„Във високотехнологичната треска за злато на Силиконовата долина, хората с най-голям шанс да успеят са най-неспособни да се справят с успеха."
Тази мисъл е в основата на новия комедиен сериал на HBO „Силиконовата долина", разказващ за петима прохождащи програмисти с обещаващ нов проект.
Възникването на още един сериал с такава тематика доказва, че гийковете и техните IT занимания вече са не просто част от популярната култура, а са и един от най-значимите й символи.
Въпреки това се оказа доста трудна задача житието им да бъде поднесено по атрактивен за масовата аудитоия начин - „Социалната мрежа" на Дейвид Финчър беше от малкото успешни изключения на големия екран.
Телевизионните опити в областта обаче се провалиха тежко, като последният пример е риалити шоуто Start-Ups: Silicon Valley, което Bravo TV спря след само 8 епизода поради слабия зрителски интерес.
Новакът в Долината
На този фон е логично зрителите да подходят с известни съмнения към новата продукция на HBO и Майк Джъдж (създателят на Office Space и „Бийвъс и Бътхед").
Но изглежда сериалът е успял да намери точната формула, при която да се хареса и на широката публика, и на хората от технологичния свят, които така смело пародира.
Главният герой Ричард е срамежлив програмист, живеещ под един покрив с трима свои приятели - Голямата глава, Джаред, надутия Гилфойл и саркастичния Динеш.
Те не са постигнали нито един сериозен успех в кариерата си и гледат със завист към Елдрич - самодоволен IT милионер, който милостиво ги е приютил в собствената си къща без да им иска наем. Единственото му условие е да получи 10% от всеки бъдещ техен проект, който излезе на печалба.
След като създава нов алгоритъм за търсене в интернет, който може да струва милиони, непохваният Ричард решава да основе софтуерна компания с приятелите си-неудачници, вместо да продаде идеята на един от гигантите в бранша.
Но дали ще успее да се пребори с интригите, предателствата и другите клопки, които дебнат младите предприемачи в Силиконовата долина?
Сериалът показва зъби
От самото начало „Силиконовата долина" се отнася с героите си по умилително подигравателен начин. Ричард и приятелите му са силни зад компютрите, но никак не умеят да общуват (особено с жени), намират се на дъното на IT йерархията и дори хлапетата ги тормозят.
За зрителите изглежда обещаващо, че дори на фона на по-плоските си шеги, още в първите няколко епизода сериалът опитва да покаже някакво развитие у героите покрай сполетелите ги събития.
Попаднал в свят на акули, на Ричард му се налага спешно да израсне и да започне да се бори за мястото си, а отношенията му с другарите водят до някои изненадващо дълбоки изводи за приятелството.
Освен да умилява „Силиконовата долина" умее и да хапе, като силната сатира е насочена към елита на технологичната сцена и лицемерието на нейните най-изтъкнати фигури.
Измислената компания Hooli е очевидна препратка към Google, а един от най-шантавите герои е инвеститорът Питър Грегъри (изигран от покойния Кристофър Евън Уелч), чийто тромави и неловки речи пародират популярните презентации в IT сектора.
Първият сезон на „Силиконовата долина" се състои от 8 епизода и започва на 6 април. Ако постигне успех, поредицата може да се развие в множество разнообразни посоки, но засега изглежда е прескочила доскоро недостижимото първо стъпало - тя представлява сериал за гийкове, който е наистина добър.