Румъния има меко казано сложно отношение към абортите.
С идването на Чаушеску на власт процедурата е официално разрешена, което обаче носи със себе си 80-процентов спад на раждаемостта. И абортите отново са забранени, като ограниченията убиват 10 хил. жени, прибягнали до нелегални операции от съмнителни лекари.
В наши дни Румъния е демократична държава и на хартия няма ограничения пред всяка жена, решила да прекъсне бременността си преди 14-а седмица.
На практика обаче румънките срещат все повече трудности да прекратят нежелана бременност легално.
Нов доклад на международната неправителствена организация Human Rights Watch (HRW) показва, че натискът жените да продължат бременността си нараства, когато те се обърнат към специалист. Пред репортери на HRW румънка, която се представя като Нина, си припомня проблемите, с които се сблъсква, когато пожелава да направи аборт.

Тя е на 19 години и е категорична, че иска да прекрати бременността си. Личният ѝ лекар обаче ѝ заявява, че болницата, в която практикува, не извършва процедурата.
Затова медикът съветва Нина да потърси в интернет друга болница и така младата жена без да иска попада на сайт с пропаганда против абортите. Там се твърди, че медиците не използват упойка при операцията и че връчват на жената абортирания плод в торбичка.
"Звучеше почти като от научна фантастика", припомня си тя.
••• Подобно е положението с абортите и в Полша. За това разказваме тук:
Нина успява да насрочи две дати за аборт в една от гинекологичните клиники на Букурещ, но и в двата случая не се появява лекар. След това вече е твърде късно за аборт.
"Всичките ми мечти излетяха през прозореца", не крие тя. След като ражда сина си, младата жена прекъсва образованието си и се мести от Букурещ в провинцията заради по-евтиния живот.
Това далеч не е единственият случай, в който бременна жена умишлено е затруднена да направи аборт. Свидетели признават пред HRW, че често лекарите отказват да извършат процедурата, но и не насочват жената към друг специалист, който да я направи.
Други специалисти изискват разрешение от родител или попечител на момичета между 16 и 18-годишна възраст, макар че според закона момиче над 16 години може само да прибегне до аборт.
Измислените бариери принуждават бременните да се обърнат към частни клиники, където обаче процедурата не се покрива от здравните осигуровки и е скъпа.
По данни на Европейската федерация за планирано родителство в частните болници абортът струва между 1200 и 1500 леи или между 470 и 600 лева. Сумата е непосилна за по-младите жени и за представителките на малцинствата в страната.
••• Не е невъзможно забраната на абортите да е следващата гореща тема и в България. Повече - тук:
Не на последно място жените в Румъния не срещат подкрепа и от кризисните центрове за бременни.
Те са създадени по американски образец, само че все повече се влияят от църквата и от румънски крайнодесни организации. По тази причина кризисните центрове бавят жените, които искат да направят аборт, за да мине законовият срок за премахване на плода, или подвеждат бременните с фалшиви обещания.
Пред Human Rights Watch акушерката Ирина Матееску признава, че жените са залъгвани, че ако запазят бебето, ще получат финансова помощ или безплатен подслон.
Матееску обяснява, че се е сблъскала със същите трудности, когато решава да направи аборт на 18. В кризисния център вместо помощ, ѝ пускат два филма с пропаганда против абортите и започват да я търсят ежедневно, за да я разубеждават в решението ѝ. Даже и след процедурата тормозът по телефона продължава.

А в началото на април се провежда поредният марш против правото на аборт с плакати като "Децата са живот, а не избор".
Матееску вижда с очите си как някои жени се отказват от процедурата, защото са изплашени от лекари и от пропаганда, според която ще останат без деца до края на живота си или ще умрат заради премахването на плода.
"Медиците имат телефоните и данните на бременните, знаят в коя седмица са и знаят как да ги уплашат", обобщава ситуацията акушерката.
Тя се надява много скоро държавната стратегия спрямо абортите да се промени и да осъзнае, че репродуктивните права на жените са жизненоважна част не само от техния живот, но и живота на цялото общество.