7 от 7! Ливърпул мина и през Интер + странния рекорд, с който Салах изравни... Питър Крауч Снимка: Getty Images

Интер наложи домакински натиск в самото начало и направи някои опасни слизания към вратата на Алисон, но Ливърпул търпеливо изчака своите шансове, след което демонстрира класа и от две половинчати положения вкара два гола.

По този начин мърсисайдци взеха доста комфортен аванс, въпреки че правилото за голове на чужд терен вече не съществува, и са с единия крак на четвъртфиналите още преди реванша на "Анфийлд".

Промените на Юрген Клоп тотално промениха динамиката на двубоя. През второто полувреме на терена се появиха Джордан Хендерсън, Луис Дуас и Наби Кейта, а още на почивката Роберто Фирмино замени неефективния Диого Жота, който получи и травма.

Именно бразилецът откри резултата с хубав удар с глава след центриране от корнер. За пети път в последните си шест мача Ливърпул открива резултата с гол от статично положение, което се превърна в огромен коз за мърсисайдци в отсъствието на Садио Мане и Мохамед Салах, а явно и продължава да работи и след завръщането им от Купата на африканските нации.

Клоп отдаде това на помощника си Петер Кравиц: "Пит Кравиц и аналистите ни са отговорни за статичните положения. Нямахме много време за тренировки, но наблегнахме на стандартните положения. Това беше единственото нещо, което тренирахме. Разиграхме и няколко тактически постройки, но основната заслуга е на Пит и на останалите момчета!"

Голът на Фирмино бе под №18 за него в Шампионската лига, което го поставя на само три зад Стивън Джерард и третата позиция в историята на Ливърпул по този показател. Пред него са само Салах и Мане, а съвсем скоро бразилецът ще се присъедини към тях и ще заформят челната тройка и по този показател.

Салах се разписа осем минути след гола на Фирмино, оформяйки крайното 2:0. Попадението бе 33-о за него в най-престижния европейски турнир. Интересното е, че египтянинът се превърна в едва втория футболист след Питър Крауч, който вкарва и на Интер, и на Милан в една и съща кампания в Шампионската лига. В резултат на това Ливърпул пък постигна две победи на "Сан Сиро" - нещо, което се отдава на много малко отбори от Серия "А", какво остава за чуждестранни такива.

Тимът на Клоп продължава и с перфектната си статистика в Шампионската лига. Победата бе седма поред за Ливърпул през този сезон. Другият тим с перфектна статистика е Аякс, който също излезе от групите с 6 от 6, но все още не е изиграл своя първи мач от осминафиналите, където ще се изправи срещу португалския Бенфика.

От началото на сезона Ливърпул се намира във феноменална форма. "Червените" нямат загуба все още през 2022-ра, като постигнаха осем победи и две равенства, а в момента са в серия от седем поредни успеха.

Клоп пък се превърна в първия германски треньор с 50 победи в най-новата история на най-престижния европейски клубен турнир - след преименуването му от КЕШ на Шампионска лига.

В последните пет минути имаше време и за появата на Джеймс Милнър на терена. Английският ветеран влезе като резерва, колкото да запише своя мач №800 в кариерата си (на клубно и национално ниво), 275 от които записа с фланелката на Ливърпул.

Междувременно Харви Елиът счупи рекорд на Трент Александър-Арнолд за най-млад титуляр в мач от Шампионската лига за Ливърпул, попадайки в стартовия състав срещу Интер на 18 дни и 318 дни.