Ревю на Samsung Galaxy S9+

Нека да започнем от там... Tелефонът на Samsung  от миналата година Galaxy S8 беше много добър. Приятен дизайн, отличен дисплей, Bixby, Samsung DeX, хубава камера, добра цена, покритие на пазара. Представен през пролетта на 2017 година, до края й той беше един от най-препоръчваните телефони.

Въпросът е как обаче следващият модел от серията също да бъде много успешен?

Отговорът на Samsung изглежда е повече мощност, по-добра камера, стерео звук, още малко софтуерни благинки и все така отличителен дизайн - всичко това видждаме в Samsung Galaxy S9, a що се отнася до по-големия модел Galaxy S9+, който разглеждаме, това означава и втора камера.

Но какво още има да ни предложи Samsung Galaxy S9+?

Дизайн

Samsung променят дизайна на продуктите си веднъж на няколко години, така че не трябва да ни учудва, че ако вземете S8+ и S9+ и ги погледнете отпред, те ще ви изглеждат еднакви. Хубавият дизайн не е необходимо да бъде развалян. Но все пак има някои дребни разлики - камерата и сензорите над екрана вместо опаковани в така модерния тази година notch (онова нещо отгоре по средата на iPhone X), са оставени на местата си и са леко затъмнени, за повече дискретност.

Колкото до гърба, след недоволството, което предизвика сензорът за пръстовия отпечатък, поставен отстрани на камерите и при Galaxy S8, и при Galaxy Note8, при новите Galaxy S9 телефони това е поправено и вече сензорът е под камерите, позициониран централно. Дребна промяна, която обаче спестява някои ежедневни мъки. Що се отнася до дизайна, това е почти всичко - 3.5мм жак за слушалките е запазен и тук (алелуя), и отново има отделен хардуерен бутон за разговори с асистента Bixby.

Трябва да отбележа едно голямо предимство - телефонът е в мен вече половин месец и го използвам за основен апарат и досега не забелязвам видими щети по него.

Ако си вземете който и да е телефон с безжично зареждане, имайте предвид, че това автоматично означава стъклен гръб. Ако случаят е такъв, нека той да е с Corning Gorrila Glass 5 - най-високият към момента стандарт за предпазване на стъклото, който присъства и в S9, и в Galaxy S9+. Спрямо миналата година, Samsung са подобрили и алуминиевата рамка и сега тя е по-здрава. В резултат, телефонът в профил е мaлко по-широк, малко по-нисък (но не за сметка на големината на екрана) и малко по-тежък от миналогодишния Galaxy S8+. Ако сложите двата телефона един до друг обаче, ще ви отнеме време да забележите разликите.

Лично аз съм любител на по-големи апарати (вече) и ми допада как апаратът пасва в ръцете ми и си стои на мястото. За тези, които искат по-компактно решение, си има Galaxy S9.

Камерата

Не завиждам на Samsung за задачата да фокусират рекламната кампания на новия телефон върху камерата и посланието "The Camera. Reimagined.". В интерес на истината са се справили доста добре с "Камерата, претворена". Но със сигурност тяхната задача не е била толкова трудна, колкото тази на R&D екипа, който е бил отговорен за техническата част, на която се основава маркетинг кампанията на двата апарата. Във всеки случай трябва да отбележим нещо:

Samsung Galaxy S9+ има най-добрата камера в смартфон според авторитетната класация на DXoMark.

С 99 точки общ резултат, телефонът бие Google Pixel 2 (98) и Apple iPhone X (97). И това е без DxoMark да взимат предвид неща като slow-mo видеото с 960 fps, AR емоджитата и т.нар. Bixby Vision.

Трябва да знаете няколко неща за камерата на този телефон. Първо Galaxy S9+, подобно на Galaxy Note8 идва не с една, а с две задни камери. Това се случва за първи път в устройство от S серията. По-добре късно отколкото никога, бихме казали. Това е и една от основните разлики между Galaxy S9 и Galaxy S9+.

Втората камера е с телеобектив, 12MP, автоматичен фокус и 2.4 бленда - това не е нещо, което не сме виждали досега. Но, обърнете внимание, първата комбинира две технологии, които й дават солидно предимство.

Основната камера е с динамична бленда, която може да бъде или F1.5 за тъмните кадри или F2.4, когато светлината е достатъчна. Ако ви е трудно да си го представите, можете да видите разликата, заснета от iFixit, които обичат да разкостват машинарии и показват как да бъдат ремонтирани.

 

 

И макар в Pro режим да можете да избирате коя от двете бленди да използвате за снимките си, в автоматичен режим телефонът сам си избира спрямо условията. F1.5 е най-голямата бленда, която можете да намерите във флагман в момента, което означава и най-добрите снимки на тъмно, правени от телефон.

