Джокович е първият финалист в Лондон

Сърбинът крачи към трета поредна титла в Лондон.

Новак Джокович очакавно, но не и безпроблемно си разчити пътя към четвърти си мач за трофея на финалния Мастърс с 6-1 4-6 6-0 над Кеи Нишикори в Лондон. Световният №1 увеличи изумителните си показатели в зала на 31 поредни победи в зала. В добавка, серията му във финалния Мастърс вече достигна 14 победи, с което той изравни рекорда на Иван Лендъл и Роджър Федерер.

Джокович и Нишикори си поделиха по един успех през тази година, като японецът направи мача на живота си за 6-4 1-6 7-6(4) 6-3 на US Open, но поражението сякаш мотивира Ноле за 16 триумфа в следващите му 17 двубоя (единствено Федерер го спря в Шанхай), а един от тях беше в Париж над Кеи с 6-2 6-3.

Според тенисистите обаче, кортът в Лондон е доста по-бавен, което увеличи шансовете на и без това намиращия се в изумителна форма сърбин. Новак излезе от групата си с още един рекорд, като в трите успеха над Чилич, Вавринка и Бердих даде едва 9 гейма на противниците си (досега Макенроу и Лендъл държаха върха в 14 гейма), а в зала беше спечелил последните 27 сета! Всички тези факти явно повлияха на психиката на дебютанта във финалния Мастърс, защото той излезе видимо скован.

Дори спечели жребия и избра да посреща, сякаш за да се предпази от евентуален пробив в първия гейм. Планът донякъде проработи, след като Кеи удържа първото си подаване за 1-1, макар и с доста усилия. Но нататък Джокович проби два пъти, даде само две точки на свой сервис на съперника за целия сет и го затвори за 24 минути.

На хоризонта сякаш се задаваше поредния мач без интрига около победителя в Лондон, след като Новак проби бързо за 1-0 след почивката. Но тогава дойде време за превърналия се почти в традиция спад в концентрацията на сърбина в началото на втория сет. Нишикори стигна до 30-40 под бурните овации на жадната за малко драма публика и Новак му подари рибрейка с двойна грешка. А за феновете - сърбинът беше подготвил ироничен жест, с който ги "аплодира" за подкрепата към Кеи.

Джокович допусна първи пробив в тазгодишното издание на турнира, но нататък двубоя подготвит и по-големи изненади. Нишикори заигра много по-уверено и вариативно с характерните за него мощ и прецизност в ударите и успя още веднъж да грабне сервиса на Ноле при 5-3, а после и затвори сета с 6-3. Играта на световният №1 беше навлязла в неочаквана криза, а статистика на Кеи за решителните сетове през годината сочене 21-2 успеха!

Нишикори потегли си осигури два брейкпойнта в първия сервис гейм на Новак и тогава дойде време сърбинът да покаже, защо е на върха в мъжкия тенис. Джокович не само отрази шансовете, но и на свой ред проби три пъти, сгазвайки с 6-0 съпротивата на японеца, който предаде мача с двойна грешка.

Така Ноле очаква победителя от швейцарското дерби между Роджър Федерер и Стан Вавринка на утрешния финал.