Лондон 2012: Войната с допинга продължава

Олимпийските игри в Лондон това лято се очертават като арена на най-голямата операция, насочена срещу допинга в историята на спорта. Половината от участниците в игрите в Лондон ще бъдат проверени за допинг, като в офанзивата ще са заети 150 човека, които трябва да вземат 6000 проби - отпреди началото на Игрите до края на Параолимпиадата.

Освен това, всеки който е спечелил медал на Олимпиадата, задължително ще се явява на допинг тест.

Част от лицата на новата кампания против употребата на допинг са някои от звездите, които ще представляват Великобритания в Лондон. Сред тях е и спринтьорът Марлон Девониш, който през 2004 в Атина спечели златен медал в щафетата 4 по 100 метра.

„Да спечелиш медал от Олимпиада е най-хубавото нещо, което може да ти се случи и за всички спортисти е важно да знаят, че всеки, който е стигнал до подиума, е направил това благодарение на упорития си труд и талант, а не с помощта на допинга", обясни Девониш.

Допинг скандал във Великобритания малко преди началото на Игрите успя да покаже едно от лицата на битката с неразрешените вещества. Британската олимпийска асоциация наложи доживотна забрана да се състезават на двама спортисти: спринтьорът Дуейн Чеймбърс и велосипедистът Дейвид Милър. Те обаче вкараха в съда политиката на Асоциацията и спечелиха съдебната битка - Арбитражният съд постанови малко преди началото на Игрите, че не е справедливо спортистите да получават доживотни наказания.

В антидопинг лабораторията в Лондон преди и по време на Игрите ще се трудят общо над 1000 човека, на ден ще се взимат до 400 проби, а списъкът със забранените вещества вече набъбна до над 240 позиции.

Заловените с допинг в Лондон спортисти пък ще се сблъскат с новата политика на Световната антидопингова агенция (WADA), която ще въведе ново наказание - „олимпийска забрана" - санкцията е предназначена за нарушители на забраните за употреба на допинг с тежки провинения. WADA тръгна към новото наказание броени дни след като Британска олимпийска асоциация загуби съдебната битка да налага доживотна забрана за участие на хванати с допинг спортисти. Новото наказание трябва да е факт до есента на следващата година и принципът му е прост: при тежки нарушения, хванатите с допинг ще бъдат вадени от спорта за цял олимпийски цикъл, дори и първоначалното им наказание да изтича преди началото на следващата Олимпиада.

Тази промяна в правилата е поредната от пакета мерки, предвидени в новия Кодекс за борба с допинга, който трябва да влезе в сила през 2015. Наказанието, предвидено от WADA - за цял олимпийски цикъл, е много близко до подобна дефиниция, съществуваща в правилата, приети от МОК, която беше атакувана успешно в съда. Сега тази регулация се връща на бял свят като основно правило на WADA.

На Игрите в Лондон на особено строг допинг контрол ще бъдат подложени и спортовете, където по традиция редовно има допинг скандали. Вдигането на тежести е сред тези спортове и показателно за това е вниманието, което обръщат допинг ченгетата да двамата български спортисти, които ще вдигат в Лондон. След поредицата допинг скандали в българските щанги, в Лондон ще участваме само с двама щангисти: Милка Манева и Иван Марков. За последния месец Манева е проверявана три пъти, а Марков - два, като от началото на годината Иван е дал над 40 проби за допинг.

На Игрите в Пекин българските щанги родиха един от най-големите допинг скандали в историята на олимпийското движение въобще - със забранени вещества бяха хванати 11 спортисти, което на практика спря развитието на този спорт у нас. Интересното е, че Манева и Марков вече са изтърпели по едно наказание за допинг, което е изтекло и сега от Българската федерация по вдигане на тежести се кълнат, че и двамата са чисти.

Новините

Най-четените