Мария ще се бори с кошмара си Серина на финала

Серина бе затруднена в първия сет срещу Мадисън Кийс.

Мария Шарапова и Серина Уилямс подновяват дългогодишното си съперничество на финала на Australian Open. Двете не допуснаха изненади и спечелиха полуфиналните си двубои, достигайки до мача за трофея в Мелбърн. Шарапова надигра с 6-3 6-2 сънародничката си Екатерина Макарова, а Серина спечели американския сблъсък с Мадисън Кийс със 7-6(5) 6-2.

Мария имаше шанс да измести по-малката от сестрите Уилямс от първото място в световната ранглиста, но това щеше да стане факт, ако Серина бе загубила от Кийс и рускинята спечели титлата в събота. Мария Шарапова и Серина Уилямс ще се изправят една срещу друга за 19-ти път, като предимството в общия баланс е смазващо в полза на американката, която води с 16-2.

Маша няма победа над световната №1 вече 11 години, след като единствените ѝ два успеха са през 2004-а - на финалите на Уимбълдън и на Шампионата на WTA. Ако се доверим на статистиката, Серина е абсолютна фаворитка в събота. Достигне ли до финала в Австралия, тя е безкомпромисна - 5 от 5.

Предпоследната крачка на знаменитата американка обаче не бе никак безпроблемна. 19-годишната Мадисън Кийс достигна до тайбрек в първия сет, но в крайна сметка опитът си каза думата. Мачът започна с пробив. Тийнейджърката започна много уверено и макар и в много ранен етап на мача изненадата не изглеждаше толкова невъзмона. Кийс натисна мощно топката при бекхенд диагонал, което накара Серина да сбърка при брейкбола. С мощни удари в първия си сервис гейм тя даде само точка на световната лидерка - 2-0.

Пробивът бе върнат в шестия гейм. Серина стигна до 15-40 и от втория опит успя след удар в мрежата на Мадисън, след което поведе за първи път от началото на двубоя. Нататък сетът продължи с предимство на сервиращите и се стигна до тайбрек.

Уилямс проби първа с великолепен ретур, след което поведе с 4-1. При 6-3 ветеранката стигна до три сетбола. Кийс отрази два от тях с два поредни аса, но на свой ред с бомба от сервис Серина приключи сета за 45 минути.

Веднъж намерила играта си, Уилямс повече не остави шансове на младата си опонентка. Пробив в първия гейм, след което още един за 4-1 и ново затвърждаване доближиха 18-кратната победителка в турнири от Големия шлем на един гейм от финала. При 5-1 Мадисън Кийс си заслужи бурните овации на публиката, след като отрази седем мачбола в гейм, продължил 13 минути. След кратката почивка обаче световната №1 затвори мача с ас.

"Доволна съм, че отново съм финалистка. Не дойдох тук с подобни очаквания към себе си. Мадисън е страхотна тенисистка и ще печели турнири от Големия шлем. Много се радвам, че успя да се представи толкова добре. Справих се добре, но в първия сет тя натискаше много топката. Трябваше психически да оцелея. Можех да бъда малко по-агресивна, но тя игра отлично и дори когато губеше, не се предаваше. Чувствам се добре физически. Всеки ден се подобрявам и очаквам с нетърпение финала", каза Серина.