора "транспорт". По това време той започва жестока борба с корупцията в пътно-строителната индустрия, което му носи висок рейтинг и прякора "булдозера".
Това му проправя пътя към президентския пост, като на изборите през 2015 г. той печели с 58% от гласовете срещу Едуард Лоусаса от опозиционната партия "Чадема". През 2020 г. той беше преизбран - победа, която опозиционният кандидат за президент Тунду Лису определи като измама.
"Както знаете, изборите са източник на конфликт в много страни, но ние, Танзания, сме преминали безопасно този тест. Това е доказателство за света, че танзанийците са миролюбиви и сме узрели в нашата демокрация", коментира тогава Магуфули в своето инаугурационно обръщение.
Първият президентски мандат на танзанийския лидер е белязан от високи нива на доверие заради стройното правителство и предприетите мерки за намаляване на разходите, редицата инфраструктурни проекти и най-вече - заради борбата с корупцията в страната.
Неговият имидж обаче има и своите петна, като редица правозащитни организации го обвиняват, че потъпква основните демократични права в страната като свободата на словото и на медиите. Лидерът на танзанийската опозиция зад граница Тунду Лису е категоричен, че макар Магуфули да има своите постижения, той е разбил демократичните устои на страната, налагайки авторитарен стил на управление.
След съобщението за смъртта му лидерът на опозицията вътре в Танзания - Зито Кабве - беше далеч по-уважителен в мнението си. Той заяви, че е разговарял с вицепрезидента, за да изрази своите съболезнования.
"Нацията ще го запомни с приноса му за развитието на страната", каза той в изявление, публикувано в Twitter.
Според конституцията на Танзания Самия Сулуху Хасан ще положи клетва като нов президент, като тя трябва да служи в останалата част от петгодишния екип на Магуфули, който той започна миналата година.
В международен план ще е интересно какво ще означава това за стабилността на самата Танзания, както и за това какъв път ще поеме тя в борбата с коронавируса.