Ако изборите за президент бяха днес, Джо Байдън щеше да е безспорен победител. Поне това показват социологическите проучвания близо 5 месеца преди вота през ноември. Кризата с коронавируса и тежката безработица определено удариха по имиджа на Доналд Тръмп сред собствените му симпатизанти, а ситуацията в Минесота след смъртта на чернокожия Джордж Флойд разпали много от демократите да направят всичко по силите си, за да не повтори президентът своя мандат.
Масовите протести покрай смъртта на Флойд предизвикаха сериозно движение в американското общество, което няма как да не окаже влияние и върху политиката. Това обаче доведе и до сериозен, тежък натиск върху кандидата на демократите Джо Байдън да избере за свой вицепрезидент някой, който да затвърди връзките му с афроамериканската общност.
Още преди няколко месеца Байдън ясно заяви, че възнамерява да избере жена, която да застане до него като вице. С настоящите силни настроения за расова справедливост и срещу полицейския тормоз над чернокожи в страната, все по-вероятно е за вицепрезидент да бъде посочена чернокожа жена.
Това би било историческа крачка за Байдън, тъй като жена от афроамериканската общност никога не е била издигана до такава висока позиция и това може да изпрати ясен сигнал към чернокожите избиратели, че ще имат свой глас в Белия дом.
Реално досега Байдън се представя доста добре сред по-възрастните афроамериканци според социологическите проучвания, но след като той реално се оформи като ясната кандидатура на Демократическата партия, мнозина от симпатизантите на демократите започнаха да говорят за по-висока репрезентация на малцинствата в кандидатската двойка на партията.
Това само по себе си е доста логичен ход. Байдън е едно от водещите лица в умереното крило на демократите, а на фона на множеството силни гласове за разнообразие и политика на идентичност голяма част от електората на партията не би припознала 77-годишния бивш вицепрезидент като свой представител.
Нещо повече - покрай обвиненията срещу него от страна на бившата му сътрудничка Тара Рийд, че през 1993 г. той я е нападнал сексуално, Байдън трябва да се постарае много, за да спечели на своя страна жените. Именно това доведе и до обещанието му, че за негов вицепрезидент ще бъде посочена жена.
Сега обаче и без това бълбукащият коктейл на расовото напрежение в страната избухна покрай трагичната смърт на Флойд, превръщайки се във вълна от протести, излизащи дори извън рамките на САЩ.
Всички са наясно, че проблем с расизма в Америка има и сега, няколко месеца преди вота за президент, той избухна по начин, който няма как да бъде заобиколен. Затова и дори и да е имал други планове, Байдън е изправен с гръб в стената, когато става въпрос за избора на свое вице.
Какви са възможностите пред него?
Камала Харис
Очевидният избор дори и преди протестите сега. 55-годишната Харис издигна кандидатурата си за президент в края на миналата година, но още преди да започнат първите първични избори, тя я оттегли заради липса на достатъчно подкрепа. Въпреки това името на сенатора от щата Калифорния и бивш главен прокурор на Калифорния продължава да се посреща предимно с положително отношение както сред умерените, така и сред прогресивните демократи.
И на двата си поста тя има достатъчно опит - нещо, което се знае, че Байдън цени, известна е като упорита и изключително стриктно работеща, а освен това е от ямайски и индийски произход. Голямата причина за ранното ѝ оттегляне и липсата на подкрепа в президентската надпревара дойде оттам, че тя беше представяна преди всичко като цветнокожа жена за сметка на сериозния ѝ професионален опит - нещо, което на практика я обезличи.
Харис перфектно би допълнила кандидатурата на Байдън в очите на електората. Освен че е представител на етническите малцинства и е жена, тя е едно от лицата на прогресивното крило на Демократическата партия, макар да не е толкова изявена на крайните прогресивни идеи (още нещо, което би се харесало на Байдън). Той е представител на северния щат Делалуеър, докато тя идва от Юга и освен всичко друго, тя може да се позиционира като някой, който може да бъде силен глас за всички онеправдани, стъпвайки както на личния си бекграунд, така и на професионалния си опит на прокурор.
Дори и критиците ѝ от кампанията сега са намалили нападките си спрямо нея, виждайки я като разумния избор за цветнокожа жена вицепрезидент - нещо, което може да се определи като исторически момент.
Кейша Ланс Ботъмс
Настоящият кмет на Атланта също е потенциален избор за Джо Байдън за вицепрезидент. Също представител на Юга, също чернокожа жена, също със значителна биография зад гърба си. Тя още през лятото на 2019 г. заяви подкрепата си за Джо Байдън. Това, което обаче я изстрелва наистина на преден план, е поведението ѝ на фона на протестите след смъртта на Джордж Флойд.
