Страхотен Григор отново пречупи Вавринка

Григор изигра силен мач срещу щвейцареца.

Григор Димитров отново не пожали Стан Вавринка и подчини световния №9 във втори пореден турнир. След гръмката победа в Монте Карло, този път българинът се изправи срещу една чувствително по-стабилна и мощна версия на швейцареца, което единствено придава още повече блясък на триумфа със 7-6(5) 3-6 6-3.

Съвсем очаквано, първия сет на днешния мач се разви доста по-равностойно в сравнение със срещата им в Монте Карло, където Григор сгази действащия шампион Вавринка с 6-1 6-2 за по-малко от час. Двамата влязоха в двубоя с по една разменена победа на клей в преките двубои и обща статистика от 2-2 успеха. Швейцарецът се справи с Григор именно на осминафинал в Мадрид преди 2 години след обрат за 3-6 6-4 6-1.

Днес Димитров започна с два стабилни сервис гейма, но печелеше едва 25% от точките на втория си начален удар и при 2-2 беше изправен през 0-40. Българинът спаси бързо първите два брейкпойнта, а при третия излезе неразумно на мрежата и се видя принуден да преследва класен прехвърлящ удар на съперника. Григор достигна до топката и избра да не играе удар между краката, а вместо това заложи на форхенд с много спин, което му спечели точката.

Вавринка обаче не отпусна хватката и след още два брейкпойнта все пак успя да вземе подаването на българина. Григор усещаше, че въпреки пробива играе добре и веднага стигна до рибрейк. Българинът продължи да атакува често мрежата, но успеваемостта му беше изключително ниска със само 1 от общо 6 спечелени точки. Все пак в следващите геймове двамата тенисисти доминираха от сервих и логично стигнаха до тайбрек.

В него съперниците си размениха по два минибрейка до 4-4, а Григор се откъсна с 6-4 точки. Вавринка спаси първия шанс на свой сервис, но с наистина впечатляваща защита Димитров материализира втория и изтръгна сета след 51 минути качествена тенис битка. За сравнение, общата продължителност на двубоя им в Монте Карло беше 56 минути...

Нататък в двубоя последва половин час, в който Стан удряше топката изключително уверено, а Григор продължи с ужасно ниските проценти на спечелени точки от втори сервис (едва 20%). Това позволи на швейцареца до пробие за 2-0 и да проведе един сравнително рутинен втори сет без повече шансове за пробив до крайното 6-3.

В началните геймове на третия сет Вавринка отноо се представяше плашещо стабилно на сервис, докато Григор веднъж се върна от 30-40 и веднъж от 15-40, за да запази равновесието в резултата. Стан обаче започна да бърка повече и след първите 7 гейма имаше на сметката си цели 9 непредизвикани грешки срещу само три за втория сет.

Именно при 4-3 в своя полза, Димитров стигна до брейкпойнт за първи път от откриващия сет насам. Швейцарецът обаче го прати в историята с форхенд на линия, после повтори упражнението, но при третия шанс Григор нададе победен вик, защото се намираше на гейм от победата. Българинът не трепна на свой сервис и с бърз гейм на 15 се изстреля на четвъртфинал срещу Рафаел Надал.