През миналия октомври Даяна Ястремска спечели титлата от турнира в Хонконг и стана най-младата WTA шампионка за 2018 година. Възходът й продължи с много силно представяне и само две загуби преди четвъртфиналите в следващите шест надпревари, в които се включи - в квалификациите в Бризбейн и в третия кръг на Australian Open от Серена Уилямс.
Това изкачи Ястремска до 34-тото място в световната ранглиста, а 18-годишната украинка в момента е най-младата тенисистка в топ 50.
От Откритото първенство на САЩ, което се състоя малко преди пробива на Даяна в Хонконг, тийнейджърката спечели 73% от мачовете си. В топ 10 този показател е по-висок само при три тенисистки (двукратната шампионка от Шлема Осака, Плишкова и Сабаленка).
А с 55.15% спечелени геймове през последните 52 седмици (продължителността на стандартния тенис календар, който се взима предвид за ранглистата) украинката е десета сред всички свои конкурентки в челната стотица. Тя отстъпва само на Свитолина, Бертенс, Барти, Возняцки, Кийс, Осака, Квитова, Халеп и Серина.
Даяна все още няма победи над съперничка от топ 10, но на два пъти повали величина в тура като Гарбине Мугуруса, а стабилността и постоянството й през последните няколко месеца са впечатляващи.
Естествено, не всичко около нея е толкова приказно и наред със световното внимание, Даяна вече си спечели и доста врагове.
Миналата седмица тийнейджърката прегърна втората си кариерна титла в Хуа Хин (Тайланд), побеждавайки на финала Айла Томлянович.
От една страна ще се помни героичния й обрат от 2:5 в решителния трети сет, а от друга - подлата й постъпка да вземе медицински таймаут след седмия гейм преди подаването на австралийката за затваряне на двубоя.
Томлянович, разбира се, възнегодува бурно и поиска от съдията на стола да й се даде обяснение какъв е проблемът на Ястремска, който не може да изчака още един гейм. Уж имаше болки в глезена, а физиотерапевтът започна да се занимава с лявото й коляно...
Но каквото и да е било, целта бе постигната.
Айла се разконцентрира и изнерви, а накрая трябваше да се задоволи да е подгласничка на напористата украинка. Етикетът изискваше да й стисне ръката на мрежата и го направи, но излъчването й бе на човек, който е бил измамен.
Приятелят на Томлянович Ник Кирьос не се забави много-много и написа в Twitter: "Този медицински таймаут беше пълен та*aк", а австралийското негодувание продължи и Джон Милман, който бе категоричен, че лекарските прекъсвания трябва да се премахнат, защото с тях се злоупотребява.
Ястремска получи много критики от специалисти и фенове не само от Австралия, но не даваше вид на човек, който изпитва вина.
Явно е решила, че ще си пробива път към върха с всички средства и не я притеснява какво мислят другите.
По време на Australian Open камерите уловиха баща й да й дава указания по време на мача със Серина Уилямс, което е забранено, а на полуфиналите в Хуа Хин получи предупреждение заради "коучинг" от нейния бокс.
Доста грозна бе и постъпката й в квалификациите в Бризбейн, когато се отказа при 2:6, 1:5 и, забележете, 0:40 в седмия гейм срещу чехкинята Каролина Мухова. Ясно беше, че губи, но реши да прекъсне играта, когато на нейната опонентката й оставаше да спечели още само една-единствена точка.
Но ако се върнем на финала с Томлянович, Ястремская не беше виновна за това, че Айла не успя да си наложи самоконтрол и се срина. Между другото, приятелката на Ник Кирьос загуби всичките си четири финала на ниво WTA, така че трябва да поработи в психологичеки аспект.
В допълнение, Ястремска преживяваше труден период, след като по време Australian Open майка й претърпя сериозен инцидент и все още е в болница.
Бутилка шампанско гръмнала в лицето й и имало опасения, че може да загуби напълно зрението си.
Ястремска дори възнамерявала да се откаже от пътуването до Тайланд, но майка й я убедила да не го прави. "В навечерието на турнира майка ми претърпя операция, така че ми беше много трудно да играя тук. Но доказах на себе си, че мога да преодолявам трудностите. Посвещавам титлата на мама", каза тийнейджърката.
Другото име на Ястремска е "агресия" и не бива да я съдим за поведението й на корта. "От детството си съм много агресивна във всичко. Агресивността е моето естествено състояние", признава тя.
Това се проектира и в играта й.
По време на турнира в Мелбърн статистическият сайт Tennis Abstract оповести данни, според които украинката наистина е най-агресивната състезателка в женската верига. Индексът на нейната активност (уинъри, непредизвикани грешки и удари, предизвикващи брак в играта на съперника) е 28.6%. Арина Сабаленка и финалистката Петра Квитова имаха индекс по-нисък съостветно с един и половин процент, а нито една друга тенисистка не успя да стигне до 27%.
Даяна признава, че няма никаква намерение да намали агресията, но иска да владее повече своята сила. Преди сезона прекара около месец в академията на бившата номер 1 в света Жюстин Енен и е впечатлена от нещата, които е научила от белгийката. "Тя е невероятен работохолик и много дисциплиниран професионалист", дава оценката си украинката.
Подобно сътрудничество със сигурност ще й е от полза, защото без да укроти агресията си, Ястремска няма как да стане стабилна топ тенисистка, която да блести не само на малките турнири, но и на голямата сцена. Място, към което Даяна си пробива път със спортна злоба, лакти и... медицински прекъсвания.
Stayko, айде не така с генерализациите, ако може. Жена ми също е украинка, така че ми се извини, ако не искаш да те рапортувам. Не можеш да хвърляш квалификации върху 44 млн. човека, само защото не те е огряло на Поморие'86-та.
Най лесно е да се генерализира-няма нужда да влезеш по надълбоко в проблема, да се поразровиш-а така тая не става, занчи и останалите не стават, айде, баста-балкански примитивизъм. Борбата за победа не винаги се води честно-Шуми, спира на завоят в Монца, защото му изнася; Луис Суарез с ухапването; Тайсон срещу Холифиелд 1997, ухапване; Серена Вилиамс срещу Наоми Осака; и т.н. Та значи Гермаците, Испанците и Американците са тъпанари също