Едно трябва да е ясно - медиите във Великобритания наистина не понасят Доминик Къмингс. И до голяма степен с право. Той не е типичният политик, който флиртува с тях и им обръща сериозно внимание, дори напротив.
През годините Къмингс е демонстрирал видимо пренебрежение към британската преса, която действително се ползва със статут на четвърта власт в страната и много държи на тази си роля.
Най-довереният съветник на премиера Борис Джонсън също така показва малко или никакво уважение към общите правила, които не смята за важни.
И това си пролича при последното му провинение - нарушаването на мерките за блокада, при които той посети родителите си на 400 км разстояние от дома му, след като беше станало ясно, че съпругата му е проявила симптоми на COVID-19.
Той е посетил Уестминстър след проявените симптоми, пътувал е из страната (по думите му - в рамките на закона) и е действал въобще извън всички препоръки, отправени от правителството, в което участва като съветник.
След като милиони хора се подчиняват на правилата за блокиране и правят огромни жертви, включително изпускат последните мигове на свои близки или дори погребенията им, това, което дразни мнозина в страната, е именно пренебрегването на правилата от човек толкова вътре в правителството. Човек, който също така не се извинява за действията си, a дори ги определя като правилни.
Има опасения, че стореното от Къмингс и защитата на премиера за съветника му подкопават основните усилия на здравните власти във Великобритания да призовават към социална дистанция и да поддържат усилията за борба с коронавируса.
Според актуалните данни към момента Великобритания е на първо място по брой на смъртните случаи в Европа, а мнозина експерти сочат закъснялата реакция на правителството като една от основните причини за това.
В началото премиерът Борис Джонсън се обяви за стаден имунитет и запазване на свободата на движение, но тежкият удар, който страната понесе, го принуди да наложи блокада, макар и със закъснение.
Само за да дойде гафът с Къмингс, за когото вече казахме, че така или иначе е трън в очите на медиите, а и на мнозина в Уестминстър. Най-малко 20 депутати от управляващата Консервативна партия го призоваха да подаде оставка, а сред опозицията и представители на широката общественост мнението е широко застъпено.
Но ако си мислите, че всичко това е достатъчно да бъде отстранен сивият кардинал, стоящ зад кампанията за Брекзит - една на пръв поглед загубена кауза, превърната в шумна победа - трябва да помислите пак.
През почивните дни премиерът Джонсън категорично защити своя човек, докато самият Къмингс напук на всички заяви, че се е държал разумно и в рамките на позволеното от закона, като по този начин наля още масло в огъня. Но това е важният момент - той може да си го позволи... поне засега.
Защитата му се въртеше около притесненията му, че в Лондон няма кой да гледа децата му, ако той и съпругата му бъдат повалени от коронавируса. По думите му това са "изключителни обстоятелства" и това е "сложна, трудна ситуация", която го е подтикнала да потърси помощта на родителите си в Дърам.
"Мислех и днес продължавам да мисля, че правилата, включително тези, отнасящи се до малки деца при екстремни обстоятелства, ми позволиха да преценя сам и да взема решение... Ако имате деца, продължавайте да спазвате разпоредбите, докато сте способни, но знаем, че не всички тези мерки е възможно да се спазват", коментира Къмингс на специално свиканата пресконференция по случая.
Пресконференция, за която той самият закъсня значително, допълнително засилвайки негативното отношение към себе си.
Основното послание на висшия съветник на премиера на Великобритания беше, че макар да има ясни правила, те са свободни за интерпретация, стига да решиш, че имаш достатъчно оправдания за това.
За разлика от България, във Великобритания силно се залагаше на основния мотив, че страната ще излезе от тази криза като едно цяло - като общество, в което хората взимат отговорното решение да пренебрегнат своите права в името на общото благо.
Подобно отношение е възможно, когато по телевизията и в медиите виждаш как властта и публичните лица показват същото себеотдаване, което се очаква и от теб - изолация, търпение, самоотверженост.
Затова и тук не става дума за това дали ще осъществиш пътуването до дома на родителите си по възможно най-безопасния начин, който само заобикаля правилата и препоръките, а като цяло в примера, който даваш на обществото. Това е и проблемът с Къмингс.
Той неглижира общественото мнение, неглижира медиите (общува с тях "отвисоко" и само в крайни ситуации), а методите му с изкривяване на фактите, извъртане на истината и директното ѝ погазване, които използва покрай кампанията за Брекзит, са всичко друго, но не и морални.
Като добавим и тоталната липса на склонност за отборна игра, за която свидетелстват много от консерваторите (голяма част от които не го харесват особено), трябва вече да стане ясно, че Къмингс е от хората, които действително нямат склонност да спазват правила, които не им отърват.
Но докато това работи и дава преки резултати за политиката на Борис Джонсън - друг нетипичен консерватор, който сега е начело на държавата - никой няма да си и помисли да разкара топ съветника.
О, да, Къмингс ще бъде изваден от медийното внимание, поне докато скандалът утихне достатъчно. Но няма да бъде уволнен заради подобно нещо. Такива скандали костват кариерите само на обикновените политици. А по една или друга причина той е специален, поне за прекия си началник.
Колкото и британските медии да не го понасят, Къмингс е от полза за премиер, известен с опортюнизма си. Докато поне едно от тези неща не се промени, архитектът на Брекзит ще продължи да властва в Уестминстър като сив кардинал.