Сгъваемият смартфон ме привлича по същия начин, по който едно време ме привличаше Samsung SGH-V200, по-известен като "Самсунга от "Матрицата: Презареждане".
С други думи - искам го, но не съм сигурна защо точно.
Едно време исках въпросния Samsung заради ергономичния за времето си дизайн и въртящата се камера, която се пада между двете "капачета" на телефона. Сега се изкушавам от fold-технологията, която на теория предоставя смартфон и таблет, комбинирани в едно устройство.
И именно в този момент в ръцете ми за тест е Samsung Galaxy Z Fold7, който е:
Безпрецедентно тънък

Един от огромните проблеми на сгъваемите смартфони е, че в сгънато положение са дебели колкото претъпкан дамски портфейл, че и отгоре. В това отношение от компанията са се постарали и ако сравня Z Fold7 с титуляря ми - iPhone 16 Pro Max - състезанието по компактност ще се спечели от Samsung.
Отдалеч ако не се вижда брандираната панта, смартфонът спокойно може да бъде сбъркан с обикновен телефон. Усещането се подсилва и от по-големия външен дисплей, който вече достига до 6,5 инча.
Това означава, че сгънат приляга удобно в женска ръка.
Не мога да кажа същото, когато смартфонът се разгъне. Действително дисплеят му е впечатляващ и следва традициите на Samsung да правят ярки и наситени екрани, само че вече разбирам защо Samsung Galaxy Z Fold все се озовава при мъжете-колеги за тест.
Държането и писането на разгънатия телефон изискват свикване и, честно казано, не спира да ме е страх да не го изтърва, докато правя нещо на него.

С подобрена основна камера
Основният сензор на Samsung Galaxy Z Fold7 нараства до 200 мегапиксела и е с разширена леща за по-качествени снимки.
Отне немалко време, за да се постигне съчетанието между истински тънък fold-смартфон и истински мощна камера, но сега брандът отбелязва тлъста червена точка и кадрите, направени с него, не отстъпват на онези от обикновен смартфон със същите параметри.

Тук е моментът да отбележа, че тънкият профил е постигнат и с цената на немалък компромис - телефонът вече не разполага със Samsung S Pen.
Стилусът беше удобен за някои корекции по снимките и сега те ще трябва да се случват с докосване с върха на пръста.
И, да, това също изисква свикване, за да се разгърнат пълните възможности при редактирането на снимки. Ако пък функциите не се използват пълноценно, няма смисъл от флагмански телефон.

Освен стандартните опции за регулиране на светлината, контраста, яркостта и наситеността на кадрите, има и възможност за редактиране с помощта на изкуствения интелект.
Като най-впечатляващо и в същото време полезно се очертава премахването на нежелани обекти от снимките - хора, влезли в кадър животни, грозновати сгради. На петото редактиране се хваща цаката как да поправим снимките така, че да изглежда сякаш не са пипани.

С подобрен изкуствен интелект
Честно казано, нямам представа доколко редовия потребител използва целия набор от възможности на изкуствения интелект на телефона си. Аз лично се ограничавам до бързи търсения за информация тип "Хей, Siri, коя е тази песен?" и "Siri, какъв сезон ще ни се падне днес?", за да знам как да се облека.
Изкуственият интелект на Samsung - Galaxy AI - е крачка по-напред като се опитва да се нагоди към нуждите на притежателя си.
С други думи, опитва се да поставя зададените му въпроси и търсения в контекст и да отговаря персонализирано на тях. Например вместо изрично да питам Samsung Galaxy Z Fold7 какво ще е времето днес и дали ще пече силно, той предлага сутрешен бриф, който сам поднася готова и смляна информацията.
Подобен бриф смартфонът дава и на обяд, следобед и вечер.

При търсене пък на помощ се притича Gemini - изкуственият интелект на Google. За най-полезна продължавам да намирам опцията Circle to Search, при която обект от снимка или видео се огражда и изкуственият интелект "изплюва" информацията за него.
Почти всичко, което може да се изисква от сгъваем смартфон

Samsung Galaxy Z Fold7 не е телефон, който почувствах като мой от първото хващане. Определено е устройство, което иска свикване и ровене по менютата, за да се разкрият всички функции, които предлага и които евентуално могат да са от полза.
Заради тънкия си корпус и променена панта приляга леко нестабилно в дланта и ми се струва по-чуплив, отколкото е всъщност.
От друга страна именно това, че е тънък, в комбинация с новия тъмносин цвят, го правят да изглежда и невероятно стилен. Достатъчно стилен, че да ми мине през ума "Не знам защо, ама го искам тоя телефон!".
И понеже само с желание не става, длъжна съм да отбележа, че до 24 юли Galaxy Z Fold7 e в кампания по предварителни поръчки.