Голямата заплаха пред „Фантастичната четворка", който тръгва от днес по българските кина, въобще не е антигероят Доктор Дуум.
Всъщност Мистър Фантастик и компания ще се сражават с всички останали маскирани супергерои, които вилнеят из киносалоните, за вниманието на зрителя.
Twentieth Century Fox, държащ филмовите права за Х-Мен и Фантастичната четворка от комиксите на Marvel, възнамерява да изгради обща вселена на своите супергерои, за да се конкурира ожесточено с филмовото студио на Marvel, както и с Warner Bros. и Sony.
Новата „Фантастична четворка" е стъпка именно в тази посока. Само за тази година това е трети филм за супергерои (след „Отмъстителите: Ерата на Ултрон" и „Ант-Мен"), а между 2016 и 2020 г. са насрочени още (пригответе се) 27 супергероични филма.
Насред този отчайващо еднотипен пейзаж, „Фантастичната четворка" е трети опит да бъде създадена устойчива кино поредица именно от тези герои - всъщност първите комиксови герои на Стан Лий и Джак Кърби, превърнали се в икони, и поставили началото на Marvel ерата в комиксите.
Във филма историята на Мистър Фантастик и тримата му партньори започва отначало, като режисьор е Джош Транк (едва на 31 г.), а главните роли се поемат от Майлс Телър (младата звезда от „Камшичен удар" и „Живея за момента"), Майкъл Би Джордан, Кейт Мара и Джейми Бел (и тримата сред обещаващите актьори в Холивуд).
За рестарта на поредицата Twentieth Century Fox щедро отпусна 150 млн. бюджет и определено сега залозите за успех на Фантастичната четворка са по-високи, отколкото при предишните опити за пренасянето им на голям екран.
Първият опит за това, случил се през 1994 г., е отчайващо нискобюджетен и се възприема по-скоро като подигравка, а двата последвали филма от 2005 и 2007 г., режисирани от Тим Стори, се запомниха предимно с участието на Джесика Алба.
Надеждите за новия филм са той най-малкото да отбележи известен прогрес спрямо версията на Тим Стори - която дори да припечели нелоши суми в бокс офисите, отблъсна и критиката, и запалените комикс фенове.
Само че неприятните слухове за новата Четворка тръгнаха доста преди появата й.
Гняв имаше още при обявяването на чернокожия Майкъл Би Джордан за ролята на Човека-факла Джони Сторм (рисуван като рус и синеок в комиксите).
След това имаше несполучливи промо интервюта на главните актьори, както и слухове за безотговорно поведение на режисьора Джош Транк и за отстраняването му от пост-продукционния процес. Както и упорита мълва, че голяма част от филма е била презаснета в по-късен етап.
Така „Фантастичната четворка" беше критикуван още преди излизането си, а и първите ревюта за него не са никак блестящи. Медии като Hollywood Reporter го наричат „100-минутен трейлър на филм, който така и не започва", други порицават бавното разгръщане на историята, която така или иначе вече знаем (сформирането на Четворката и придобиването на суперсилите им) и която е поднесена без някакви значими промени.
Хвърлят се упреци и към втората половина на филма (която именно е била заснета наново) - за несвързаност на сцените и разочароващо клиширана развръзка.
Но какво значение изобщо имат отзивите? Оказва се, че „Фантастичната четворка" до голяма степен е предварително отписан филм, който обаче най-вероятно ще оправдае съществуването си поне финансово, тъй като публиката все още не показва признаци на умора към жанра.
А и продължението вече е насрочено за юни 2017 г.
Да, при лоши финансови резултати Fox може и да се откаже от него - с което ще направи настоящия филм (занимаващ се предимно с това да представи героите, за да подготви почвата за сикуъл) още по-безсмислен.
Но в ерата на комиксовите екранизации всеки супергерой има своя шанс да грабне аудитория поне за няколко филма. Или ако не успее от първия път, да бъде изтупан и и изпробван отново след по-малко от десетилетие.
Сега наред да се пробват са Мистър Фантастик, Невидимата жена, Човекът-факла и Нещото. Те заслужават шанса си не по-малко от всички останали маскирани спасители.