Политиката у нас е в застой, докато депутатите не могат да изберат председател на новия парламент. И докато всички умуват и чакат, за да видят какво ще се случи, едно нещо продължава да се развива с пълна сила - войната между двете крила в ДПС.
Още в предишния парламент групата на Движението се разпадна, след като почетният председател Ахмед Доган забрани да се дава подкрепа за кабинет на ГЕРБ, а действащият съпредседател Делян Пеевски започна да гони от структурите хора от близкия кръг на Доган.
След изборите този конфликт не само не изчезна, но и битката за контрола над партията тепърва ще се развива в пълния си мащаб.
Двете крила се явиха отделно на вота като "Алианс за права и свободи" (Доган) и "ДПС - Ново начало" (Пеевски). Въпреки че "Момчето" (както почетният председател обича да нарича своя опонент) запази регистрацията на партията за изборите и спечели повече депутати в новия парламент, нещата далеч не са приключили.
Напротив - сега е време огънят да бъде разпален отново.
Първите знаци за това дойдоха, след като кърджалийската общинска организация на ДПС (Ново начало) около кмета на града Ерол Мюмюн взе решение да изключи от редиците си бившия градоначалник на Кърджали Хасан Азис заедно с още 11 от сподвижниците му, които останаха верни на Ахмед Доган.
Те са отстранени от ДПС на основание чл.6 ал.4 т.4 от Устава на партията, според който членове на ДПС се изключват за "регистриране на собствената си кандидатура, без да има решение на партията при парламентарни и местни избори; членство в друга партия; работи в полза на други партии или независими кандидати; работи против партията при избори".
Т.е. основанието е, че по време на кампанията за предсрочните парламентарни избори всички изключени са били кандидати за народни представители от коалиция "Алианс за права и свободи" на Доган, в чийто състав не влизаше ДПС.
Паралелно с това от структурите на Движението в Габрово пък бяха изключени още 7 души от кръга на Доган, сред които и евродепутатът Илхан Кючюк.
"Тези лица не само нарушиха устава на Движението, но и през годините уронваха престижа на партията. Те буквално живееха на гърба на партията и избирателите, подобни хора повече няма в ДПС", се казва в позиция на областния координатор на ДПС-Габрово Хасан Хаджихасан.
"Новото начало" организира чистка и в Хасково, където от партията бяха изключени шестима души. Сред тях са настоящият депутат в 51-вия парламент Мюмюн Сали Мюмюн и кметът на община Минерални бани Мюмюн Али Искендер.
От ДПС-Доган отговориха с контрадействия, като на заседание на Областния съвет на ДПС в Кърджали е било взето решение за изключване на Ерол Мюмюн, кметът на Джебел - Неджми Али, кметът на Черноочене - Айджан Ахмед, както и още седем души от кръга на "Новото начало".
В обявеното решение не се посочват мотиви за това действие.
Още през септември обаче областната организация на ДПС в Кърджали свали политическото си доверие от всичките десетима активисти, които преминаха в лагера на Делян Пеевски, а сега премина към изключването им.
Хаосът в партията е сериозен, тъй като официално тя има двама лидери - Делян Пеевски и Джевдет Чакъров, заедно с почетния председател Ахмед Доган, чиито правомощия не са достатъчно изяснени в устава.
Още преди изборите кръгът около Доган се опита да изключи Пеевски, като на заседание на Централното оперативно бюро (ЦОБ) в края на август беше взето решение той, заедно с още шест от приближените му хора във висшите ешелони на Движението, да бъдат изгонени.
Пеевски обяви още тогава, че не признава решението, позовавайки се на партийния устав. От една страна, под въпрос е дори доколко легитимно е самото заседание на Централното оперативно бюро, защото на него не присъстват необходимия минимум от 2/3 от членовете му.
От друга, в самия устав не е записана възможността за изключване на партийния лидер през заседание на ЦОБ.
Тогава приближените на Доган заявиха, че това е решението на почетния председател на партията и то надскача правомощията на ЦОБ и на другите висши органи на партията.
В момента казусът изчаква да бъде разгледан от Софийския градски съд (СГС), който записва всички промени в ръководствата на регистрираните в страната политически партии.
Пеевски и изключените функционери на "Новото начало" са подали жалби към Върховния касационен съд, които целят да ги позиционират като трета страна по делото за промяната в ръководството на ДПС. Именно заради тях все още не е започнало разглеждането на случая в СГС. Следващото заседание е насрочено за 6 декември.
Сега е ред на Пеевски да се опита да поеме пълен контрол над ДПС.
Съпредседателят на Движението обяви в края на октомври, че свиква извънредна Национална конференция на 22 декември в София, на която партията да бъде изчистена от хората на почетния председател. Пеевски отново възнамерява да използва точката от устава, която наказва "самоизключилите се" членове, участвали на избори от името на друга политическа сила.
Лидерът на "Ново начало" обвинява Доган и хората около него в "подмяна на волята на членовете на ДПС за единство и цялост на партията" и обещава да я прочисти от "деребеи, предатели и корумпирани лица".
Очакванията са Националната конференция да бъде бойкотирана от хората на Доган.
Подобен ход обаче може да им донесе сериозни проблеми на следващ етап в съда. Причината е, че решенията на Национална конференция, стига тя да е организирана по устава на партията, може да имат много по-голяма тежест пред магистратите, отколкото решеното без кворум на заседание на ЦОБ изключване на Пеевски.
Същевременно, ако Доган, Чакъров и компания се явят на Националната конференция на опонента им, това може да се приеме като признание, че Пеевски все още е съпредседател на партията. Фактор, който той неминуемо ще извърти в своя полза.
Междувременно раздялата в двете ДПС-та беше подпечатана още по-кардинално тази седмица, след като "Новото начало" официално се изнесе от централата на Движението на бул. "Александър Стамболийски" в София и се пренесе в старата централа на НДСВ, а след това и на АБВ на ул. "Врабча" 23.
Това стана с решение на служебния премиер Димитър Главчев. Досега теренът се използваше от НАП, Българска агенция за инвестиции и Агенцията за публичните предприятия и контрол, но те в най-кратък срок трябва да се изнесат и да оставят място за "ДПС-Ново начало".
Решението на Министерския съвет дава съгласие за "учредяване на безвъзмездно право на ползване върху имот - частна държавна собственост на политическа партия Движение за права и свободи", въпреки че официално ДПС има своя централа в центъра на София.
Любопитното е, че при сегашната формулировка Джевдет Чакъров от Алианса за права и свободи, който също е председател на ДПС наравно с Пеевски, би могъл да се разпорежда с имота на "Врабча".
И макар че това едва ли да се случи, по всичко личи, че войната между двете ДПС-та влиза в напреднала и много интензивна фаза, при която ударите тепърва ще стават по-тежки.