ВАР дава, ВАР взима

ВАР дава, ВАР взима Снимка: Getty Images

Реал Мадрид отново се доказа като краля на обратите в Шампионската лига. След като направи такъв срещу Пари Сен Жермен на осминафиналите, Челси също бе преборен след сериозна драма на "Сантяго Бернабеу".

Двубоят ще се запомни не само с петголовото шоу, което двата тима спретнаха в 120-те минути в Мадрид, но и с няколкото спорни отсъждания на съдията Шимон Марчиняк, който след мача бе обвинен от Томас Тухел, че си е "пускал шегички" с Карло Анчелоти.

Положенията бяха ключови, защото доведоха до голове на "сините": единият зачетен, другият - не.

Челси владееше изцяло инициативата на "Бернабеу", докато домакините, както самият Анчелоти призна след мача, бяха доста летаргични и лесно позволяваха на противника да прави каквото си поиска с топката.

В началото на второто полувреме Антонио Рюдигер даде аванс на гостите от 2:0, засичайки точно центриране от корнер. На повторенията обаче се видя, че няма никакъв рикошет в крак на играч на Реал след удара на Рийс Джеймс - следователно трябваше да последва отсъждане за аут, а не за корнер.

Лука Модрич бе протегнал крак, но не успя да блокира изстрела, след което и Тибо Куртоа не игра с топката. Но съдиите видяха ситуацията по друг начин.

Системата ВАР няма право да се намесва за отсъждане на ъглов удар. Играчите на Реал протестираха, но все пак бе отсъден корнер. И след центрирането на Мейсън Маунт, който бе открил резултата с прекрасен удар от границата на наказателното поле в 15-ата минута, Рюдигер прати Реал в нокдаун.

В 63-тата минута Челси вкара трети гол. Или поне така си мислеше. Отбраната на Реал отново бе заспала, от което се възползва Маркос Алонсо, който заби топката в далечния ъгъл. Но попадението бе отменено - заради игра с ръка на испанеца точно преди удара.

В тази ситуация ВАР имаше право да се намеси и го направи. Дебатите остават доколко правилно. Според едни, каквото и докосване да имаше до ръката на Алонсо, то бе минимално, а тя бе прибрана до тялото, докато други поддържат тезата, че след като си е помогнал с ръка, няма как голът му да бъде зачетен.

Снимка: Getty Images

Истината е, че според последните правила - за разлика от миналата година, не всяка игра с ръка в наказателното поле вече се отсъжда, но точно в този момент съдиите прецениха, че Алонсо е използвал ръката си непозволено.

И така - веднъж ВАР дава или не се намесва, а други път ВАР взима с намесата си.

Впоследствие Челси все пак стигна до трети гол, дело на Тимо Вернер, но благодарение на попадение на Родриго Реал стигна до продължения, където Карим Бензема отново прояви головия си инстинкт и класира "кралете" за полуфиналите.

Там 13-кратният европейски шампион очаква победителя от сблъсъка между Манчестър Сити и Атлетико Мадрид.