В морето от информация, което ни залива ежедневно, случвало ли ти се е да се зачетеш в коментарите под статиите, които са ти интересни? А сблъсквал ли си се с крайни "изцепки" на анонимни автори, които обаче убедено твърдят, че са прави и искат другите да се съгласят с тях?
Всеки от нас е чел какво ли не в интернет, защото там "така е позволено". Но замислял ли си се кой и защо го позволява? Позволяваме го всички ние, които четем информацията по диагонал и след това бързаме да се доверим на коментарите на другите, защото "сигурно знаят, щом пишат". Смяташ ли, че това е ок, или според теб, както и според мен, нещо трябва да се промени? Защото, съгласи се, по този начин е много лесно истината да се изкриви и накрая много хора да останат не само неинформирани, но и откровено заблудени. Което може да доведе до много тежки последствия не само за тях, но и за много други хора около тях, които им имат доверие и приемат за истина информацията, която идва от тях.
Оказа се, че като мен мислят и хората, които стоят зад кампанията "Намери друг начин", която набира все по-голяма популярност във Facebook и Instagram. Наскоро в нея се включиха и любимата на мнозина певица Прея, инфлуенсърите Павел Колев и Христо Стефанов (Ицака), известни като Играчите, както и небезизвестният Стефан Попов-Чефо.
И понеже те вярват, че носят отговорност пред своите последователи да им покажат положителни примери и насърчат практически умения за справяне с манипулативното съдържание онлайн, взеха участие в едно доста свежо видео. В него те искрено недоумяват кое провокира омразата и със своята реакция предизвикват подрастващото поколение да бъде по-възприемчиво към алтернативните гледни точки.
Ето го и самото видео:
Защото, както и хората, които стоят зад кампанията, и аз искам да съм откровен с теб и да имаш цялата информация, за да можеш да проявиш критично мислене преди да се довериш на посланията заложени в нея, ще ти кажа, че "Намери друг начин" е разработена в подкрепа на политиките на Европейската комисия, които имат за цел да гарантират икономическия, културния и социалния растеж на страните от Европейския съюз и могат да се развиват в стабилна, законна и сигурна среда, както и за изграждането на отворена и по-безопасна Европа.
Кампанията се финансира по Програма за овластяване на гражданското общество към Фонд "Вътрешна сигурност" на Генерална дирекция "Миграция и вътрешни работи" на Европейската комисия и ще продължи през 2020 година.
Тя се изпълнява от комуникационна агенция Intelday Solutions в партньорство с Център за изследване на демокрацията и Фондация "Приложни изследвания и комуникации".
Ето къде можеш да намериш повече информация за кампанията: