24 май за хората с афинитет към думите е като Нова година за всички останали.
Честитим си, правим си равносметка, набелязваме нови цели... Но поглеждайки към миналото и планирайки бъдещето, не виждаме само житейски преживявания, а и рафтове с книги.
Такива, които са завладели въображението, от които сме научили нещо ново, които поддържат любопитството и състраданието ни към света.
В този дух от Webcafe.bg ви споделяме романите, които четем в момента.
В предложенията долу събираме литературата, която ни вълнува и която ви препоръчваме за компания в Деня на българската писменост, просвета и култура, а и в началото на тазгодишния пролетен Панаир на книгата в София, който се провежда пред НДК между 24 май и 2 юни включително.
Ето ги и книгите, които чете екипът ни:
"Песните на мама" от Марлон Брандо (изд. "Колибри")
В автобиографичната си книга легендарният холивудски актьор описва целия си живот. Започва с трудното си детство, белязано от алкохолизираните му родители. Продължава с годините, когато вкусва славата за първи път, благодарение на ролята си в "Трамвай "Желание", и стига до голямата си мечта да се премести на остров Таити.
"Експанзията: Левиатан се пробужда" от Джеймс С.А. Кори (изд. "Бард")
Действието на фантастичния роман се развива във вселена, в която човечеството е колонизирало Марс, Луната и астероидния пояс отвъд тях. Кръстосващи пръстените на Сатурн, главният герой Джим Холдън и екипът му откриват изоставен кораб, който пази страшна тайна. Такава, за която хората са готови да убиват и да доведат Слънчевата система до невиждана война.
"Истории от ръчния багаж" от Георги Милков (изд. "Книгомания")
Книгата събира житейските приключения на журналиста Георги Милков. В нея той разказва за срещите си с Кадафи, споделя наблюденията си от Христо Стоичков, който в англоезична среда се е опитвал да говори японски, и още много истории, които звучат почти нереално, но са напълно действителни. И пренася читателите в различни места по света, на някои от които се разиграват събития от световно значение.
"Биографията на Дж. Р. Р. Толкин" от Хъмфри Карпентър (изд. "Колибри")
Джон Роналд Руел Толкин винаги е смятал биографията за безплодно резюме, неспособно да обхване делото на твореца. Произведението на Карпентър изцяло опровергава това негово схващане. Книгата намества един по един спомените за Толкин и отключва врата, зад която се крие ключът към обичания писател на XX век.
"Змийско гнездо" на Джон Вердън (изд. "Софт Прес")
Пореден роман от поредицата за пенсионирания полицай Дейв Гърни, който обаче може да се чете напълно самостоятелно. Гърни си живее спокойно, когато позната го моли да се запознае със случая на осъден за убийство бивш тенисист. На пръв поглед спортистът е виновен, но лека-полека някогашният полицай вижда пробойни и в обвинението, и в обстоятелствата около убийството. А това може да застраши и самия него.
"Дунав мост" от Георги Мишев (изд. "Хермес")
Романът разглежда съдбата на група българи в зората на 90-те. Джими е около 30-годишен мъж с амбиции да развие бизнес за продажба на хладилници, вкарани по полузаконен път от Румъния. В работата му помага неговият девер Луко, който превозва хладилници през деня, а през нощта краде овце.
В магазина на Джими работи жената, на чиято сватба е кумувал - Стела. Тя е негова любовница, която упорито се стреми да събере пари и да емигрира в Америка.
"Годината на скакалеца" от Тери Хейс (изд. "Бард")
Хейс, сценарист на "Лудия Макс 2", във втората си книга отново създава увлекателен шпионски трилър. Съвсем случайно се появява информация за готвен мащабен терористичен акт. ЦРУ изпраща за повече детайли специалист по опасни зони, но планът бързо се обърква, а резултатът е напрегната история с няколко обрата. Бъдете предупредени - това не е чист трилър и в един момент Хейс залита в други, по-фантастични посоки.
"Държавата" на Платон (изд. "Изток-Запад")
Една от основните на политическата мисъл, която заради диалогичната си форма е подходяща за четене от всеки. Разглежда въпросите за идеалното общество, справедливостта, какви са идеалните владетели и пр. Все неща, които са актуални и до днес.
"Уловеното време" от Андрей Тарковски (изд. "Колибри")
В автобиографичната си книга руският режисьор и сценарист Андрей Тарковски разказва за живота си от първо лице. Преминава през трудната съдба на своите филми, сложните си отношения с властта и разсъждава над аспектите в творческия процес: работата със сценарий, актьори, оператори и продуценти.
"Нощ в Лисабон" от Ерих Мария Ремарк (изд. "Фама 1")
Събитията в романа се развиват в началото на Втората световна война, когато млад мъж без американска виза обмисля как да се качи на кораб и да отпътува за САЩ. Внезапно към него се приближава странен непознат, който му предлага два билета за Америка и валидна виза, а в замяна иска само да разкаже житейската си история пред младежа.