Докато по-голямата част от западния свят е под различна форма на карантина и социална изолация, Ухан - градът, от който тръгна COVID-19 - бавно се опитва да се завърне към нормалния си ритъм на живот. Китайският мегаполис обаче показва, че може би това завръщане ще бъде далеч по-трудно, отколкото си представяме.
Строгата 76-дневна блокада, под който беше поставен Ухан, приключи на 8 април, когато отпадна сериозна част от забраните. За първи път от над два месеца и половина на жителите беше позволено да напуснат домовете си за разходка, въпреки че излизането става задължително с предпазна маска и препоръките за спазване на дистанция си остават.
След тази дата малки и средни бизнеси постепенно започнаха да отварят врати и да възобновяват дейността си.
С напредване на времето отпадат все повече и повече рестрикции, но градът не подновява икономическия и социалния си живот толкова бързо, колкото се очакваше. Както посочва "Си Ен Ен", много от малките магазини все още са затворени, а ресторантите работят само с доставки по домовете и взимане на поръчката на място - продължава да е забранено сядането в заведения.
Настроението също не е такова, каквото се предполагаше, че ще бъде. Жителите на Ухан продължават да излизат предимно по уважителни причини като пазаруване на хранителни стоки и отиване до аптеката, отколкото за безцелна разходка. Повечето спазват сериозна дистанция и изглежда така, сякаш отбягват всякакъв контакт с околните.
Дори и контролирани от китайското правителство медии като "Global Times" смятат, че прогнозите за стопроцентово възстановяване на Ухан до края на април са "прекалено оптимистични". Изданието допълва, че във възможно най-добрия случай това ще се случи към средата на май месец, когато би трябвало 100 процента от бизнесите да са започнали отново работа.
Именно този рестарт обаче се оказва изключително труден за мнозина.
Строгата карантина, която налага затварянето на всички бизнеси, освен жизненоважните, има тежък ефект върху малките и средни предприятия. Тези по-дребни фирми по-трудно получават кредити за възстановяване, а междувременно ги притискат сметки и наеми, които се трупат.
Ухан е метрополитен град с над 11 млн. жители и е столица на провинция Хубей. Градът е важен икономически и транспортен хъб и съответно наемите на помещения за магазини и офиси са доста високи. Заразата затвори хората по домовете им за седмици наред, но наемодателите не са се отказали да настояват всички дължими наеми да бъдат изплатени.
И въпреки че повечето бизнеси вече работят, страхът от пандемията и твърде пресните спомени за случилото се не позволяват на жителите на Ухан да харчат както преди. Пред "Global Times" например собственик на малък ресторант споделя, че на ден има едва няколко поръчки по телефона и почти никой не идва да вземе храната си на място. За момента да отвори заведението си му струва много по-скъпо, отколкото да се откаже завинаги от него.
Обекти като СПА-центрове, фитнеси и кина пък остават затворени до второ нареждане. Страхът от втора вълна на пандемията, която може да плъзне именно от такива места, кара властите да се въздържат от точни срокове, в които те ще отворят. Така че докато големите фабрики и предприятия вече си връщат нормалния ритъм на работа, други бизнеси не виждат изход от внезапната криза, наложена от локдауна.
От Ухан все пак идват и добри новини и най-важната от тях е, че там няма нито един нов пациент с COVID-19, който да е с тежка симптоматика.
В периода от 8 до 14 април в града нямаше нито един нов установен случай на коронавирус, независимо дали става въпрос за хора с ясно изразени симптоми, или за такива без никакви признаци на заболяването.
Впоследствие здравните власти започнаха да установяват безсимптомни пациенти с COVID-19 и така на 25 април те съобщават за общо 19 нови положителни проби. Никой от новите случаи обаче няма никакви симптоми на болестта и за две трети от тях се смята, че са привнесени в Ухан от завръщащи се в града китайци.
Локалните нови положителни проби според специалистите от Университетската болница "Джонгнан" в Ухан не представляват сериозна опасност за общественото здраве, тъй като те са установени в много ранен етап на заразата, веднага са проследени контактните им лица и всички са изолирани под карантина.
Медиците от "Джонгнан" са категорични, че могат да се справят изключително бързо и качествено с такъв нищожен брой нови заболели, дори и те да се влошат внезапно и да имат нужда от интензивни грижи. По тази причина за момента те изключват мрачния сценарий, който се разигра в първите месеци на 2020 г., когато болниците в Ухан бяха изправени пред тотален колапс заради наплива от критични пациенти.
Въпреки че все още са предпазливи и уплашени, жителите на китайския град също гледат по-скоро с оптимизъм към бъдещето.
Както посочва "Гардиън", голям процент от тях приемат положително мерки като задължителното носене на маски и категоричната забрана да се консумират храни и напитки в градския транспорт - явление, което е било често срещано преди пандемията и което е дразнело мнозина. Други се радват, че могат да подкрепят местните бизнеси, като в същото време немалко жители на Ухан бойкотират световните вериги супермаркети и заведения за бързо хранене.
Пазарът за морски дарове и дивеч в града отново започва дейността си съобразно новите разпоредби, според които редица животински видове вече са забранени за продажба. Въпреки това китайците охотно се завръщат към сергиите за прясно месо, плодове и зеленчуци, а щандовете са отрупани със стока.
Китайската академия за социални науки провежда собствена анкета сред гражданите с цел да проучи настроенията им по темата за туризма и пътуванията.
От резултатите, публикувани на 29 април, се оказва, че уханци далеч не са се отказали от идеята да пътуват, напротив. Най-голяма част от участниците в проучването казват, че при първа възможност ще посетят столицата Пекин.
На второ място е град Чунцин - забележителен мегаполис с редица туристически атракции, известен още като "Градът на мостовете". От друга страна същата анкета се обръща към китайци от други градове и провинции, които заявяват, че ще изчакат ситуацията около заразата с коронавирус да се успокои още малко и след това ще посетят Ухан като знак на подкрепя и солидарност.
Да, градът има да извърви дълъг път към възстановяването на предишния си начин на живот и този път в никакъв случай няма да е лек, но жителите му доказват, че нямат намерение да се оставят да живеят в миналото.