Съд в Сан Франциско отхвърли молбата на Интернет гиганта Google, който оспорваше 19 искания на ФБР за разкриване на потребителски данни, съобщи CNET.
Според решението, ФБР може да иска данни от телекомуникационните компании, без да чака решение на съда в случаите, когато информацията е свързана с националната сигурност САЩ. Дори разгласяването на факта на получаване на такова искане от ФБР е нарушение, затова изслушванията в съда се проведоха при закрити врати. По случая са дали показания и двама високопоставени служители на федералното бюро.
Въпреки това, в мотивите си съдията по делото е посочила, че случаят може да бъде преразгледан, ако Google формулира конкретни аргументи по всяко от 19-те искания на ФБР. Освен това, магистратът е поискала от правителството по-подробна информация за две от исканията на ФБР.
От 2003 до 2006 година федералното бюро е разпратило почти 192 500 писма с искане за разкриване на лични данни на потребители и в 97 процента от случаите това е трябвало да остане тайна.
През март представител на ФБР съобщи, че главен приоритет на агенцията през 2013 година ще бъде наблюдение на най-големите Интернет компании. Специалистът тогава се оплака, че на американските спецслужби не достига правна основа за ефективно следене на съобщенията и пощата на злонамерените ползватели на световната мрежа.