Мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев е обвинен за длъжностно присвояване в особено големи размери, съобщи прокуратурата. Той е привлечен като обвиняем на 28 юли в условията на „задочно производство", защото се намира извън страната.
"Новината" за обвинението срещу Василев идва с официално потвърждение едва две седмици по-късно - на рождения ден на банкера, който днес навършва 55 години.
В края на юли в Der Standard се появи информация, че е издадена заповед за арест на банкера, но държавното обвинение отказа да потвърди с коментар, че не се обсъждат действия, които все още не са предприети.
Кой търси Цветан Василев?
От съобщението на прокуратурата става ясно, че на 28 юли е издадена и Европейска заповед за арест, а Василев е обявен за издирване и в Шенгенската информационна система. Предприети са съответните действия и за издирването му в системата на Интерпол, пише в прессъобщението.
В самата система за издирваните лица на Интерпол, обаче, не фигурира името на Цветан Василев.
Справка в нея показва, че общо 59 лица се издирват от българското правителство чрез червения бюлетин на международната криминална организация.
Сред тях са например Ангел Христов и Пламен Галев (Братя Галеви), избягали през 2012 г. от правоохранителните органи, след като ВКС ги осъди на по 5 години затвор за създаването на организирана престъпна група; Христофорос Аманатидис - Таки, издирван от 2008 г. за разпространение на наркотици по делото "Бандата на чуковете"; и Илиян Тодоров, който изчезна в края на миналата година, след като беше осъден за двойното убийство пред дискотека "Соло".
В съобщението на прокуратурата липсва информация какви мерки са били предприети по издирването на Цветан Василев през изминалите две седмици от издаването на заповедта за арест и настоящия момент.
Обвинението
Според прокуратурата длъжностното присвояване, в което е обвинен банкерът, е особено тежък случай. Началното му обвинение е за това, че през периода от декември 2011 г. до 19.06.2014 г. умишлено е склонил главната касиерка Маргарита Петрова и изпълнителният директор Орлин Русев да се разпоредят със сумата от 206 милиона лева.
Иззети са и 14 броя чували с нарязани оригинални документи, като е установено, че унищожаването им е извършено на 21.06.14 г. (ден след решението на УС на БНБ за поставяне на КТБ АД под специален надзор). Това е станало по устна заповед на един от изпълнителните директори на банката. Изнесени от сградата на банката и укрити оригинални документи са установени и при претърсване /след съответно разрешение на съд/ в помещение в сграда в столицата.
От БНБ - управление „Банков надзор", са изискани всички документи за упражняването на надзора по отношение на КТБ АД, включително и в случаите на увеличаване на капитала на банката.
Продължават интензивни разпити на свидетели и обвиняеми лица.
Като обвиняеми са привлечени още временно отстранените изпълнителни директори на КТБ Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, както и управителят на отдела по кредитиране в банката Георги Зяпков. Те са обвинени в съучастие за умишлена безстопанственост в особено големи размери, представляваща особено тежък случай. На Зафиров, Русев, Христов и Панталеев е наложена парична гаранция от по 10 000 лв., а на Зяпков - в размер на 5 000 лв. На петимата обвиняеми е наложено и ограничение да напускат пределите на страната.
"Разследването не е фактор"
Неоснователни са разпространените в публичното пространство твърдения за изнасяне на оригинални документи (вкл. кредитни досиета) от банката и прилагането им по следствени дела, в резултат на което се създавали предпоставки за нарушаване на банковата тайна, съобщават от прокуратурата.
„Всички действия с такава информация се извършват при стриктно спазване на разпоредбите на Закона за кредитните институции и след съгласуване с назначените квестори. Резултатите от извършени претърсвания показват, че има изнесени и унищожени документи, но не от разследващите органи или от квесторите, а по разпореждане на длъжностни лица от КТБ АД, някои от които вече привлечени като обвиняеми", пише още държавното обвинение.
В съобщението се посочва, че разследването по делото няма отношение и по никакъв начин не влияе на осъществяването на специалния надзор спрямо банката. Разследването не е фактор, с който е необходимо да бъдат съобразявани решенията на компетентните органи за изплащане на депозитите.