В очакване на ракетните бази

От два дни България има нов министър на отбраната, а пред него стоят много тежки и все истински проблеми. Страната в момента разполага с армия без войници, въоръжена с безнадеждно остаряло оборудване и оставена в плен на хаотични планове, тяснопартийни интереси и слаба заинтересованост на обществото към проблемите на отбраната.

За последните десет години през Министерство на отбраната са минали ни повече, ни по-малко от десетима военни министри - трима от тях бяха служебно назначени, по двама бяха кадрите на НДСВ и ГЕРБ и по един - министрите излъчени от БСП, Реформаторския блок и сега коалицията Обединени патриоти.

Това определено не е помогнало особено на въоръжените ни сили и ако се зачетем в последния доклад за тяхното състояние, ще видим, че те могат само частично да изпълняват конституционните си задължения.

Всъщност, това не е новина.

Въоръжените сили в момента страдат от над 20% некоплект, което казано с думи прости означава, че 20% от местата в армията стоят незаети или общо около 5000 души. Основната причина за това са смешно ниските заплати - стартовото възнаграждение на редник е точно 608 лева, а на лейтенант (тоест млад офицер, завършил военното училище) - 916 лева.

Излишно е да се споменава, че при тези смехотворни заплати опашка от желаещи кариера в армията няма.

Не само това, но и кандидатите за войници са с все по-ниско качество. Преди няколко месеца тогавашният командир на Сухопътни войски и настоящ началник на отбраната генерал Андрей Боцев призна, че все по-голям процент от кандидатите не се справят с тестовете по български език и много често те са със сериозни здравословни проблеми, което ги прави абсолютно негодни за военна служба.

Въпросът за сериозното повишаване на заплатите във Въоръжените сили виси от няколко години, но реални действия няма с баналното оправдание, че пари няма.

Не е изненада, че все по-често се флиртува с идеята за наборна военна служба на фона на празните казарми.

Красимир Каракачанов поема военното ведомство във времена, когато се очаква да се похарчат около 3,5 млрд. лева за трите големи модернизационни проекта на въоръжените сили - за нов изтребител, за патрулни кораби за ВМС и нови бойни машини за пехотата.

Най-напреднал е проектът за нов боен самолет за ВВС. Експертната междуведомствена комисия вече класира шведското предложение Gripen като предпочитано, но служебният кабинет „Герджиков" се въздържа да даде мандат за преговор на военния министър и тази отговорност остана в полето на „Борисов 3".

Финалното решение по казуса с новия изтребител ще дойде от премиера Борисов, но лидерът на ВМРО ще обере немалка част от активите и пасивите на това решение.

Не по-малко интересен е въпросът за другите две големи програми. Ясно е, че пари за мигновеното задвижване и на двете няма да има. Макар че преди почти година бе дадена „зелена светлина" на проекта за два нови патрулни кораба за ВМС, реалното развитие е почти нулево.

Каракачанов въобще не е привърженик на инвестициите във военния ни флот и многократно е заявявал, че според него този проект трябва да бъде спрян за сметка на модернизацията на Сухопътни войски.

Точно и такова развитие най-вероятно ще стане факт в следващите месеци, тъй като проектът за нови бойни машини за пехотата набира все по-голяма политическа и експертна инерция, за сметка на флотския проект. Едва ли този процес ще върви безболезнено и Каракачанов отново ще бъде „на топа на устата".

В предишните два мандата на ГЕРБ Министерство на отбраната бе по-скоро от третостепенно значение. През по-голямата част от управлението на „Борисов 1" МО се ръководеше от Аню Ангелов, който бе запомнен основно с тоталното си послушание, когато ставаше въпрос за орязване на парите за отбрана и с хаотични си действия, що се касаеше за модернизационните програми.

В кабинета „Борисов 2" военното министерство директно бе харизано на Николай Ненчев, чиито действия често граничеха с абсурда, а сред персоналните му заслуги е и конфликтът с командира на ВВС Румен Радев и последвалата му категорична победа на президентските избори.

Сега нещата изглеждат по-различни и ако съдим по подритванията по медиите, борбата за поста министър на отбраната е била сериозна. И нормално - след тежкото политическо наследство на Ненчев и перспективата през МО да минават милиарди за ново въоръжение.

Много интересен ще е и въпросът какви хора ще поемат постовете от втория ешелон в Министерство на отбраната. От ГЕРБ вече дадоха заявка, че в кабинета „Борисов 3" няма да има капсулирани министерства, което трябва да значи, че там където Обединените патриоти имат министър, той ще бъде „подпиран" от заместник-министри на ГЕРБ.

Точно такова развитие се очаква и във военното ведомство, където се чака завръщане на добре познати лица, а това поставя въпроса, доколко реално властта ще бъде в ръцете на Каракачанов и доколко той просто ще бъде оставен да изпълнява детската си мечта да е начело на политическото ръководство на въоръжените сили, докато реалните решения ще останат прерогатив на кадри на ГЕРБ.

Това обаче предвещава боричкания по етажите на МО, където задкулисно за гушите могат да се хванат кадрите на Обединените патриоти и ГЕРБ. За капак е много вероятно да има и трета фракция - тази на президента Радев. Като върховен главнокомандващ той има определени властови лостове в армията. Неговият предшественик Росен Плевнелиев бе абсолютно пасивен по въпросите на въоръжените сили, но такова нещо няма да се види от Радев.

