Безславно отпадане на Цвети в Антверпен

Цветана Пиронкова приключи неочаквано бързо участието си на турнира в Антверпен след загуба от 247-та в света Инди де Фрооме със 7-5 3-6 3-6 още в първия кръг. За 18-годишната холандка, преминала през квалификациите, това беше четвърти мач в надпреварата и тя очевидно беше набрала скорост, но все пак се очакваше опитът на Цвети да я изведе до победата. Той обаче се оказа недостатъчен срещу тийнейджърката.

Пиронкова потегли разочароващо и допусна световната №247 да я пробие още в първия гейм на мача. Най-добрата ни тенисистка обаче бързо се възстанови и макар да пропусна два шанса за рибрейк, реализира третия, с което резултатът стана 1-1. Цвети дори имаше възможност за нов пробив в следващото подаване на Инди де Фрооме, но вместо това квалификантката удържа и удари сервиса на нашето момиче за 3-2.

Пиронкова не успяваше да намери път към нов рибрейк чак до последния възможен момент. При 4-5 Цвети спаси сетпойнт, а после най-сетне се добра до втория си пробив в мача и се задържа в сета. Първата ни ракета взе и следващите два гейма и с общо четири поред затвори трудно откриващия сет със 7-5 за 61 минути.

Вторият сет потегли без проблеми за сервиращите до 2-2, когато концентрацията на Цвети отново се срина и тя допусна пробив на 15. Пиронкова обаче отново се вдигна бързо и макар холандката да водеше с 40-15 на свой сервис, българката се добра до брейкпойнт и веднага го материализира. Нататък обаче първата ни ракета тотално загуби контрол над сета и с нови два пробива Инди де Фрооме го приключи с 6-3.

Квалификантката откри решителния сет с бърз сервис гейм на нула, след което проби в четвъртия гейм, за да поведе с 3-1. Цвети обаче успя да се съвземе бързо и осъществи моментален рибрейк. Следващият гейм обаче се оказа фатален.

Първата ни ракета отрази четири брейкбола, но на петия бе пробита отново, след което Де Фрооме затвърди на 30, като една от точките на българката дойде след двойна грешка. 5-2 за холандката вече изглеждаше доста солидно, а съпротивителните сили на Цвети бяха на изчерпване. Българката все пак взе осмия гейм, доближавайки се на два до Де Фрооме и бе задължена да натисне младата си съперничка за връщане на брейка, ако иска да се задържи в мача. Тя обаче не успя да го стори и още при първия си мачбол при 40-30 холандката триумфира.

Така Цвети напусна безславно "BNP Paribas Fortis Diamond Games" в Антверпен, а следващият ѝ турнир е в Дубай следващата седмица. Надпреварата е от категория WTA Premier 5 и е с награден фонд $2,513,000.