Григор бие на двойки, в понеделник започва на сингъл

Двубоят на водещата ни ракета срещу петия поставен Жил Симон е втори по програма на корт „Pat Rafter Arena“.

Григор Димитров започна новата година с победа на двойки в партньорство с Кей Нишикори, а в понеделник рано сутринта излиза и в първия си мач на сингъл в Бризбън.

Двубоят на водещата ни ракета срещу петия поставен Жил Симон е втори по програма на корт „Pat Rafter Arena“ и ще започне около 4:30 ч. наше време. Преди него е женският сингъл Карла Суарес Наваро – Айла Томлянович.

Това ще бъде пети мач между двамата, като до момента Димитров никога не е успявал да победи този противник. Съперничеството им започна още през 2009 година, когато Симон победи тийнейджъра Григор на турнирите в Марсилия и Куинс, съответно с 4-6 6-3 7-5 и 7-6(7) 7-6(5).

През 2012-а двамата се срещнаха на клея в Ница, където французинът надделя с 6-3 6-3, а няколко месеца по-късно резултатът се повтори и на Олимпиадата в Лондон.

Ако първата ни ракета успее да преодолее французина, ще си осигури 20 точки за световната ранглиста, а във втори кръг ще играе с Виктор Троицки или Стийв Джонсън. На четвъртфиналите пък Димитров може да срещне водача в основната схема Роджър Федерер.

В неделя сутринта Димитров започна с победа участието си на Brisbane International, като в среща от първия кръг на двойки в тандем с Кей Нишикори победиха Доминик Тийм и Лукаш Длоухи със 7-6(5) 6-2. В спор за място на полуфиналите ще срещнат водачите в основната схема Никола Маю/Пиер-Юг Ербер или Томаш Белучи/Стийв Джонсън.

Димитров и Нишикори започнаха силно мача, поведоха с 2-1 и 40-15, като се възползваха от шанса си и пробиха, но още в следващия гейм австрийско-чешкият тандем стигна до рибрейк при сервис на Григор. В седмия гейм българо-японската двойка пропусна брейкбол, те опитаха да пристиснат съперниците си при сервис на 32-годишния Длоухи в 12-ия гейм, но не успяха да пробият и така се стигна до тайбрек. При 6-5 Нишикори и Димитров стигнаха до сетбол – японецът сервира, Григор показа отлична реакция на мрежата, за да върне топката в полето на съперниците и те да сбъркат.

В третия гейм на втория сет Димитров и Нишикори пропиляха два брейкбола, но в петия поведоха с пробив. След хубав сервис на българина двамата поведоха с 40-30 и след неуспешен опит за прехвърлящ удар на чеха, пробивът бе затвърден. Кей и Григор поведоха с 40-0 при сервис на опонентите си и съвсем сломиха съпротивата им с нов брейк за 5-2, след което безпроблемно сложиха край на мача след час и 18 минути на корта.