Джокович отново е кралят на пустинята

Ноле вече има четири титли от Индиън Уелс.

Новак Джокович загатна, че може да е новият "Крал на пустинята" за години напред и спечели битката на титаните срещу Роджър Федерер с 6-3 6-7(5) 6-2 на финала на "BNP Paribas Open". Трофеят, освен втори пореден е и общо четвърти за Ноле от Мастърса в Индиън Уелс, с което той изравни рекорда на днешния си съперник, когото победи и в миналогодишния мач за трофея, но в доста по-завързана битка.

Джокович сравнително бързо се справи със задачата, която се оказа "мисия невъзможна" за него на финала в Дубай преди три седмици - да пробие Федерер. Швейцарецът допусна цели 7 непредизвикани грешки само за първите 4 гейма на двубоя и при 1-2 Ноле получи първия си брейкпойнт, но Маестрото не се огъна от основната линия и изравни.

Роджър обаче имаше на сметката си едва 2 от общо 13-те точки в графата "5-9 удара", а беше взел ужасните 30% от разиграванията след втория си начален удар и изостана с 0-40 при следващото си подаване. Форхенд уинър и два мощни сервиса временно разрешиха проблемите на Федерер и напомниха за Дубай, където Джокович изпусна всичките си 7 брейкпойнта в двубоя.

Но този път Новак беше решен да сграбчи шанса си. Роджър пробва да спаси четвъртия брейкпойнт в гейма с атака към мрежата и въпреки страхотния му форхенд на линията, минаващият удар на сърбина се оказа твърде добър. И след като беше пропуснал 34 от последните си 41 брейкпойнта срещу Маестрото, Джокович най-после проби. Световният №1 взе всичките си 17 точки на първи сервис в откриващия сет и нататък нямаше проблеми да го затвори с 6-3.

Факт, който днес помагаше изключително много на Ноле, беше с 40% по-големият отскок на топката от корта спрямо този на финала в Дубай. Все пак, Роджър взе рано топката от ретур, завърши с бляскав смач и за награда получи първия си брейкпойнт в мача при 1-0 във втория сет, но поредният страхотен сервис на Джокович бързо го заличи.

Преди двубоя и двамата настояха, че това е перфектният финал, защото те са тенисистите в най-добра форма и в мачовете помежду си те успяват да покажат най-добрия тенис, на който са способни. Е, поне за Джокович изглеждаше очевидно, че днес най-класните му удари летят по корта. А Федерер усещаше напрежение от неизбежната нужда всеки негов удар да е перфектен, за да не получи мощен отговор от съперника и започваше да се огъва.

Още няколко непредизвикани грешки на швейцареца нямаше как да бъдат простени от световния №1 и той излезе с пробив напред рано във втория сет за 2-1 гейма. Джокович си позволи няколко мига на разсейване и Федерер стигна до 15-40, но не успя да материализира шанса си и резултатът набъбна до 3-1 да сърбина. Накратко - Роджър запрати изключително много въпроси към полето на Ноле и получи доста болезнени отговори. Междувременно световният №1 се приближи на два гейма от защита на трофея си при 4-2.

При 3-4 обаче, бронята на Новак най-после се пропука с първата му двойна грешка в двубоя и Федерер не пропусна да превърне шанса в пробив за 4-4. Пробуждането на Роджър продължи с първия му бекхенд уинър в целия мач и бърз сервис гейм на нула за 5-4. Джокович все пак стабилизира играта си и вкара сета в тайбрек, където се срина психически и с три двойни грешки предаде сета с 5-7 точки.

Джокович сякаш влезе бесен в решителния сет, но канализира яростта си в мощ на корта и проби рано за 2-0. Последва убийствен 12-минутен сервис гейм за Ноле, в който Федерер изкара на корта целия си арсенал от гръмотевични форхенд уинъри до безумни къси топки. Стигна до 4 брейкпойнта и... всичките бяха отразени. Само че тогава Ноле се самоуби с комбинация от нова двойна грешка и слайс бекхенд в линия и подпечата рибрейка.

Федерер "върна услугата" в изключително неподходящ момент, защото водеше с 40-15 на свой сервис, но позволи да се стигне до точка за пробив и тогава шокира с двойна грешка, която направи резултата 4-2 за действащия шампион. С още един пробив Джокович узакони трофея си с 6-3 6-7(5) 6-2 за 2 часа и 20 минути.