На фона на бурните протести в Атланта, където имаше вандалски актове и изблици на насилие, нейната реч беше изпълнена със съпричастност и дълбоко човешки моменти, като това привлече внимание към нея. Още през март тя беше сочена като потенциален избор за Байдън, а сега идеята звучи все по-сериозно.
Вал Демингс
Конгрсмен от един от най-важните за изборите щати - Флорида, Вал Демингс действително е сред лицата, които се обсъждат като вариант за вицепрезидент, дори още преди протестите. Сега обаче името ѝ наистина заслужава внимание. Тя е чернокожа жена и бивш шеф на полицията в голям южен град като Орландо.
С други думи, ако има човек, който да познава проблемите в полицейските среди и да знае точния начин за това как да се пребори с полицейската бруталност и расизма в синя униформа, това е тя. Големият проблем пред нейната кандидатура е липсата на по-сериозна национална видимост, поне до този момент.
Стейси Ейбрамс
Описвана като една от бъдещите надежди за демократите, бившият кандидат за губернатор на щата Джорджия Стейси Ейбрамс определено има амбицията да стане вицепрезидент и я е заявявала гласно. Загубата ѝ от републиканския кандидат за щатски управител на Джорджия беше достатъчно малка, за да я изстреля високо сред горещите имена на демократите.
Ейбрамс е едно от влиятелните имена в афроамериканската общност, особено сред жените. Допълнително с това тя събира особена видимост сега покрай протестите. Факторът, който може да спре избора ѝ за вицепрезидент, са изборите за сенатори от Джорджия. Те ще се проведат паралелно с президентските, а възможността да спечелят сенаторско място в лицето на Ейбрамс в щата е достатъчно важно, че демократите да не я хвърлят в борбата като кандидат за вице.
Сюзън Райс
Ако се остави на Джо Байдън да избира сам, Сюзън Райс би била перфектният избор - тя има огромен опит с външната политика и националната сигурност като съветник по тези въпроси на президента Барак Обама.
Също така тя е била и посланик на САЩ в ООН, отново по време на администрацията на Обама. Въпреки това обаче тя няма тежест в националната политика, нито носи със себе си сериозна електорална база от някой щат. Нещо повече - тя носи и своя политически багаж от скандала "Бенгази", което би я преследвало по време на кампанията.
Тами Дъкуърт
Дъкуърт не е с афроамерикански произход, но тя беше първата жена с тайландски корени, както и първата жена с инвалидност, избрана в Сената на САЩ. Ветеран от войната в Ирак, Дъкуърт служи като пилот на боен хеликоптер. По време на служба е ранена тежко, което налага ампутацията на двата ѝ крака и отнема до голяма степен подвижността в дясната ѝ ръка.
Въпреки това тя решава да се впусне в политиката, изкарвайки един мандат като конгресмен и сега един мандат като сенатор от щата Илинойс. Настоящите събития и няколкото ѝ речи по темата със смъртта на Джордж Флойд пък я поставиха на националната карта като възможен избор за вицепрезидент, който би удовлетворил всички (или поне не би ядосал никого).
И все пак тя продължава да е доста неизвестна в национален мащаб, което може да намали шансовете ѝ за поста.
Елизабет Уорън
Ако Джо Байдън предпочете все пак да не се спира на чернокожа жена, Елизабет Уорън ще е подходящият избор за него. Уорън е едно от важните лица на Демократическата партия и на нейния прогресивен клон с много опит в сената и със силни позиции по въпросите на вътрешната политика. Евентуалният ѝ избор за вицепрезидент ще даде сигнал за обединение на партията преди изборите в името на голямата цел - победа над Доналд Тръмп.
Самата Уорън активно се бори за правата на различните малцинства, така че би била приемлив избор за мнозинството от чернокожите. Въпреки това резултатите ѝ от предварителните избори, където тя беше кандидат, бяха изключително ниски, принуждавайки я да се оттегли - нещо, което може да я преследва в самата кампания, превръщайки я в мишена за ударите на Тръмп.
Която и от тези дами да избере Байдън, той трябва да се подготви за тежка кампания, в която да доказва себе си както пред избирателите от центъра, така и тези с по-прогресивен уклон, че той е по-добрият кандидат от Доналд Тръмп.
В настоящите условия на криза той може само да се възползва от създалата се ситуация, но никой не знае кога точно кризата ще приключи и колко изтощена ще остане американската икономика.
Същото може да се каже и за протестната вълна сега, която в един момент може да се изтощи достатъчно, за да доведе до контранастъпление на консерваторите, които да се опитат да възвърнат позиции.
Решаващата битка за Белия дом е чак през ноември, но за Байдън и потенциалния му партньор надпреварата определено не е вече спечелена.