Антикитайските настроения в световен мащаб не са били толкова високи от времето на бруталното потушаване на студентските протести на площад Тиенанмън през 1989 г.
Това става ясно от вътрешен доклад на тинк-танк към китайското разузнаване, изнесен пред висши лица на Комунистическата партия, включително и нейния лидер Си Дзинпин, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на свои източници, запознати със съдържанието на документа.
Заради пандемията от коронавируса в момента в световен мащаб има вълна от антикитайски настроения, водени от САЩ. В доклада се споменава, че Пекин трябва да бъде подготвен по най-лошия възможен сценарий - въоръжена конфронтация между двете световни сили.
Самият доклад е изготвен от Китайския институт за съвременни международни отношения (CICIR) - мозъчен тръст, свързан тясно с Министерството на държавната сигурност, най-високото разузнавателно тяло в Китай.
Засега не е ясно до каква степен оценката, описана в документа, отразява позициите на държавните ръководители на Китай и до каква степен, ако изобщо би повлияла на политиката. Представянето на доклада обаче показва колко сериозно Пекин възприема заплахата от натрупването на гневни реакции в международен план. Това може да застраши стратегическите планове на страната в чужбина.
През последните години Пекин е изключително активен в това да разшири влиянието си в редица точки на света, залагайки на мащабни инвестиции зад граница и осигуряването на контрол върху възможно най-много ключови мини, пристанища, инфраструктурни обекти и т.н. в чужди държави.
Сегашната ситуация с COVID-19 обаче не просто блокира много от тези ключови за Пекин проекти, но също така настрои много хора срещу Китай, откъдето първоначално дойде и вирусът.
В основата на тези антикитайски настроения от Пекин виждат ръката на САЩ. Отношенията между двете държави от няколко години насам са крайно обтегнати.
Откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп е на власт, той залага на политиката на конфронтация и търговска война. Междувременно в Китай масово се смята, че Вашингтон иска по всякакъв начин да попречи на разрастването на страната, която става все по-уверена в световен мащаб с нарастването на икономиката си.
Американските власти многократно подчертаха досега, че ако Пекин е премълчал за коронавируса в началото или по какъвто и да е начин се е опитал да прикрие опасността от вируса, ще трябва да понесе съответните международни санкции.
Докладът предупреждава, че антикитайските настроения, предизвикани от коронавируса, биха могли да подсилят съпротивата срещу инвестиционните проекти на Китай от инициативата "Поясът и пътят", а Вашингтон може да засили финансовата и военна подкрепа за регионалните си съюзници, като направи ситуацията със сигурността в Азия още по-несигурна.
Макар да няма ясен знак за това как висшите китайски лидери са приели този мрачен доклад, страната видимо е започнала пропагандна кампания, с която да отхвърли от себе си вината за глобалното разпространение на коронавируса, препращайки я към СЗО и САЩ.
Китайската държавна медийна агенция Xinhua News пусна видео, в което се подиграва на това как американското правителство отговаря на пандемията.
Публикуван в канала на медията в YouTube, клипът, озаглавен "Once Upon A Virus", показва човечета, подобни на тези в конструкторите LEGO. Те в диалог описват самото развитие на заразата - или поне така, както китайската държавна машина го вижда.
Човечетата - едното наподобяващо китайски войн, а другото - Статуята на свободата, си разменят реплики, в които Китай изглежда като загрижената страна, предупреждаваща света още от рано за опасността, а САЩ подхожда ирационално, пренебрегва предупрежденията, а след това хвърля вината върху Пекин.
Част от репликите на "американското човече" всъщност са взети от президента Доналд Тръмп в първоначалните му реакции спрямо вируса.
Самото видео е откровена пародия срещу САЩ и тяхната реакция, намеквайки че Вашингтон хвърля безпочвени обвинения, противоречи си и като цяло се справя със ситуацията много по-зле от Китай.
И макар това да звучи правдиво, ако гледаме реторитката на Тръмп, от китайска страна пропускат факта, че в самото начало отделни лекари се опитваха да разкрият опасността от коронавируса, докато местните власти се опитваха да ги накарат да замълчат. Едва през януари Пекин официално обяви, че има реален проблем с новия вирус.
Страната дори посрещна вътрешна вълна от гневни реакции, след като един от лекарите, първоначално предупредили за опасността от коронавируса, почина в Ухан.
Цялата ситуация в момента носи в себе си ехото на Студената война и пропагандните кампании от онова време с прилежащите им публични конфронтации.
Въпросът е дали всичко това ще се задълбочи толкова, че да се върнем назад към времето на разделения, или все пак с утихването на вируса ще се намалят и страстите около него.