Да подариш животинче на някого за Коледа звучи като доста оригинална и сладка идея. За това свидетелства и традиционният ръст на продажбите на домашни любимци в този период на годината.
Но колкото и миловидни да изглеждат кутретата в зоомагазина, колкото и да ви се иска да спасите малкото коте от клетката на витрината, колкото и да ви врънка детето - не взимайте точно това импулсивно решение. Защото обикновено няма хепи енд.
"Кучето е за цял живот, не само за Коледа" е призив, измислен преди много години от британския благотворителен тръст за кучета. Той възниква именно по повод ръста на изоставени животни след Коледа, купени преди празниците необмислено или след много кратко проучване от страна на новите собственици или техни близки и приятели.
За това колко безотговорна постъпка може да е подарък-домашен любимец, сочат и едни от най-безумните причини, които хората посочват, когато изоставят новата си придобивка в приют. След тях са - искам ваканция на спокойствие и не мога да взема кучето; вегетарианец съм, а животното иска да яде месо; не му харесва да го обличам; не иска да спи при мен в леглото и т.н.
Изследване на благотворителното дружество дори установява, че 20% от хората, които си вземат куче, проучват въпроса по-малко от две седмици, а един от пет нови собственици признава, че си е взел животното само защото е сладък аксесоар. А един от десет и купил или получил куче като коледен подарък.
Далеч не всички хора са толкова безотговорни, но все пак - защо домашен любимец не е добра идея за подарък и то точно за Коледа? И кога това все пак е приемливо да подарим животинче?
Като начало - празниците са възможно най-неподходящото време в нечий дом да се появи животно.
Това е времето, в което в дома е шумно и пренаселено, защото идват гости, има празнична суетня - музика, шумни детски играчки, хора влизат и излизат, на вратата се звъни, вдигат се наздравици и се празнува до късно, да не говорим за фоейрверките и пукотевицата по Нова година. Това е голям стрес дори за животно, което отдавна живее в дома, а какво остава за новодошло куче, коте или дори заек или хамстер.
Това може да е и времето, когато стопаните отсъстват - по гости и ваканции и новият член на семейството да остане сам.
Заради празничната олелия хората нямат и достатъчно време и нагласа да приемат новото животно както трябва, да му покажат първите възпитателни стъпки в дома и окажат необходимата грижа. В резултат неадаптираното и стресирано животно е доста вероятно да започне да се държи така, както стопаните не искат, да пишка, чупи, руши и да проявява агресия, или обратното - да се крие и отказва социализация. И така бързо да се превърне в нежелан и временен гост.
Ако все пак решите да подарите животно на някой извън собствения си дом, се уверете, че той има времето, желанието и парите да се грижи за новодошлия.
Всеки домашен любимец трябва да мине през ветеринар за преглед, обезпаразитяване и ваксини. Така че, ако ще подарявате животно и огромна отговорност на някого, можете да го придружите с този "аксесоар", както и поне с част от другите, нужни за отглеждане на животинка - каишка за куче, кутия за тоалетна за котка, оборудван аквариум за рибки и т.н.
По правило животно следва да се подарява само на много близки хора, които познаваме добре и знаем, че биха реагирали позитивно и имат възможност да се грижат за животно. Основно това са собствените ни деца, които открай време искат кученце, а родителите са обсъдили и преценили в пълни детайли могат ли да си позволят за отглеждат четириногото.
Така изненадата за децата ще е наистина страхотна, коледният подарък - от най-запомнящите се, а семейството - подготвено. Включително за разходка всяка сутрин в 6.30, в сняг, лед и минус 10.
Подготовката за такъв подарък обаче отнема месеци за избор на порода, проучване на възможностите за обучение - самостоятелно или в школа, решение от къде да се вземе и кое точно куче и т.н.
Стига да е добре обмислена и проучена, идеята би могла да е добра и за по-възрастни или самотни хора, особено такива, които наскоро са загубили близък и биха се радвали на животно за компания.
И за които сме сигурни, че са в състояние с удоволствие да поемат грижите за животинче, както и че - дори да не са наясно как се гледа съответното животно, ще се постараят да разберат своевременно.
Животни, попаднали при хора, които не знаят какви са специфичните грижи, които те изискват, е доста по-вероятно да проявят поведенчески проблеми и или да бъдат в тежест на стопанина, или да се озоват в приют или на улицата. Това важи с особена сила за кучетата.
По възможност не купувайте куче или коте от зоомагазин. За съжаление животните там понякога са болни и вместо радост може да донесат много тъга или поне голяма сметка за ветеринари.
Осиновете животното от приют или потърсете някоя от благотворителните организации, които постоянно търсят дом на спасени от улицата четириноги. Социалните мрежи също да пълни със съобщения от хора, които подаряват котета от поредното котило. Така ще направите не само подарък на близък, но и добро дело.