Кликай умно или как да не станеш фейк

Може много от вас вече да не използват Facebook, освен за да проверят какво прави бившето гадже, но все още доста хора влизат там ежедневно, за да видят какви са "новините".

Не ме разбирайте погрешно - и аз го правя, но винаги имам едно, че и две, и три наум какво чета там и кой го е споделил.

И не само във Facebook - всяка информация, която достигне до мен, подлагам на съмнение, защото утре може да кажа нещо, което далеч няма общо с истината, или да се включа в някоя кауза, която съвсем не е това, за което се представя.

За мен е много важно да знам кой и защо ми подава дадена информация.

Информацията ни залива от всички страни в днешния дигитален свят и съм съгласен, че е трудно да сверяваме и анализираме всяка новина от сайтове и социални медии. Но това не бива да ни плаши, а напротив - да ни мотивира. Важно е да сме отговорни както към самите себе си, така и към другите.

Представете си само как влизате в любимата социална мрежа, прочитате поредната новина от типа на "ШОК/БОМБА" и веднага решавате, че това е истина - нали е казано в медиите. Споделяте новината, разказвате я на близките си, даже пишете някой гневен коментар под нея.

А след това информацията, макар и непроверена, става "истина". Вашите приятели виждат, че сте споделили новината, а те ви имат доверие. От там приемат всичко за чиста монета и разказват "новината" на техни приятели и познати. И така, без дори да подозирате, за съвсем кратко време сте създали фалшива новина.

Фалшиви интернет страници, фалшиви профили, фалшиви новини, фалшиви снимки, мемета, видеа, дори фалшиви лица на несъществуващи хора, генерирани от изкуствен интелект...

Списъкът сякаш е безкраен и това няма да учуди никого. Сами виждате колко бързо се развиват технологиите и колко много различни начини има дадена информация да стигне до вас. Скоро сигурно хладилникът ще пита: "Сигурен ли си, че искаш второ парче торта?".

Експерти твърдят, че скоро разпознаването на фалшификатите с просто око ще бъде почти невъзможно. Едно може да се каже със сигурност - броят на фейк новините и на хората, които ги виждат и взаимодействат с тях в социалните мрежи, расте и е дори по-голям, отколкото можем да си представим.

И като ви говоря за фалшиви новини, не си мислете, че само телевизия, радио и сайтове генерират такива. Самите ние в социалните мрежи също много лесно можем да произведем "новина" с някой пост или коментар. За това е много важно да се внимава кой и какво пише или казва.

И тук идва големият въпрос: като потребители достатъчно критични ли сте, или допускате да попаднете в капана на дезинформацията. Защото, както коментирахме, не отговаряте само за собствената си заблуда. Вашите кръгове от приятели и роднини по един или друг начин разчитат на вас, че информацията, която им подавате, ще е вярна и проверена.

А така ли е?

Ето няколко простички съвета, които ще ви помогнат да навигирате безопасно в морето от информация:

1. Проверявайте източниците на информация и цитираните в дадена новина личности. Знаете ли кой стои зад тези думи или този сайт? Ами ако това е профил на трол, на когото плащат да ви манипулира?

2. Погледнете какво казват другите медии по темата. Ако една новина е истинска и важна, тя със сигурност не е споделена на едно място. Вижте как други източници на информация я разказват. Има ли факти, които са пропуснати? Или нови, които правят картинката доста по-различна?

3. Съмнявайте се в твърдения, които опитват да ви изплашат, защото страхът е най-лесният начин за манипулация.

4. Станете „детективи" на истината. Задайте си въпроса кое е истина и защо някой се опитва да ви манипулира. Повярвайте ми, има много хора, на които това им е работа - да манипулират хората, независимо от тяхната възраст, и да печелят от това.

5. Мислите критично, самостоятелно, независимо, за да не позволите да станете лесна жертва на манипулации, лъжи и вредни внушения - за вас и вашите приятели.

Съвременният потребител на информация съвсем не е оставен сам да се справя с проблема.

У нас има немалко инициативи, насочени към разпознаването на фалшивите новини и възпитаването на критично мислене. Такъв пример е националната кампания „Намери друг начин", която има за цел да насърчи критичното мислене и гражданската активност сред младите хора като вас. Разгледайте я внимателно и следете какво се пуска там.

Но отново бъдете критични в преценката си. На това разчитаме.

И за да сме последователни в това, което говорим, директно ви казваме, че кампанията се изпълнява от  Intelday Solutions в партньорство с Център за изследване на демокрацията и Фондация „Приложни изследвания и комуникации".

Новините

Най-четените