Освен блендата, Samsung, за наша радост, са добавили отделна RAM памет, директно в чипсета на камерата, която служи единствено за обработване на снимки. Това освен slow-mo видео, до което ще стигнем след малко, означава и доста по-бърза на камерата, възможност за избиране от няколко кадъра и автоматичното наслагване на много изображения едно върху друго, за да се получи доста по-чисто изображение.

С тези два ъпгрейда - динамичната бленда и DRAM, телефонът прави отлични снимки на тъмно и то с много малко шум. На мобилното изложение MWC в Барселона се промъкнах в тъмната стаичка на един от конкурентите и заснех ето този кадър без светкавица при почти никаква светлина:

Както можете сами да видите, цветен шум почти липсва. Ако ви се наложи да снимате нещо през нощта, за да го покажете на някого - това е правилният избор на телефон. От друга страна, случи ми се на един-два пъти да мина на професионален режим и да намаля блендата ръчно от f1.5 на f2.4, за да постигна ефекта на нощната фотография.

В дневни условия, разбира се, телефонът си използва по-малкият f2.4 отвор, давайки ви най-доброто от двата свята.

Очаквайте и поредица от материали със снимки на София, направени със Samsung Galaxy S9+ от наши любими фотографи.

Но добрите снимки не са единственото нещо, което можете да получите от камерата на Galaxy S9 и на Galaxy S9+. Когато получих телефона, имах и цял следобед във вила в близост до Барселона с него и няколко различни места, където можехме да тестваме slow-mo видеото. Тук говорим за наистина бавно видео - 960 кадъра в секунда, макар за кратко, могат да събудят творческия дух и на най-закостенелите и скучни хора. За сравнение, в повечето модерни смартфони на пазара (с изключение на флагманите на Sony), можете да записвате slow-mo видео само със 120 кадъра в секунда.

Но, ето как изглежда всичко това на практика:


#withgalaxy #dowhatyoucant #slow-mo #Samsung #galaxy s9

A post shared by Webcafe.bg (@webcafe.bg) on Feb 27, 2018 at 9:14am PST

Имате избор от два режима - автоматичен, при който видеото започва да записва, когато се отчете движение в рамките на един квадрат в центъра на кадъра или ръчен, когато вие сами натискате копчето и опитвате да уловите момента. Имайте предвид, че при ръчния режим, когато натиснете копчето, в DRAM паметта остават запаметени и моменти преди вашата интеракция. Отне ни малко време да осъзнаем как работят двата режима, но когато свикнахме с тях, се получи много уау ефект. Видео, което искате да направите, да споделите и е интересно за гледане.

Трябва да отбележа, че за да се получи всичко това, резолюцията е намалена драстично на 720p, a светлочувствителността на кратките кадри изисква да снимате само добре осветени обекти. Но въпреки това тези видеа са нещо, което си заслужава.

Не сме свършили. Samsung представят и своя отговор на Animoji на iPhone - AR Emoji. На практика камерата сканира лицето ви и го прехвърля на анимирано човече. Невинаги резултатът е много добър, особено с ограниченото предлагане на прически и облекло, или поне така си мислех, преди да вземе телефона ми една от най-младите колежки в екипа ни.

Тя успя да се забавлява с нейното емоджи с добавена реалност няколко часа, превръщайки се в рап звезда, която пее парчета. Да, след като си направите AR Emoji, в клавиатурата на телефона ви директно се добавят 18 нови гифа, в които виртуалното ви Аз изразява различни емоции, а по-креативните могат да направят и видео, в което се записват израженията на лицето им.

И последно за камерата - благодарение на Bixby, изкуственият интелект, който работи като персонален асистент в телефона ви, вече можете да превеждате текст директно през нея, да разпознавате колко калории има в различни ястия, а в някои пазари и директно да поръчвате стоки, които са заснети от камерата. Макар все още не всичко да е особено точно в разпознаването, е много положително да видим, че Bixby се справя все по-добре. Нещо нормално за машинно самообучение. Всичко това е и благодарение на отделния Vision Processing Unit, част от чипсета на Samsung.

Мощност

Това е един от най-мощните телефони на пазара към момента. Но с това едва ли ще изненадаме някого.

В Европа Galaxy S9 и Galaxy S9+ пристигат с чипа на Samsung - Exynos 9810, който е сравним със Snapdragon 845, използван за пазара в САЩ и Китай. Според някои от тестовете той се справя дори по-добре в повечето отношения спрямо Snapdragon. Естествено и тази година е по-бърз и по-енергоефективен от предишната. Exynos 9810 вече поддържа и LTE до 1.2 Gigabit-a, макар, да се съмняваме, че скоро ще можете да го тествате в България.

