Конфликтът в Украйна е предизвикал сериозна негативна вълна в отношението на българите спрямо Русия - въпреки традиционното дружелюбно отношение.
Само за една година Русия е успяла да предизвика в приятелски настроена България четири пъти повече промени в негативна посока (сред 30% от хората), отколкото в позитивна (сред 7%), показват данни на Алфа Рисърч от изследването "Българската външна политика, конфликът "Русия - Украйна" и националната сигурност", по поръчка на Европейския съвет за външна политика.
Българите продължават да харесват Русия, но не вярват, че тя може да бъде техен модел за развитие - за разлика от ЕС и НАТО, отичитат социолозите.
Най-сериозно влошаване на образа на Русия има сред младите хора (18-30 години), жители на столицата. Ядрото на подкрепата за руската политика остават възрастните хора.
Мнозинството от българите (61%) не одобряват налагането на нови санкции срещу Русия, въпреки че външната политика спрямо конфликта в Украйна се оценява положително - 74% смятат, че България води умерена и балансирана политика.
Макар и традиционно сдържани към участието във военни съюзи, мнозинството от българите подкрепят членството на страната ни в НАТО, отбелязват от "Алфа Рисърч".
62,8% от запитаните обявяват готовността си да потвърдят западноевропейската ориентация на България, срещу 32,9% за "Русия и принадлежащите към нея републики".
Единствените, сред които желанието за външно-политически съюз около Русия доминира, са симпатизантите на БСП, АБВ и Атака.
Изследването обаче показва тенденция към радикализация на т.нар. „крайни политическите русофили" (около 6%-8%), които безпрекословно подкрепят политиката на Русия, до степен, че са склонни да й отдадат приоритет пред националните интереси.
Изследването е проведено между 23 февруари и 4 март 2015 г. като пряко стандартизирано интервю по домовете на интервюираните лица с 1000 ефективни интервюта.