Федерер прегази Григор за по-малко от час

Димитров приключи участието си в Бризбън. Снимка: Getty Images
Димитров приключи участието си в Бризбън.

Григор Димитров не си даде шанс за победа срещу Роджър Федерер и след слаб мач отпадна на полуфиналите в Бризбън с 2-6 2-6. Това е трета загуба от три мача на най-добрия ни тенисист срещу идола му, като в предишните два случая Маестрото триумфира на четвъртфинал в Базел през 2013-а и 2014-а. Досега обаче нашето момче беше печелило не по-малко от 8 гейма срещу легендарния швейцарец.

ФедЕкспрес потегли с пълна пара в откриващия сет днес, а големият брой непредизвикани грешки от ракетата на българина му помогнаха да набере допълнителна скорост. Григор започна без нужната концентрация, изостана с 15-40 още в първото си подаване и Маестрото материализира още първия шанс. Швейцарецът скоростно затвърди с гейм на нула, а нататък двамата си размениха по още един сервис до 3-1.

Тогава Роджър подсече втория сервис на Димитров и атакува мрежата, като агресивните му волета му донесоха още един брейкпойнт. После световният №2 пласира дълбок ретур от бекхенд, Григор запрати топката в мрежата и вторият пробив беше факт. След още няколко мига Федерер изигра поредния си рутинен сервис гейм и затвори сета с 6-2 за едва 22 минути.

Във втория сет Григор отново саботира шансовете си за успех срещу съперник от класата на 17-кратния шампион от Големия шлем, като му подари пробив за 2-1 с двойна грешка. Федерер безпроблемно затвърди, а после швейцарецът заби топката в мрежата при опразнен корт, за да може резултатът да стане 3-2.

В следващия си сервис гейм Григор се срина напълно, даде три поредни брейкпойнта на съперника и при последния Федерер проби за четвърти път в двубоя. Димитров нямаше нито един брейкпойнт в целия двубой, но при 2-5 се добра до цели четири и пропусна всеки един от тях, докато Федерер най-после успя да приключи гейма и мача с ново 6-2 за 54 минути.

Утре Маестрото ще се изправи срещу Милош Раонич във втория си пореден финал в Бризбън, докато Григор напуска турнира с $22,800 от наградния фонд и 90 точки за световната ранглиста.