Григор прелетя лесно над Голубьов

Григор очаква Додиг или Лайович.

Григор Димитров се класира за четвъртфиналите на турнира "TEB BNP Paribas Istanbul Open" с награден фонд 494,310 евро. В двубой от втория кръг българинът се наложи над Андрей Голубьов с 6-3 6-2 за час и три минути.

Още от началото на срещата се видяха накъде духат ветровете и първата ни ракета нито за момент не даде индикации, че може да се стигне до изненада. Добро сервиране, съсредоточена, разнообразна и агресивна игра характеризираха представянето на българина.

Димитров започна мача с категоричен откриващ сервис гейм, след което имаше два брейкбола, но представителят на Казахстан намери сили да измъкне подаването си. Минути по-късно обаче брейкът стана факт. С мощен уинър от форхенд българинът стигна до 30-40, но изкара лоб в аут. Все пак първата ни ракета се добра и до още една възможност, а този път нервите на Голубьов не издържаха и той предаде гейма си с двойна грешка.

С ас Григор затвори следващия гейм на 30 и дръпна комфортно с 4-1. Голубьов удържа още две точки за пробив в шестия гейм и без нов брейк до края на сета Димитров поведе в резултата след 6-3 за 36 минути.

Голубьов сбърка един форхенд при брейкбол за българина още в първия гейм на втората част, след което Григор затвърди на нула и победата ясно се показа на хоризонта. Събитията на корта продължиха безметежно за първата ни ракета. Димитров печелеше с лекота подаванията си и притискаше сериозно съперника на ретур.

Часовникът отмерваше час от началото, а Голубьов бе спечелил само една точка в първите три гейма на българина. С двойна грешка в седмия гейм резултатът стана 15-40 и Григор имаше два скрити мачбола. От втория опит Димитров успя с чудесен и много труден форхенд на линията - 5-2 и беше само на гейм от победата. Световният №11 не трепна и приключи срещата, като даде само точка на опонента си.

В спор за място на полуфиналите Григор ще срещне победителя от сърбо-хърватския сблъсък Душан Лайович - Иван Додиг. Срещу Додиг, №107 в световната ранглиста, българинът има две победи от два мача - 6-2 7-5 в Банкок през 2011 г. и 6-1 6-4 на Мастърса в Индиън Уелс през 2012-а. Срещу Душан Лайович, №79 в света, Григор все още не е играл на ниво ATP.

С класирането си за четвъртфиналите, Димитров си осигури 12,990 евро от наградния фонд и 45 точки за ранглистата. Победата над Голубьов бе под №149 за Григор в тура и срещу Додиг или Лайович той може да регистрира юбилеен успех.