Така дори и без ракетни бази в Южна България следващите месеци ще са твърде бурни за Министерство на отбраната, където ще видим поредните кадрови чистки, боричкания за власт, лобистки интереси към модернизационната програма и много вероятно твърде малко реална работа за подобряване на възможностите на Въоръжените ни сили.

#2 dedo adji 06.05.2017 в 14:06:15

А бе какви ракетни бази ви патили, бе? Българските ракети бяха нарязани преди 15г., като условие за приемане в нато. Въпрос с понижена трудност: кой взема за съюзник някого, който сам себе си не може да защити? И да се появят ракетни бази в България, те няма да са български, личният състав няма да бъдат българи, (освен, може би чистачите и снабдителите) и ще се командват не от българския главнокомандващ, а от пентагона или щаба на нато. И ще служат за мишени на руските ракети. При цялото ми уважение към експертните познания на президента, той има власт горе долу колкото английската кралица.

#3 deaf 06.05.2017 в 14:54:49

дедо Аджи, как не те е срам да лъжеш така!? Съветските ракети в България преди 1989г. можеха да бъдат изстреляни само при команда от Москва. На практика те НЕ бяха български. А нито Горбачов,нито който и да беше друг съветски вожда на негово място,нямаше да разреши тези ракети да бъдат използвани срещу Турция,(във връзка с Възродителният процес),защото щеше да се стигне до Трета световна война. Без преувеличение. По закон английската кралица има голяма власт. Дори огромна. Просто има джентълменско споразумение от преди няколко века,английският монарх да стои встрани от политиката.

#4 dedo adji 06.05.2017 в 15:15:22

Глухчо, Ти колко години си спал? Съветските ракети бяха нарязани 2002 или 2003г., когато Москва от години вече беше столицата на империята на злото и никой не я питаше по тия въпроси. И, тъй като Русия беше извън обсега им, станаха излишни за новия главно командващ. Сега не може да се изстреля един куршум без заповед от Брюксел или Вашингтон, но американците за всеки случай взеха мерки да защитят по-важния си съюзник.

#5 deaf 06.05.2017 в 15:53:41

дедо Аджи, мислиш ли,че Буш-старши и Горбачов на срещата си през декември 1989г. в Малта,не са решили въпроса със съветските ракети в България? Така както решиха въпроса със съветските атомни ракети в Украйна.

#6 dedo adji 06.05.2017 в 16:08:18

Глухчо, ако си подслушвал срещата на Буш и Горбачов, дай по-пълни сведения. Аз, като по-непосветен, отчитам факта, че ракетите останаха в България, под българско командване, 13-14 години след разпадането на варшавския договор. И бяха унищожени преди постъпването в нато. Това е фактът, тълкувай го както искаш.

#7 JB 06.05.2017 в 17:42:32

Крив Макарон, интересно, като си бил в казармата, с какво оражие си стрелял.

#8 dedo adji 06.05.2017 в 19:05:08

JB, аз, за сведение, като неблагонадежден за партията служих трудовак и съм изстрелял 3 (три) куршума с карабина Манлихер.

#9 AlahAkbar 06.05.2017 в 20:25:13

Ти да видиш - вмирисания дъртак, бил неблагонадежден за партията... Пък ся мре да я защитава, че и тъпия и соц строй. Малоумник. Стига лъгахте, армия нямаме от 44 година, всеки който е служил след това, спокойно може да го заяви. През 92-94 година, когато обих своята служба, въоръжението ни беше следното - оръдия произведени през 44 година в СССР, теглени от влекачи модел 41 година, произведени 60та... Целия разчет заедно ако гръмне -20% шанс да удари МИГ 21... Старшини и офицери - абсолютни тъпаци и алкохолици. Битови условия - под всякаква критика, без вода в поделението и с развалена и често негодна за ядене храна. Униформа - модел от Балканската война. Е за тая армия могат да тъгуват само безмозъчни идиоти, но те са си болшинство, все пак на последните избори 3 млн гласуваха за комунистите и слугинажа им... Макароне, оближи му задника на генерало, ще се зарадва.

#11 hypocritical bastard 09.05.2017 в 15:51:40

в университета имахме преподавател , който е служил като капитан-артилерист в дивизиона в Телиш . Та човека разправяше че ракетите "Ока" се управляват от механично-инерционна навигационна система без никаква електроника , за която не е проблем от разстояние 400 км. да попадне в цел с размерите на Истамбул , но за съжаление едва ли в нещо доста по-малко , което я прави достатъчно точна за ядрен боеприпас , но безполезна с конвенционален . Вярно е че самите ракети останаха в България след 89-та , тъй като на теория те си бяха наши , но руските бойни глави , каквито беше обществена тайна че има в България както и американски такива за ракетите "Пършинг"в Турция ,си отидоха обратно в СССР . Точно разполагането на подобни комплекси в трети страни, и опасността някоя от тези страни да ги използва за да се саморазправи с някой от неприятните си съседи , кара СССР и САЩ накрая да подпишат договор за забраната им . Българските ракети от този тип бяха последните на въоръжение в света и няма нужда да плачем за оръжие , което по-скоро беше безполезно ако не разполагаме с ядрени боеприпаси за него.

Новините

Най-четените