Паралментарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" е изготвила меморандум, който е предложила на ГЕРБ-СДС, за да се стигне до ясна формула за управление оттук нататък.
По думите на лидера на ПП Кирил Петков в документа са разписани 4 основни теми: смяната на регулаторите; промяна в службите; съдебна реформа и антикорупционни мерки; ясен механизъм как управлението да се ротира на всеки 9 месеца до края на мандата.
Документът е бил изпратен на Мария Габриел.
Тук можете да намерите пълния текст на меморандума.
ПП-ДБ предлага съставянето на публичен график за попълване на регулаторите и правила за носене на политическа отговорност от страните по споразумението за техните номинации, отбелязват от пресцентъра на "Продължаваме промяната" (ПП).
От съобщението става ясно, че групата предвижда възможност номинации за регулаторите да бъдат правени от максимално широк кръг заинтересовани страни.
Това включва и "граждански организации, специализирани в съответната област, които да се припознаят от депутати, както и извършването на нарочна проверка за интегритет и за моралните качества на кандидатите в условия на засилена публичност".
Записано е правило за отказ от кандидати с ярки политически профили.
Формацията предлага на групата на ГЕРБ-СДС да се раздели по равно броят кандидати, избирани за членове на съответния орган.
"Изрично се уточнява, че ако някоя от двете групи желае да предложи кандидат от друга парламентарно представена партия, този кандидат се отчита като номинация на съответната група, която прави предложението, и не се стига до промяна на съотношението между тях", пишат още от ПП-ДБ.
Документът описва подробно целите на реформите в редица области като съдебната власт, незабавно избиране на членовете на Комисията за противодействие на корупцията, службите за сигурност, мерки за повишаване на доверието в изборния процес, продължаване на реформите в електронното управление.
"Ако постигането на разбирателство се окаже невъзможно, страните се договарят заедно с изборите за европейски парламент да се проведат и предсрочни парламентарни избори с цел намаляване на риска от политическа нестабилност и отклоняване от проевропейския път на България", отбелязват от пресцентъра на "Продължаваме промяната".
Идеята е на 6 март правителството на Николай Денков да подаде оставка и тогава вече да се реши какво ще се прави - ротация или нови избори.
Меморандумът обаче предизвика остри реакции от страна на ГЕРБ.
Лидерът на партията Бойко Борисов посочи, че все още не е получил документа, но вицепремиерът Мария Габриел му е прочела първите няколко реда от него, преди той да я спре.
"За мен - от първите 10 реда, изборите 2 в 1 са абсолютно логичен завършек на тази некоалиция", коментира той.
Бившият премиер определи меморандумът като "незрял подход".
"Подобен документ се изработва от работни комисии. Ние навремето го правехме с Реформаторския блок един месец, през който определени хора от нас участват и от тяхна страна, който кажат. Когато един такъв документ е готов отива за подпис", коментира още Борисов.
Той беше категоричен относно поста на външния министър - това кресло трябва да остане при ГЕРБ.
"Постът външен министър е единственото министерство, за което ГЕРБ се преборил и е направил компромис, за да може с втория мандат на правителство и Габриел да е премиер. Всички останали министри да техни", заяви още той.
Борисов обясни, че ПП-ДБ са изпратили документа в момент, когато мнозинството усилено сменя регулатори с изтекли мандати.
"Този подход вече не е незрял, той е арогантен. Този подход изправя ГЕРБ в невъзможност да подкрепи, каквото и да е било", заяви той.
"Кой съгласува смяната в Агенцията за държавен финансов контрол. В кой меморандум е записано това, ДНСК, БАБХ, митниците. От една и съща партия, еднолично, в разрез на всичко, което е разписано в този меморандум", скочи Борисов.
Според него ПП-ДБ еднолично и в разрез на всичко сливат НАП и Митници.
"Независимите регулатори са независими, не се парцелират между Борисов и Петков. Категорично не сме склонни да приемем предложението на ПП-ДБ", посочи още лидерът на ГЕРБ.
Позиция по казуса взе и председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски, който определи меморандума на ПП-ДБ като опит "някой да си делне държавата по един много екзотичен начин".
"Видяхме, че колегите обичат да се бутат в регулаторите, виждам, че интересът е много голям. За мен е абсурдно в някакъв меморандум да има желание за подялба на съдебната власт. Това е нечувано за мен", каза пред журналисти в парламента председателят на ДПС Делян Пеевски.
По думите му в меморандума нямало нищо за хората, а единствено "делкане" на служби, прокуратура, съд, антикорупционна агенция.
"Ние ще се противопоставим като няма да подкрепим това "делкане", подчерта Пеевски.
На въпрос по-близо ли сме до избори при това положение, той заяви, че това е решение на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
По-рано през деня Кирил Петков защити идеята зад меморандума като начин да се постави начална преговорна позиция за разговорите с ГЕРБ-СДС за ротацията във властта.
