Победа! Пиронкова ще играе в основната схема на Australian Open

Победа! Пиронкова ще играе в основната схема на Australian Open Снимка: Getty Images

Цветана Пиронкова си осигури място в основната схема на Australian Open 2021, след като победи 125-ата в световната ранглиста Маргарита Гаспарян с 6-3 7-5 в решителната битка за класиране на кортовете в Дубай.

Това бе втора победа за българката над тази съперничка, след като двете играха една срещу друга и в Истанбул през 2015-а, когато Пиронкова успя да обърне мач от 0-6 в първия сет и спечели след 7-6(4) 7-6(3).

33-годишната Цвети, която през миналата година се завърна на корта след майчинство, ще играе на Откритото първенство на Австралия за първи път от 2017-а насам. Тогава пловдивчанката отпадна още в първи кръг след загуба с 1-6 6-4 1-6 от Агнешка Радванска.

Първият сет вървеше на тройки. Цвети започна трудно и още в първия гейм изоставаше с 0:40, но успя да се събере и да спечели подаването си. След това проби съперничката си и взе подаването си на нула, за да поведе с 3:0 гейма. Гаспарян обаче отговори със същото и бързо резултатът бе изравнен. Тогава Пиронкова отново взе инициативата, взе подаването си, направи нов пробив, след което не допусна грешка при сервирането за сета и затвори първата част с 6:3 в своя полза.

Във втората част действията започнаха да се развиват огледално на тези от първата. Този път Пиронкова трябваше да наваксва изоставане от 0:3 гейма и успя да го направи. Впоследствие сетът започна да върви точка за точка, но българката бе по-стабилна в отиграванията си и правеше по-малко грешки. Цвети бе близо до нов пробив в деветия гейм, но рускинята устоя на натиска. Въпреки това в 11-ия Гаспарян се пропука, Пиронкова поведе с 6:5 и след три пропуснати мачбола на свой сервис успя да затвори мача след 7:5.

Така за по-малко от час и половина Цвети си осигури участие на първия за годината турнир от Големия шлем.