Преподаваш, Гришо, преподаваш!

Приказен - все повече анализатори и любители на тениса определят като такъв сезон 2017 за Григор Димитров. Първата ракета на България спечели три титли през кампанията: Бризбън, София и дебютен Мастърс в Синсинати, подобри най-доброто си класиране в ранглистата, стигайки официално до №6, и се класира за финалите на АТР в Лондон, където след победи над Тийм и Гофен достигна 1/2-финал.

„Приказен" обаче е грешка. Приказките се основават на измислени герои и сюжети, а при Григор всичко е повече от истинско.  Приказките в спорта се характеризират със събития, които е било по-възможно да не се случат, но все пак са факт. Такъв не е случаят на най-добрия ни тенисист.

Изненадани ли сте от постиженията на Григор? Не трябва

В представянето на българина в Лондон могат да бъдат отчетени много аспекти от играта му, които са на висота. Първият сервис е снайперистки, а Григор се научи все по-добре да защитава втория. Световният №6 е търпелив при изграждането на атаки, разнообразен и прецизен в излизанията си на мрежата. Солиден в защита. А и няма какво да губи, защото сбъдна мечтата си да играе на Nitto ATP Finals, така че не е психически обременен.

Един фактор обаче остава малко в сянка. А и той в „О2 арена" е скрит в тъмнината и трудно се забелязва - Дани Валверду.

Треньорът на Григор не просто оказа ползотворно влияние върху кариерата на българина, а я преобърна. Забравете тениса, той винаги е бил у Димитров и винаги ще си е там. Валверду промени отношението на играча към живота.

„Преподаваш, Гришо, преподаваш!", изкрещя един фен в Лондон по време на мача срещу Гофен. Истината е, че не толкова преподава, колкото изпълнява преподадените му уроци от Дани.

Съвсем наскоро първата ни ракета бе в академията на Рафаел Надал и преди началото на новия сезон отново ще е там. Познайте чия е идеята?

„Той видя какъв е Рафа на корта, но особено какъв е извън него. Това е една от причините да изберем да прекараме време с Надал. Тенисът е начин на живот. Какъвто човек си извън корта, същият си, преминавайки криза по време на мач", каза Валверду в едно от последните си интервюта и поясни, че за един тенисист може да се съди не когато води 6-3 2-0, а когато резултатът е 5-5 40-40.

А всички вече вярваме в българина в напрегнатите моменти. Няма какво повече да се добави.

Разбира се, не трябва обаче да се залъгваме. Без значение какво се случи в Лондон, конкуренцията през 2018 г. ще е в пъти по-жестока, защото се завръщат Джокович, Мъри, Раонич, Вавринка и Нишикори. Иначе казано, тежката артилерия.

Григор има много точки за защитаване и ще му се наложи да стане още по-добър. Най-големите битки тепърва предстоят. Преди обаче да им дойде редът, нека оставим Димитров да говори с ракетата си в Лондон и да се надяваме на още възгласи: „Посрещаш, Григоре, не подаваш. Остави му шанс."

Новините

Най-четените