Изборът на председател на 51-вото Народно събрание се оказа истинско изпитание за парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България".
Заседанието на парламента в четвъртък не успя за седми пореден път да доведе до избор на шеф на парламента, като този път гласовете на двама от депутатите на градските демократи спряха Силви Кирилов от ИТН - Даниел Лорер и Явор Божанков.
Веднага след края на заседанието на парламента, Изпълнителният съвет "Продължаваме промяната" е провел среща, на която е било решено Лорер да бъде изключен от партията, а той и Божанков да бъдат призовани да си подадат оставките като народни представители.
Двамата все още не са излезли с изявления какво възнамеряват да предприемат - дали ще се оттеглят от парламента, дали ще останат и ако да - какво ще е мястото им в 51-вото Народно събрание при формирането на парламентарни групи.
Това обаче повдига въпросът дали, ако Божанков и Лорер решат да останат като независими депутати, това ще промени разпределението сред парламентарните сили?
От ПП-ДБ има избрани 37 народни представители в 51-вия парламент - точно с двама повече от тези на "Възраждане".
Евентуално оттегляне на двамата като независими, ще остави групите на градските демократи и на "Възраждане" с еднакъв брой хора - 37.
Коя тогава може да се приема за втора парламентарна група и коя потенциално би получила втория мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев, ако се стигне дотам?
При сценарий, в който две политически сили имат равен брой депутати, духът на Конституцията повелява приоритет да се даде на онази формация, която е събрала по-висок изборен резултат на последните парламентарни избори.
Или казано с други думи, поне към настоящия момент няма възможност "Възраждане" да измести ПП-ДБ като втора политическа сила.
Това обаче е валидно от ПП-ДБ останат в една парламентарна група.
Между двете половини на коалицията обаче продължава да се виждат различия, които започнаха още преди изборите с искането на "Да, България" за различен начин за подреждане на листите и продължиха през цялата предизборна кампания.
Преди началото на първото заседание на 51-вия парламент ПП и ДБ влязоха в спор за това дали формацията изобщо да издига свой кандидат за председател на Народното събрание. В крайна сметка за поста беше посочен бившият министър на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков от "Продължаваме промяната".
След като неговата кандидатура беше оттеглена в опит да се търси компромис с избора на шеф на парламента, отново се появи разнобой - ПП застанаха зад кандидатурата на Силви Кирилов, докато ДБ обявиха, че не могат да го подкрепят, без по този начин да влязат в неформално мнозинство с "Възраждане". Лорер и Божанков гласуваха тук с ДБ.
На днешното заседание 18-те депутати от ДБ в крайна сметка приеха да гласуват за Кирилов, за да се отпуши работата на парламента, но двамата представители на ПП запазиха позицията си и отново не подкрепиха кандидата на ИТН.
На фона на поисканите им оставки от "Продължаваме промяната" се появи поредното разминаване с ДБ, които се обявиха против изключването на депутатите.
"Демократична България сме категорично против изключването на Даниел Лорер и Явор Божанков от ПГ на ПП-ДБ, заради гласуването им при избора на председател на НС", се казва в кратка позиция на ДБ.
Това оставя възможност двамата просто да прелеят от ПП в ДБ и броят на депутатите в коалицията да се запази. Подобен сценарий обаче може само още повече да разшири пукнатините между двете фракции в коалицията на градските демократи.
В момента разпределението на силите там е следното - ПП имат 17 депутати, ДБ са с 18, а Даниел Лорер и Явор Божанков остават в средата с все още неясно бъдеще.