Тази година Galaxy S9+ e с 6GB RAM, a Galaxy S9 - 4GB. При Galaxy S8+ имаше избор между 4GB и 6GB. Колкото до вътрешната памет - тя може да бъде 64, 128 и 256 GB. Но това не е от такова значение, защото имате и microSD слот, с който можете да добавите още до 400GB.

Колкото до батерията - тя е 3500 mAh при Galaxy S9+ и 3000 mAh при Galaxy S9 и едно от малкото места, в които телефонът не заема челните позиции. В първите дни ми се наложи поне по веднъж на ден да я зареждам за още няколко минути, за да съм сигурен, че ще издържи. Това не е такъв проблем предвид бързото зареждане, но истината е, че с малко настройки, времето, което издържа, може значително да се подобри. А и винаги можете да пуснете един от двата енергоспестяващи режима, които ще ви успокоят, че няма да останете без телефон.

Екран и звук

Тайната на батерията, която научих, е проста - това, че екранът ви може да е много светъл, не означава, че винаги трябва да е така. Всъщност, на пръв поглед това е основната разлика между екрана на Galaxy S8 и на Galaxy S9 - тази годината можете да „изстискате" до 20% повече осветеност от него. Удивително е колко  много се промениха технологиите в това отношение: само допреди няколко години ни беше трудно да гледаме в екрана на телефона, докато сме на слънце, а сега това просто е забравен проблем.

И макар лично аз да не забелязах съществена разлика спрямо миналогодишния екран, който вече си беше много добър, според ревюта на лабораторията Display Mate, тази година Samsung са внесли подобрения в точното представяне на цветовете ("визуално неразличими от перфектното"), в ъгъла на гледане, в отраженията... Накратко, според авторитетната им класация, телефонът получава най-висока оценка A+, като с нея бие няколко рекорда.

Трябва да добавим, че за най-любопитните в менюто му има различни опции за ръчна настройка на цветовете според личните усещания на ползвателите. А и да не забравяме, че Samsung са разработили приложение за автоматично калибриране на цветовете на екрана специално за хора с далтонизъм и други форми на цветна слепота.

И ако с екрана се изненадваме, че е имало още какво да подобрят спрямо миналата година, при аудиото нещата не стоят точно така. Но миналата година компанията финализира покупката на Harmon, част от които са редица марки, включително Harmon/Kardon, JBL и AKG.

Освен, че в кутията на Galaxy S9+ има чудесни слушалки AKG, това означава, че и най-после телефонът получи своите стерео говорители. Те не само са доста шумни, но и с неочаквано добро качество на звука за телефон. С подсилване от Dolby Atmos и различни режими на работа в хоризонтално и във вертикално положение - звукът на Galaxy S9 и Galaxy S9+ най-после е на ниво.

Сигурност

Освен, че сензорът за пръстови отпечатъци вече е на правилното място, има и още едно нововъведение, което трябва да се отбележи - вече можете да отключвате телефона си с комбинация от лицево разпознаване и прочитане на ириса на окото ви. Samsung твърдят, че е достатъчно сигурно, за да го използвате за допълнително отключване на банкирането си в телефона. Но истината е, че повечето хора биха го използвали за удобство

Предимства и недостатъци

Samsung открито говорят за това, че провеждат много проучвания, за да получат обратна връзка за продуктите си и да преценят кое е важно да подобрят, кое да премахнат и кое да оставят както си е. И макар да изглежда, че Galaxy S9+ много прилича на Galaxy S8+, само че с двойна камера, това не е точно така в действителност.

Телефонът е направен от по-добри материали, има наистина много впечатляваща камера, с технологии, които заслужават признание отвъд AR емоджитата - двойната бленда и DRAM директно в чипа на камерата са добра комбинация.

Още - повече мощност, по-умно Bixby, нов по-сигурен начин за защита както на телефона, така и на отделните приложения, добър звук (най-после), може би най-добрият екран на пазара... И всичко това, без да обръщаме внимание на някои благинки, с които вече сме свикнали, че присъстват в Samsung флагманите - като възможността да го използваш като настолен компютър със DeX и подобрените и тази години сензори за отчитане на пулс, стрес и сатурация на кислорода в периферната кръв или Sp02. Единствено батерията му може да бъде една идея по-добре, но това е лесно за преодоляване и не е чак такъв проблем.

Samsung тази година са последвали и наложили много трендове и трябва да отбележим, че един от тях е повишаването на цената, което забелязваме и при другите конкурентни марки на пазара. Дали Galaxy S9 и Galaxy S9+ ще последват комерсиалния успех на миналогодишните телефони, ще видим тепърва. Ще трябва да почакаме още няколко премиери на телефони, за да разберем дали най-добрият Андроид за 2018-а беше представен още през февруари.

Новините

Най-четените