Мбапе официално пое щафетата от Меси, за Ливърпул сезонът започва отначало: 5 извода от вечерта в Шампионската лига

Мбапе беше звездата на мача, но целият тим на ПСЖ се представи впечатляващо и заслужи изразителния резултат Снимка: Getty Images

Шампионската лига най-сетне се завърна и ни зарадва с два големи сблъсъка още в първия ден от елиминациите.

Пари Сен Жермен разби Барселона с 4:1 като гост с хеттрик на Килиан Мбапе в мач, който ще се помни дълго, а в Будапеща Ливърпул направи стъпка към излизане от кризата след 2:0 над РБ Лайпциг.

На "Камп Ноу" началото беше равностойно и Барса успя да поведе от дузпа, реализирана неспасяемо от Лионел Меси.

Оттам до края обаче отборът на Маурисио Почетино надигра по впечатляващ начин съперника и първо Мбапе изравни, а още до почивката за малко да се стигне до пълен обрат.

През втората част героят на мача вкара още един гол с левия крак за 2:1, после Мойс Кийн покачи на 3:1 след центриране от фаул и нов провал на каталунската защита, а пет минути преди края великолепна контраатака позволи на Мбапе да оформи хеттрика си.

Ливърпул не беше толкова убедителен, макар че също надигра съперника си и заслужи победата.

Германците създадоха по едно сериозно положение в началото на двете полувремена, но направиха две груби грешки в защита в 53-тата и 58-ата минута, за които бяха наказани сурово.

Първо Мохамед Салах, а после Садио Мане се възползваха и върнаха част от позагубеното самочувствие на английския шампион.

Така и в двата сблъсъка вече има тотален фаворит за продължаване към четвъртфиналите преди реваншите на 10 март - а макар и без фенове по трибуните, Шампионската лига все още предлага футболни емоции, които не можем да намерим никъде другаде.

Но какво още научихме от двата осминафинала снощи?

Ето петте основни извода от Барселона - ПСЖ и РБ Лайпциг - Ливърпул:

Снимка: Getty Images

1. Смяната на поколенията във футбола е факт

Вероятно след години мачът в Барселона ще бъде припомнян като знаковия момент, в който Килиан Мбапе е поел щафетата от Лионел Меси и е стъпил на световния футболен връх в индивидуален план.

22-годишният суперталант е сочен като бъдещ №1 от няколко години насам, но това беше моментът да докаже, че доминацията му на най-голямата сцена вече е започнала.

Той е завършен модерен нападател, предизвикващ неизбежни сравнения с Тиери Анри и Роналдо в пика на славата им през 90-те.

Мбапе действа на съвсем различна скорост от останалите на игрището, защото е най-бърз не само в краката, но и в главата. При първия гол той укроти топката, финтира Ленгле и разстреля Тер Щеген толкова светкавично, че по същото време Жерар Пике едвам успя да обърне посоката си на движение.

С такова представяне французинът накара всички да забравят, че ПСЖ беше без Неймар и Анхел ди Мария в мача - даже отсъствието на двамата може и да се оказа в плюс за отбора.

На фона на сътвореното от Мбапе, дори Лионел Меси бледнееше на терена и изглеждаше като звезда, която принадлежи на една отминала ера.

Разбира се, все още съществува възможността Меси и Мбапе да бъдат съотборници през следващия сезон, но след видяното вчера възникват сериозни съмнения дали аржентинецът би бил водещата фигура на "Парк де Пренс".

2. Барселона отново се сблъска с бруталната реалност

Надеждите на Барселона за трофей този сезон угасват една по една, но това не е голяма изненада след съсипващото 2:8 срещу Байерн Мюнхен през лятото и настойчивите опити на Меси да напусне малко след това.

Роналд Куман пое отбора с амбицията да започне смяна на поколенията в състава, да наложи няколко бъдещи звезди и да не допуска нови срамни загуби, превърнали се в печална традиция за Барса в Шампионската лига през последните години.

Куман обаче не е способен да преобрази магически отбора за няколко месеца. Поредицата добри резултати от началото на годината, подобрението при Меси и вдъхновеният 18-годишен Педри даваха някои надежди, но каталунците в момента нямат потенциала да се противопоставят на енергичния ПСЖ, който вече придобива почерка на тим на Маурисио Почетино.

На този етап Барселона просто не е сред елитните европейски отбори. Показателно е, че за най-добър защитник на тима продължава да се смята 34-годишният и неиграл от месеци Пике.

Макар че при "блаугранас" не липсваше желание, крайният резултат е поредно унижение за тях в този турнир и едва ли и те самите си вярват, че могат да сътворят нов чудотворен обрат срещу този съперник като онова 6:1 преди 4 години.

Рано или късно Барса отново ще бъде сред най-добрите, но явно още е периода на пропадането преди възраждането.

3. В Ливърпул напомниха на самите себе си каква класа притежават

За Ливърпул важен беше не само резултатът, но и качеството на играта, а то определено зарадва привържениците.

Въпреки че головете паднаха след груби грешки на съперника, "мърсисайдци" не изпускаха контрола върху мача, пресираха солидно и напомниха за далеч по-добрите си дни.

Да не забравяме, че преди да се изправи срещу Лайпциг, Ливърпул беше достигнал най-ниската си точка под ръководството на Клоп. Върху отбора тежат контузии, натрупана умора, липса на увереност, отпадане от борбата за титлата в Англия, както и въпросът дали ерата на доминация на този състав не приключи преждевременно.

На всичкото отгоре, Клоп беше сполетян и от лична трагедия заради смъртта на майка си.

В такъв момент всеки положителен резултат е силно необходимо облекчение, а щом е допълнен и с добра игра, значи може да промени посоката, в която Ливърпул се беше запътил.

4. Салах е голямата надежда на Клоп в трудния период

Показателно е за характера, смелостта и цялостната стойност на един футболист, когато той успява да показва най-доброто и да поведе отбора си в период на тежка криза.

Мохамед Салах вкара 24-тия си гол за сезона и вече подобри постижението си от миналата кампания. Египтянинът води при голмайсторите във Висшата лига и навъртя 7 попадения за последните си 7 мача, с които някак крепи Ливърпул в кризата.

Колегите на Салах в атаката не могат да се похвалят с нищо напоследък и головата опасност идва почти изцяло от него, но той е способен да поеме тази отговорност.

И неговата форма не е оптимална, той прави пропуски и изпитва трудности, но с личен пример води "червените", пресира, връща се в отбрана, покрива зоната си и най-важното, продължава да прави включванията си зад защитата, които са централни за играта на тима.

5. Мислите на Ливърпул вече са изцяло към Шампионската лига

Титлата е изгубена, но Ливърпул има още много за какво да играе през този сезон и срещата с РБ Лайпциг беше добър момент за завръщане към победите.

В някакъв смисъл, това е ново начало на кампанията, макар и с променени цели.

В събота се задава градско дерби с Евертън, а това е изключително значим двубой в борбата за топ 4.

Стремежът на "червените" да се задържат в четворката и да стигнат възможно най-далеч в Шампионската лига означава, че за тях всеки мач до края на сезона е от огромно значение.

Сега мислите на отбора са концентрирани именно върху Шампионската лига - но не само върху участието в това издание, но и върху класирането за турнира през следващия сезон.