Дали 2017-а ще донесе нови политически обрати, а съответно и нов удар над Европейския съюз с идването на крайнодясната Марин Льо Пен на власт във Франция?
Този въпрос започва да става все по-важен, предвид факта, че пролетта наближава, а с нея и едни от най-важните избори за бъдещето на обединена Европа.
Колкото повече приеманият за фаворит за спечелването на изборите и основен конкурент на Марин Льо Пен - републиканецът Франсоа Фийон - затъва в странния и неприятен скандал, свързан с плащанията на съпругата и децата му, толкова по-възможен става триумфът на антиислямистката, антиевропейска и антимигрантска платформа на Марин Льо Пен.
Положението с Франсоа Фийон е много притеснително и все по-вероятно е да се наложи той да се оттегли от надпреварата за изборите. Тогава кой ще попречи на Льо Пен?
Голямата изненада - Емануел Макрон
Републиканските политически среди във Франция са в паника и отчаяно се оглеждат за "План Б" - човек, който да замени Фийон на изборите, ако последният се откаже от надпреварата, ако бъде повдигнато обвинение срещу него или ако (най-вероятното) партията снеме доверието си от кандидата за президент. Изненадата на тези избори почти сигурно ще се окаже бившият министър на икономиката Еманюел Макрон.
Харесван и вляво, и вдясно от центъра, бившият инвестиционен банкер от няколко дни вече е в ролята на фаворит. Според последното проучване (на Elab за Les Echos от сряда) Макрон получава 22-23% и изпреварва Франсоа Фийон, който губи 6 пункта до 19-20%. На втори тур срещу Марин льо Пен Макрон би спечелил с 65% от гласовете.
Хипотезата - Льо Пен победител обаче остава.
Това изследване е второто, публикувано, откакто избухна скандалът около кампанията на Фийон и по случая беше образувано официално разследване. То потвърждава отрицателното въздействие на скандала за избирателната подкрепа за Фийон, което беше отбелязано и в проучване от неделя.
Скандалите вдясно само помагат на Льо Пен. Тя изглежда твърдо убедена, че след вота за Brexit във Великобритания и след победата на Тръмп в САЩ, вълната от популизъм ще бъде достатъчно силна, за да разруши "бариерите на миналото" и да я изпрати в Елисейския дворец - като първата жена-президент на страната.
Според предварителните проучвания, вече е ясно, че тя ще е единственият сигурен кандидат, който вероятно ще стигне до втория кръг на изборите.
Досега този факт изглежда не притесняваше толкова много републиканците, тъй като не е прецедент нейната партия Национален Фронт да отива на втори рунд. Обикновено фронтът губи пред пълната мобилизация на десните избиратели, които правят всичко възможно, за да спрат възхода на крайно-дясната партия. До момента тази стратегия работеше - както на национален, така и в регионален план, където Националният фронт контролира само около 12 града във Франция и винаги е била далече от водещите позиции.
Нещо повече - само до преди седмици Фийон изглеждаше като по-вероятният победител от изборите, тъй като партията на Льо Пен винаги се класира високо като одобрение в рейтингите, но има проблем със спечелването на властта.
Но ето, че немислимото вече е факт: на фрагментирания френски политически пейзаж няма нито един кандидат, който да може да застане редом до Льо Пен, докато доверието във Фийон се срива ежеминутно.
Единствено Емануел Макрон, бившият икономически министър и независим кандидат, има реалистичен шанс да вземе гласове, които да са достатъчно на брой, че да излезе на втори тур срещу Льо Пен.
Наричана "мадам Frexit" Льо Пен беше първата, която поздрави Доналд Тръмп с победата на изборите през ноември, дори още преди обявяването на официалните резултати.
"Днес САЩ, утре Франция. Браво, Америка", възторжено заяви и Жан Мари Льо Пен, основател на Националния фронт и баща на Марин.
"Техният свят се разпада, а нашият се строи", отдавна твърди и вицепрезидентът на партията Флориан Филипо и главен съветник на Льо Пен.
Leur monde s'effondre. Le nôtre se construit. #PlaceAuxPeuples pic.twitter.com/zpRlXqZnlC
— Florian Philippot (@f_philippot) November 9, 2016
Ехото на слоганите "Да направим Америка отново велика" в САЩ и "Да поемем контрола" във Великобритания, във Франция звучи като: "Отново идва времето на националната държава".
"Има глобално отслабване", констатира Льо Пен пред репортери миналия месец в южния град Фрежус. И е права. Съдейки по скандала, случващ се с Фийон, явно досегашният управляващ елит, съвсем се е самозабравил.
Вярно е, че Марин Льо Пен от години работи много упорито, за да изчисти името на партията поне донякъде от негативния имидж, който тя имаше по време на управлението на баща й.
Надарена с усет за това откъде духа вятърът, тя знае също така, че политическият климат, както и социалните настроения във Франция, са много подобни на тези във Великобритания и САЩ.
Тук също има райони с избиратели, които се чувстват непредставени в политиката и без права. Работническата класа се усеща изоставена. Има рекордна безработица, на места деиндустриализацията се случва с прекалено бързи темпове. Ако към това се добавят и ужасяващите терористични атаки, както и постоянният проблем с мигрантите, везните накланят силно в полза на радикалните възгледи на Льо Пен - особено в селските райони на Франция.
Нека добавим и слабото и разединено ляво, което не успя да извърши онова, което обеща, както и едно дясно, което с гръм и трясък се проваля. Предвид това, към момента поне, победата на кандидата на Националния фронт изглежда "вързана в кърпа".
И най-важното: подобно на Тръмп, Льо Пен има огромно предимство: досега тя практически не е участвала активно в управлението на страната.
Притеснителната част обаче е, че в нейната програма има много неща, които не заслужават доверие - и дори са крайно притеснителни.
Анализаторите на изборния процес във Франция също предупреждават, че победата на Льо Пен на президентските избори е напълно възможна.
"Това е хипотеза, която всеки трябва да приеме насериозно", казва френският политически коментатор Филип Марлиер пред изданието The Local. "Което не означава, че ще се случи, но е нещо, което трябва да смятаме за възможно".
"Никога не бих казал подобно нещо преди няколко години. Но Тръмп, с неговия популистки, ксенофобски и антимигрантски дискурс успя да спечели гласовете в най-мощната демокрация в света. Защо това да не се случи и във Франция?", продължава той.
Френският вестник Le Monde също предупреждава: "В свят, където има подобен избор - всичко е възможно, дори това, което ни е трудно да си представим: екстремистка партия на власт".
Бившият премиер Жан Пиер Рафарин добавя: "Основният урок за нас във Франция е, че Марин Льо Пен може да спечели".