Не всички деца обичат да четат, за съжаление. Но има и малчугани, които го правят с удоволствие. И много от нас се питат - как са успели родителите им да възпитат интерес към книгите?
Този въпрос е все по-актуален, тъй като борбата с хилядите възможности и атракции, които дигиталният свят предлага, става все по-ожесточена от ден на ден. Майките и бащите опитват какво ли не - рационални аргументи, дават личен пример или сочат този на даровити деца, но не винаги успяват да постигнат това, което искат.
Да си признаем - почти никога.
Въпреки това, не бива да се отказваме от тази кауза и трябва да намерим още и още варианти за мотивация. Създаването на навик за четене на книги е изключително важно за развитието на децата и залогът е прекалено голям.
Тук систематизираме няколко полезни съвета за родители на трудночетящи деца, които можете да пробвате и вие.
Провокирайте с многообразие и заведете детето на място, на което да го впечатлите. Покажете му изобилие от книги, цветове, заглавия, истории. Големи библиотеки със сигурност вършат работа, но ако отидете в много голяма модерна книжарница - още по-добре.
Потопете детето в приказен свят. В зависимост от неговата възраст, можете да пресъздадете приказен сюжет и да разигравате ролеви игри. Колкото по-рано започнете - толкова по-добре. Може да опитвате това у дома, но можете да потърсите и място, на което го правят професионално - обикновено ефектът е по-добър.
Запознайте го с автора. В последните години има осезаем подем на българските детски книги и многообразието на тематика, полиграфия и дизайн е почти необятно. Често се организират и срещи с автори и художници, а това увеличава шанса детето да се ангажира и заплени, и да намери своята книга.
Ако всичко това ви се струва трудно за реализация на куп, има място, където можете да го намерите - съвсем скоро в София ще отвори врати най-голямата книжарница само за детски книжки.
Над 10 000 книги ще бъдат събрани на едно място, което предлага идеална среда за вдъхновение, четене и за срещи с авторите.
Това място ще се намира в Централните софийски Хали и ще отвори врати веднага след ремонта за възстановяване на сградата - паметник на културата, който планира да реализира новият инвеститор на сградата Kaufland.
Нямате търпение да опитате тази нова възможност? Можете следите развитието и плановете по проекта, който е и една от най-важните социални каузи на Kaufland България на сайта www.sofia-hali.bg.
А дотогава не спирайте да четете с децата си. Личният пример е най-мотивиращ.