Драма с дузпи донесе Суперкупата на Ливърпул

Садио Мане вкара двата гола за Ливърпул, но в продълженията беше заменен Снимка: Getty Images
Садио Мане вкара двата гола за Ливърпул, но в продълженията беше заменен

Ливърпул спечели Суперкупата на Европа след победа над Челси с дузпи във финала в Истанбул тази вечер.

Английският сблъсък премина при поделено надмощие и с множество интересни ситуации, редовното време завърши 1:1, а в продълженията падна по още един гол в двете врати, за да се стигне до крайното 2:2.

Накрая от бялата точка "мърсисайдци" се наложиха с 5:4, като единствено Тами Ейбрахам направи пропуск в последното десето изпълнение.

Ливърпул започна добре мача и още в 5-ата минута можеше да получи дузпа, след като Кристенсен спря с ръка шут със странична ножица на Садио Мане. Съдийката Стефани Фрапар обаче не реагира в ситуацията и не използва ВАР.

В 16-ата минута Кепа трябваше да се намесва след пробив и удар на Мохамед Салах, но не след дълго ситуацията на терена се промени коренно.

Постепенно Челси взе инициативата и заигра много силно до края на полувремето, а "мърсисайдци" нямаха отговор за пасовете зад гърба на защитата.

В 22-ата минута Педро се измъкна от Матип и отправи мощен изстрел от пеналта, но гредата спаси Адриан.

В 36-ата минута Челси заслужено поведе. След хубава атака Кристиан Пулишич изведе Оливие Жиру и френският нападател стреля по земя с левия крак покрай Адриан за 1:0.

4 мнути по-късно самият Пулишич проби отляво към центъра и вкара на Адриан, но попадението правилно не беше зачетено заради засада.

Ливърпул стигна до изравняване само три минути след подновяването на играта.

Тъкмо влезлият Роберто Фирмино получи топка зад защитата и успя да я отклони към Садио Мане, а сенегалецът отбеляза отблизо на празна врата за 1:1.

До края на редовното време и двата тима създадоха изгодни ситуации, В 75-ата минута след един корнер дойде голямата възможност за Ливърпул, но Кепа спаси два поредни удара към вратата си, а при втория и гредата му помогна.

Малко по-късно на другата врата резервата Мейсън Маунт се разписа, но беше в засада.

До голове обаче не се стигна, а равенството в редовното време изглеждаше логичен резултат. Продълженията започнаха в ниско темпо, но в 95-ата минута Ливърпул се разписа повторно.

Челси загуби една топка в своята половина, Фирмино и Мане комбинираха отлично и с чудесен удар под гредата сенегалецът отбеляза втория си гол в срещата - 2:1 за "червените".

Само 4 минути по-късно при една спорна топка вратарят на Ливърпул Адриан се хвърли в краката на Тами Ейбрахам и съдийката Фрапар отсъди дузпа.

От бялата точка Жоржиньо беше точен за 2:2. Още пет минути по-късно Ейбрахам засече центриране отдясно, но пропусна да сътвори пълен обрат за Челси.

Съперниците не спряха да атакуват до 120-ата минута, но умората си каза думата и темпото съвсем падна.

При дузпите двата тима не допуснаха грешка чак до 10-ото изпълнение, когато Тами Ейбрахам стреля леко в центъра на вратата, Адриан изби с крак и така донесе трофея на Ливърпул.

Това е четвърта Суперкупа на Европа в историята на Ливърпул. Тимът отново надделя с дузпи в европейски финал в Истанбул 14 години по-късно. През 2005 г. в същия град "червените" спечелиха Шампионската лига след 3:3 с Милан и триумф при ударите от 11 метра.