Жива материя

Връзката на човека с плата е интимна. Всеки, когото някога сте обичали, е всъщност просто човек, облечен в дрехи.

Преди степени на разголване да скъсят човешките разстояния (а те, както казва Антони Манев в "Бариерата" на Вежинов, са разстояния вече премерени, затова "няма къде толкова да се бърза на тоя свят") - влакнени нишки обвиват телата ни.

Спим, храним се, работим, радваме се и тъжим в този свят, облечени и предпазени, с претенции за това какво точно се допира до кожите ни. И наравно с огъня, обработката на камък и зърно, производството на тъкан е в основата на човешката ни цивилизация (и на сложното отношение с телата ни).

Първият плат, произведен от човек, е най-вероятно вълненият филц, още известен със звучното име кече.

Това се случва през неолита. По същото време, с култивацията на лененото семе, идва и ленът, а в Индия започва да се тъче памучен плат.

Отегчени китайски принцеси (твърди се) откриват магията на копринената буба и коприната става признак на принадлежност към елита на обществото - явление, което продължава до XX век.

През 1905-та, цялостно динамична година в човешката история, вискозата - първата синтетична материя - навлиза на пазара в Европа, в последствие и в САЩ.

Това е една от онези тихи революции, от които произлизат трайни промени. Без вискозата нямаше да са възможни лесните за поддържане и производство дрехи с вид на коприна, лен, вълна и памук, при това на добри цени. Нямаше да е възможна и изобщо идеята за "достъпен лукс", която днес е основен пазарен принцип.

С пренасищането на пазара и сетивата, и дефиницията на "достъпен лукс" се е променила от 1905-та насам.

Ако преди това количество е било от по-голямо значение, сега вниманието е върху по-малкото, но по-качествено.

Философията на марки като Marc O`Polo е изградена на този принцип. Вниманието им към платовете, с които работят, е впечатляващо, но и логично: ако прекарваш живота си, омотан в плат, нека да е най-добрият.

Памукът, използван от Marc O`Polo, има структурата на пчелна пита и е изключително издръжлив и лек, което го прави особено подходящ за леки летни връхни дрехи и мъжки сака. Памучно-лененото сукно пък държи прохладно, заради рехавата си плетка и не е така капризно като чистия, мачкащ се и от полъх лен.

Знаменитата плетка "рибена кост", използвана при производството на платове за блейзъри от векове, е отново на мода.

В колекцията на Marc O`Polo присъства и прословутата революционна вискоза, но произведена от най-висококачествената целулоза от евкалипт, борови дръвчета или бреза, обработена допълнително за още повече мекота и издръжливост.

Близък по структура на памука, но с копринено лустро и по-дълъг живот, модалът е много устойчив на високи температури. Той е особено подходящ за тези от нас, които интимно познават феномена "грешната програма за пране".

И най-простата тениска се превръща в ценна част от гардероба, когато е с правилното бие и от правилния памук. Тя може да се носи под блейзър или кожено яке, с дънки, чинос, или копринен панталон. Изобщо, опциите са много, особено ако тениската е бяла.

Памукът, който Marc O`Polo използва за тениските си, е мерисализиран. Терминът с космическо звучене значи, че памучните нишки се разтягат механично и обработват със силно концентрирана сода каустик. Това променя структурата на влакното, прави го по-здраво и меко и с особен блясък.

Така кройката на тениската остава непроменена и шевът, който трябва да е в страни, не се усуква до гърба след три пранета - нещо, което също често се случва с жарсето, този прелестно флуиден плат.

Жарсето на Marc O`Polo, често комбинирано със 100% коприна, която би получила одобрението и на китайските принцеси от 4000 година пр.н.е, се плете от същата висококачествена вискоза, спомената по-горе, и става на най-прохладните и красиво падащи по тялото рокли и блузи.

И в типична за марката привидна небрежност, всички дрехи се оцветяват цели, напълно завършени, което прави цветовете като избледнели от слънце и дълги приключения.

Когато дрехите са добре направени, не се налага да мислим за тях, докато ги носим. Те влизат леко в живота, за да служат на нас. Рядко, но се случва понякога, правилното да е и лесно.

Новините

Най-четените