"6 март не е толкова далеч и затова ние решихме да направим смяна на подхода и изработихме документ - меморандум, който е начална преговорна позиция, но когато го финализираме, той трябва да стане договор", заявява Петков.
"Меморандумът е между ПП-ДБ и ГЕРБ и нашето предложение към ГЕРБ е да бъде подписан от политическите лидери и от акад. Николай Денков и Мария Габриел", добавя той.
Относно идеята за правила за номиниране на кандидатите за регулаторните органи, той се мотивира с това, че в ръцете на регулаторите има повече власт, отколкото в парламента и правителството.
"Ние казваме следното - 3/4 от властта не е в парламента и правителството. Цената на тока зависи повече от КЕВР, цената на мобилните ви телефони - от КЗК. Какво ви се случва в банката и какви лихви имате, и какви кредити взимате, зависи от КФН. Какво се случва в телевизиите зависи от СЕМ и КРС", обяснява Петков.
"Ние казваме така на ГЕРБ - за да продължим заедно, за да има смисъл, трябва да променяме тези регулатори, от които хората чакат да се случи нещо по-добре. Искаме всички назначения да минат през трудна и прозрачна процедура и никой да няма контрол над тях. Важно е никой политик да не може да вдигне телефона на регулатор и да предопредели решението", убеден е той.
"Нашето предложение към ГЕРБ е: Хора, продължете да вървите с нас. Да направим така, че да не се притесняваме дали сме си свършили работата. Когато ме избраха за премиер, същият ден се качи цената на тока. Защо? Защото цената на тока не зависи от министър-председателя, а от КЕВР. Задачата е никой политик да не може да им повлияе", подчерта Петков.
Лидерът на ПП открои правото на вето, както при смяната на министри, така и върху номинациите за регулатори, като според него това би позволило на ПП-ДБ да има контрол върху процеса поне на 50%.
Според него 50 на 50 назначения в регулаторите ще гарантира взаимен контрол с ГЕРБ.
"Ако паднем и отидем на избори, ще бъде само за едно - разочарованието от страна на ГЕРБ и ДПС, тъй като са се надявали да имат 2/3 в тези регулатори", коментира още Петков.
По думите му правителството работи добре и показва резултати, а да се правят политически драми ще доведе до нестабилност.
***
Коментар по темата
Автор: Александър Петров
Въпреки категоричния тон на Бойко Борисов за ротацията и коментарите му, че при сегашния меморандум за продължаване на управлението нови избори са логичен завършек, продължавам да смятам, че подобен сценарий е по-скоро невероятен.
Въпреки това в случая става ясно, че преговорите за ротацията буксуват сериозно, като основната причина е липсата на разбирателство за министерските постове.
В момента градските демократи предстои да сдадат властта и да я поднесат в ръцете на отколешните им противници ГЕРБ. Съответно те се опитват да запазят максимален контрол върху положението - право на вето, условия за смяна на министри и т.н.
Всичко това се прави, за да не се окажем след 6 март с напълно подменено правителство, съставено изцяло или почти изцяло от кадри на ГЕРБ (и ДПС).
Голямата грешка на ПП-ДБ в случая идва от липсата на по-сериозно комуникиране на този меморандум, което позволи на ГЕРБ (и на ДПС) да изграждат собствен наратив върху документа - опити за "парцелиране" на властта и на регулаторите, разпределяне на парчета от "баницата" и т.н.
ГЕРБ са опитни политици и лесно успяват да превърнат този документ в един вид ултиматум, който ПП-ДБ са им поставили, за да не се ходи на нови избори.
С това от партията на Борисов целят да покажат, че в момента те се намират в по-силната позиция и те контролират как ще протекат преговорите.
Истината е, че при едни нови парламентарни избори ще пострадат всички, но ГЕРБ ще претърпят по-малко щети от ПП-ДБ.
Градските демократи все още се съвземат от имиджовия удар на това да влязат в управление с доскорошните си най-големи противници - ГЕРБ и ДПС, докато Борисов и компания имат силата на своите структури по места.
Потенциалното изпращане на ПП-ДБ в опозиция след едни евентуални нови избори обаче може само да им влее нови сили, докато поставянето им в роля на младши партньор в правителство на ГЕРБ вероятно ще отслаби и обезличи хората на Петков и Христо Иванов.
Нещо повече обаче - нови избори за парламент сега ще дадат сигнал, че нито една от намесените формации не може да управлява стабилно, което само ще отвори още повече нишата за поява на нов, алтернативен играч на политическата сцена, какъвто би бил един проект около президента Румен Радев.
Според мен ни предстоят няколко седмици на напрегната игра на "нервички", в която или ПП-ДБ, или ГЕРБ ще направят компромис за министерските постове и условията за назначаване на регулатори.
Урок за в бъдеще за ПП-ДБ ще е при такива сложни коалиции да комуникират по-добре подобни меморандуми - като стартова позиция за започване на преговори, а не да се оставят думите им да бъдат извъртани като ултиматум за разделяне на порциите в държавата.