Социалните мрежи са пълни с травъл инфлуенсъри, показващи снимки и клипове от най-екзотичните места по света. Дестинации, за които повечето хора само си мечтаят да видят.
Има обаче и някои места, които не са достъпни дори за най-напористите инфлуенсъри и най-смелите пътешественици.
Дали поради някаква опасност, като наличието на отровни животни, или пък са обитавани от духове, много забележителности са затворени за широката публика.
А това ги прави още по-интересни, именно защото са забранени.
Ето кои са и някои от най-интересните места, които можете опитате да посетите, но най-вероятно ще ви заключат или ще ви се случи нещо по-лошо.
Остров Северен Сентинел, Индия
Той е част от архипелага Андамански и Никобарски острови в Индийския океан, на около 130 километра от бреговете на Мианмар. И докато останалите острови в архипелага са доста по-големи и известни, Северен Сентинел, почти изцяло зает от мангрови гори и заобиколен от корали, остава недокоснат от външния свят.
Може да звучи като рай, но всъщност това място просто няма как да бъде нещо по-далечно от рай. То е дом на изключително враждебните сентинелци, които остават едно от няколкото племена в света без какъвто и да е досег с цивилизацията.
Inside North Sentinel Island where lost tribe killed US missionary with arrows https://t.co/qNxuJaKA8n pic.twitter.com/hiAqE7qQzF
— The Mirror (@DailyMirror) November 22, 2018
През годините всеки опит за контакт с тях е бил посрещан с насилие, като през 2006 г. те убиват двама рибари, чиято лодка била завлечена от течението до брега. Десетилетие по-късно пък един американски свещеник намира смъртта си, след като се промъква нелегално с идеята да запознае местното население с християнството.
По тази причина островът е със статут на специален резерват от индийското правителство, а армията е наложила ограничителна зона от три морски мили около него, които се охраняват от военни кораби.
Чернобилската Забранена зона, Украйна
Това е 35-километровото пространство около Чернобилската атомна електроцентрала, която претърпява авария през 1986 г. Малко след най-големия ядрен инцидент в историята досега, е построен саркофаг от бетон и олово над взривилия се реактор, а около него е установена зона забранена за достъп.
През последните години върху първия саркофаг е изградена нова защитна конструкция, а от 2011 г. насам е позволен достъпа за туристически групи до части от зоната.
Змийският остров, Бразилия
За последно там е имало хора към 20-те години на миналия век които се грижели за островния фар. Оттогава насам обаче не са много тези, които искат да пристъпят и то не само защото има строга забрана.
Смята се, че малкото парче земя в Атлантическия океан е дом на една змия за всеки квадратен метър от острова, който е с площ от 430 000 квадратни метра. Там е единственото място, където може да бъде намерена отровната златиста усойница, а позволение за достъп имат само бразилският флот и биомедицински изследователски екипи.
"Зона 51", САЩ
На около 150 километра от Лас Вегас се намира една от най-мистериозните военни бази в света.
Официалното име на поделението е "Грум Лейк", но е широко известно просто като "Зона 51". Това е строго секретна авиобаза за тестване и експерименти на летателни апарати и оръжия още от 50-те години на миналия век, когато там за първи път започват изпитания на шпионския самолет U-2.
Here's what really goes on inside of Area 51... and why you probably shouldn't try running into it. ⬇️https://t.co/s1iDg7Stxe pic.twitter.com/Yl4tObzvyr
— SPACE.com (@SPACEdotcom) October 26, 2022
Всъщност толкова е тайна, че армията и ЦРУ официално признават за съществуването ѝ чак през 2013 г. Заради своята секретност и характера на дейността си мястото е станало неизменна част от популярния фолклор, привличайки ежегодно хиляди любители на конспиративни теории, които смятат, че там се правят експерименти с извънземни и НЛО.
Преди няколко години дори се появява събитие в социалните мрежи с името "Да нападнем "Зона 51", те не могат да ни спрат всички", която привлича интереса 3,5 милиона души. Все пак се появяват едва 150 ентусиасти. Те се събират пред главния портал, правят по няколко снимки и набързо са разпръснати от военните.
Остров Норт Брадър, Ню Йорк
Inside New York City's eerie and abandoned North Brother Island - PHOTOS: http://t.co/3tchZrRWqb pic.twitter.com/gpiRpkeu61
— Good Morning America (@GMA) May 16, 2014
Точно в района на един от най-големите мегаполиси в света се намира място, напомнящо на призрачен град. Това е много малък остров, който се намира между Бронкс и затворническия комплекс на остров Райкърс. Норт Брадър също някога е бил място за изолация, но не на затворници, а на болни от опасни инфекции.
Там са руините на болница Ривърсайд, която в продължение на 90 години до 1940 г. се използва като място за карантиниране и лечение на пациенти с едра шарка, туберкулоза и други инфекциозни заболявания.
Най-известният пациент на болницата е Мери Малън, известна още като Тифозната Мери, която прекарва над три десетилетия от живота си там и се смята, че е заразила най-малко 50 души. Тя е първият човек в Съединените щати, идентифициран като асимптоматичен носител на патогена, свързан с коремния тиф
Днес островчето е защитено убежище за птици, до което достъп имат единствено и само природозащитници.
Остров Сюртсей, Исландия
Surtsey Island, an island in Iceland formed by volcanic eruption which began 130 m below sea level & reached the surface on Nov. 14, 1963. Eruption lasted until June 5, 1967 when the island reached its maximum size of 2.7 sq km: Vulcanologia Esia's photo #volcano #island pic.twitter.com/udD0wUlG2z
— jaime s. sincioco (@jaimessincioco) November 20, 2017
Вулканичното образувание се появява на картата преди половин столетие и то в рамките на само една година.
През ноември 1963 г. моряците от риболовен кораб край югозападното крайбрежие на Исландия забелязват сред морето висок стълб дим. Помислят, че е избухнал пожар на някой от риболовните кораби в района, но всъщност се оказват свидетели на раждането на вулканичния остров Сюртсей.
Той се превръща в уникална възможност за науката да наблюдава раждането и еволюцията на една екосистема от абсолютната нула. Именно това е и причината достъпа за външни хора да е напълно забранен. Очакванията са до средата на следващото столетие морето да го погълне изцяло.
Форт Бхангар, Индия
В северната провинция Раджастан на Индия се намират руините на древно кралство, което някога е било богато и проспериращо. Самият форт е построен през 1573 г. от местния владетел и е с действащ гарнизон в продължение на малко повече от двеста години.
Според историческите записи някъде около 1783 г. е обезлюден от глад, а според легендите причината е проклятие, тегнещо над форта. Днес това е единственото място в Индия, а може би и в света, което е официално признато от правителството за обитавано от духове.
Затова и се изисква специални разрешение за влизане там след залез слънце.
Ласко, Франция
През 1940 г. тийнейджър от югозападната част на Франция открива поредица от пещери със стотици рисунки, докато гони кучето си. Картините изобразяват предимно растения и големи животни, като и отдавна изчезнал зубър. Според науката тези стенописи са на около 17 000 години.
До 50-те години на миналия пещерите в Ласко се посещават стотици туристи ежедневно, което води до ерозия и поява на мухъл. Днес достъпът до тях е забранен, за да бъдат съхранени рисунките.